Kenya’daki Bitcoin Madenciliği Projesi, Kırsal Topluluğa Güç Sağlamaya Yardımcı Oluyor

Afrika merkezli hidroelektrikle çalışan bir kripto madenciliği projesi, Bitcoin (BTC) aracılığıyla kırsal topluluklara enerji geliştirmeleri getirme çabalarıyla ilgili bir güncelleme yayınladı.

9 Aralık’ta Gridless Compute, hidroelektrikli BTC madencilik teçhizatlarının tüm bir kırsal yerleşime güç sağlarken aynı zamanda 2.000 kişi için (500 aileye eşdeğer) enerji oranlarını nasıl düşürdüğüne dair fotoğrafları ve yorumları tweetledi. Tweet’e göre, maliyetler ayda 10 dolardan 4 dolara düşüyor.

Tüm bunlar, BTC’nin temeldeki blockchain ağını güvence altına alırken.

Bu haftanın başlarında, proje aynı zamanda CashApp ve Square’in ana şirketi olan VC Stillmark ve Blocks liderliğindeki 2 milyon dolarlık başarılı bir finansman turunun sonuçlarını da paylaştı.

Gridless’a göre, bu turdan elde edilen fonlar, erişilebilir enerji için kırsal toplulukları hedeflerken, BTC madenlerinin Afrika pazarlarında genişletilmesi için kullanılacak.

Gridless CEO’su Erik Hersman, BTC madenciliğinin Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya’da yaygın olmasına rağmen, Afrika’nın madenciliği çeşitlendirmek için büyük fırsatlara sahip olduğunu söyledi. Yenilenebilir enerjinin kıtada bol miktarda bulunduğunun altını çizdi.

“Bu, hem enerji üreticileri hem de madenciler için mükemmel bir kâr potansiyeli sunmanın yanı sıra, kullanıldığı topluluklar üzerinde gerçek bir pozitif etki sağlama yeteneği sunuyor.”

BTC topluluğunda aktif bir kişilik ve CashApp’ta lider olan Miles Suter, Kenya kırsalındaki sitelerden birini ziyaret etti. Suter, BTC madenciliği daha önce sert çevresel etkileri nedeniyle büyük bir incelemeye tabi tutulduğundan, projenin yenilenebilir enerji yönünü vurguladı.

Bu, BTC’nin hash oranının geçtiğimiz ay düşmesi ve madencilerin madenciliğin son iki yılın en düşük gelir raporlarından sonra kayıplarını geri kazanmasına olanak sağladığından geliyor.

İlişkili: Orta Doğu ve Kuzey Afrika en hızlı büyüyen kripto pazarları: Veriler

Afrika kıtasındaki kripto etkinliği, kripto ve teknolojisi için pratik kullanım örnekleri ortaya çıkmaya devam ettikçe geçen yıl ivme kazanıyor.

Bu o kadar çok ki, Uluslararası Para Fonu son zamanlarda Afrika’da daha sıkı kripto düzenlemesi çağrısında bulundu.

Ek olarak, yeni ortaklıklar BTC Lightning Network aracılığıyla Nijerya, Gana ve Kenya’ya para göndererek Amerika Birleşik Devletleri vatandaşları arasında sınır ötesi ödemeleri mümkün kıldı.

Yorum yapın