Kazakistan Merkez Bankası, 2023-25 ​​Arasında Aşamalı Bir Cbdc Sunumunu Tavsiye Ediyor

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin’den sonra dünyanın en büyük üçüncü Bitcoin (BTC) madencilik merkezi olan Kazakistan, dijital bir tenge olan şirket içi merkez bankası dijital para birimini (CBDC) piyasaya sürmek için fizibilite buldu. Kazakistan Ulusal Bankası (NBK), testin ikinci aşamasının tamamlanmasının ardından bulguyu açıkladı.

Ekim ayı sonlarında Binance CEO’su Changpeng ‘CZ’ Zhao, Kazakistan’ın CBDC’sinin kripto borsası tarafından oluşturulan bir blok zinciri olan BNB Chain ile entegre edileceğini duyurdu. Ülkenin CBDC ile ilgili çalışmalar yürütme konusundaki birincil motivasyonu, CBDC’nin finansal kapsayıcılığı iyileştirme, ödemeler endüstrisinde rekabeti ve yeniliği teşvik etme ve ülkenin küresel rekabet gücünü artırma potansiyelini test etmekti.

Çevrimdışı ödemeler ve programlanabilirliğe odaklanan pilot araştırma, farklı senaryolar için piyasa katılımcılarının ve altyapı oyuncularının dahil edilmesini tavsiye etti ve ülkenin düzenleyicileri tarafından kullanılacak açıklayıcı bir dil önerdi. En son araştırma makalesi, Kazakistan’ın dijital tengeyi yayma niyetini pekiştirdi. Raporun kaba bir çevirisi şöyle:

“Teknolojik iyileştirmeler, altyapı hazırlığı, bir işletim modelinin geliştirilmesi ve düzenleyici bir çerçeve ihtiyacı dikkate alınarak, üç yıl boyunca aşamalı bir uygulamanın sağlanması tavsiye edilir.”

Kazakistan merkez bankası, kurum içi CBDC’nin 2023 gibi erken bir tarihte, işlevselliğin aşamalı olarak genişletilmesi ve 2025’in sonuna kadar ticari işletime alınmasıyla birlikte sunulmasını tavsiye etti.

İlişkili: Binance, mali suçlarla mücadele için Kazakistan ile Mutabakat Zaptı imzaladı

Savaşla ilgili belirsizliklerin ortasında birçok Rus sınırı geçerek komşu sınırlara geçerken, Kazakistan kripto para birimlerini nakde dönüştürmek için bir mekanizmayı yasallaştıracağını duyurdu.

“Daha ileri gitmeye hazırız. Başkan Kassym-Jomart Tokayev, uluslararası Digital Bridge 2022 forumunda konuşurken, bu finansal araç daha fazla alaka ve güvenlik gösterirse, kesinlikle yasal olarak tam olarak tanınacaktır” dedi.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, komşu ülke Georgia da küresel bir kripto merkezi haline gelmek için yeni kripto düzenlemeleri getirmek üzere harekete geçiyor.

Yorum yapın