Kayıtlara Göre Sbf Aleyhine Bugüne Kadar 7 Toplu Dava Açıldı

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried’e karşı açılan davaların sayısı, kripto imparatorluğunun çöküşünden bu yana artıyor ve kriptonun eski “beyaz şövalyesi”, FTX’in iflasından bu yana açılan yedi toplu davada kendisini sanık olarak buluyor.

Bu davalar, federal savcılar tarafından bildirilen bir piyasa manipülasyon soruşturması ve Federal Seçim Komisyonu’nun Bankman-Frieds’in Cumhuriyetçi Parti’ye kara para bağışlarına ilişkin olası soruşturması gibi FTX ve Sam Bankman-Fried’i inceleyen çok sayıda soruşturma ve soruşturmadan ayrıdır.

Aşağıda, 11 Kasım’dan bu yana Sam Bankman-Fried aleyhine açılan toplu davaların bir özeti bulunmaktadır.

7 Aralık: Podalsky ve ark. v. Bankman-Fried ve diğerleri.

Gregg Podalsky ve diğer dört kişi tarafından açılan bu toplu davada, eski FTX müşterileri Golden State Warriors, Bankman-Fried ve çok sayıda diğer ünlüleri ve FTX yöneticilerini hileli bir şekilde “bilgisiz yatırımcıları” kayıtsız menkul kıymetleri getiri şeklinde satın almaya teşvik etmekle suçladılar. -Müşterilerin milyarlarca dolar kaybetmesine neden olan hesaplar.

Davada adı geçen diğer tanınmış kişiler arasında Tom Brady, Kevin O’Leary, Stephen Curry, Trevor Lawrence ve Shaquille O’Neal yer alırken, Podalsky davanın jürili olarak yargılanmasını talep ediyor.

5 Aralık: Jessup – Bankman-Fried ve diğerleri.

FTX müşterisi Michael Elliott Jessup, Bankman-Fried, eski Alameda CEO’su Caroline Ellison ve diğer FTX yöneticilerine karşı onları dolandırıcılık, haksız zenginleşme ve din değiştirme suçlamalarıyla toplu dava açtı.

Hukuki durumlarda sebepsiz zenginleşme, kanunun haksız gördüğü durumlarda bir kişinin bir başkası pahasına zenginleşmesi, din değiştirme ise bir kişinin başka bir kişinin malını kendisi için ‘dönüştürmesi’ durumları ifade eder.

Davada bir jüri olmasını da talep eden Jessup, FTX’te fon bulunduran müşterilerin kripto varlıklarının yasal mülkiyetine sahip olduğunu ve sanıkların bu varlıkları yetkileri olmadan Alameda Research’e devrettiklerini iddia ediyor – ki bu da nazarında dönüştürme teşkil ediyor Jessup’ın avukatlarından.

2 Aralık: Hawkins – Bankman-Fried ve diğerleri.

Kaliforniya’da açılan bu dava, borsada fon bulunduran bir FTX müşterisi olan Russell Hawkins tarafından benzer durumdaki herkes adına açılan ve müşterilerin haksız ve aldatıcı uygulamalarla yanıltıldığını iddia eden bir toplu davadır.

Sanıklar arasında Bankman Fried ve diğer FTX yöneticileri ile FTX’in mali durumunun iyi olduğuna dair onaylı raporlar yayınlayan muhasebe firmaları Armanino ve Prager Metis yer alıyor.

“İşbu Sözleşmede belirtildiği üzere, Bireysel Sanıklar YBA’lara ilişkin beyanlarda bulunmuşlardır. [Yield-bearing accounts] ve doğru olmayan veya yanıltıcı olan FTX Kuruluşları. FTX Varlıklarının ve YBA’ların kriptoya yatırım yapmak için geçerli ve güvenli bir yol olduğunu açıkça beyan ettiler; bu, tüketicileri FTX Varlıklarıyla yatırım yapmaları konusunda kandırmak için tasarlanmış bir beyan.”

23 Kasım: Pierce – Bankman-Fried ve diğerleri.

Hawkins davasıyla aynı sanıklarla FTX müşterisi Stephen Pierce, California’da Bankman-Fried’i “tarihin en büyük dolandırıcılıklarından biri” olmakla ve kendisinin “ve yakın çevresinin bu varlıklara bir kendi özel yatırımlarını ve çeşitli kişisel engelleri finanse etmek için rüşvet fonu.

Haraç Etkilenen ve Yolsuzluğa Uğrayan Örgütler Yasası’nın (RICO) ihlal edildiğini iddia eden davacı (Pierce) tarafından bir kez daha jüri talep edildi.

Haraççılık, faillerin sürekli olarak kâr elde etmelerini sağlayan yasa dışı koordineli bir düzen veya operasyonun düzenlendiği bir organize suç türüdür.

21 Kasım: Kavuri – Bankman-Fried ve diğerleri.

FTX müşterisi Sunil Kavuri, Florida’da Podalsky v Bankman-Fried’e benzer bir toplu dava açtı; listelenen sanıklar arasında, ödemelerini veya şirketteki hisselerini ifşa etmeksizin FTX’i onaylayan veya başka bir şekilde terfi ettiren ünlüler veya kamuya mal olmuş kişiler yer alıyor.

Kavuri, FTX’in müşterileri çekmek ve ilgi uyandırmak amacıyla sahte bir şekilde menkul kıymet olarak sunulan kayıt dışı menkul kıymetleri teşvik ettiğini iddia ederek Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun yakından takip ediyor olabileceği bir davadır.

20 Kasım: Lam – Bankman-Fried

Hong Kong’da ikamet eden ve FTX müşterisi Elliot Lam, Bankman-Fried, Ellison ve Golden State Warriors’ın Kaliforniya’nın yanlış reklam ve haksız rekabet yasalarını ihlal ettiğini ve ayrıca hileli gizleme ve sivil komplo

Lam, “FTX ve YBA’ların gerçek doğasını” bilemeyecek olan sanıkların halka sattığını ve pazarladığını ve halkın sanıklarla aynı bilgilere sahip olsaydı, FTX ürünlerini kullanmayı tercih etmeyeceklerini iddia ediyor – bu nedenle hileli gizleme oluşturur.

15 Kasım: Garrison – Bankman-Fried ve diğerleri.

Bu dava bir kez daha FTX’in pazarlama kampanyalarını desteklediği veya bu kampanyalara dahil olduğu anlaşılan tüm ünlü aktörleri ve kamuya mal olmuş kişileri kapsıyor.

İlişkili: Sam Bankman-Fried, ifade talebine yanıt vermek için son tarihi kaçırdı, şimdi ne olacak?

Garrison ayrıca FTX’i yanıltıcı ve adil olmayan iş uygulamaları yapmakla ve kasıtlı olarak “bilgisiz yatırımcılardan” yararlanan “dolandırıcılık planına” girmekle suçluyor.

Bu şikayetler ve gerekli belgeler dosyalandıktan sonra, onlara bir dosya numarası verildi ve hemen bir hakime verildi. Oradan, sanıkların her birine bir celp ve şikayet tebliğ edilir ve yargıç, sonraki adımları özetleyen bir program hazırlar.

Yorum yapın