Kardeşimin Huf Hesabından Hisse Transferi Yapmak Için Yasal Prosedür Nedir?

—Talep üzerine isim gizlendi

Herhangi bir koparsenerin herhangi bir zamanda HUF mülkündeki menfaatinin, bir bölünme veya tasfiye meydana gelene kadar özel olarak belirlenemeyen veya kristalize edilemeyen bölünmemiş bir menfaat olduğunu unutmayın.

Bir HUF, genellikle tüm yardımcıları arasındaki anlaşma ile yapılan bölümü aracılığıyla sarılabilir. HUF’a ait mülk, HUF tasfiye edildikten sonra ilgili ortaklara dağıtılabilir / devredilebilir.

Sizin durumunuzda, ağabeyinizin HUF’unun (veya kartının) ortak ortağı olmadığınız için, HUF mülkünü (yani hisseleri), bölünmesi ve tasfiyesi üzerine hesabınıza devretme hakkınız olmayacaktır. Yalnızca ağabeyinizin HUF’unun mevcut yardımcıları, HUF mülküne hak kazanacaktır.

İlerlemiş yaşı göz önüne alındığında, HUF’un bölünmesini onunla tartışmak faydalı olabilir.

Pratikte, taraflar arasındaki ticari anlaşmaya bağlı olarak, kardeşinizin HUF’unun tasfiyesi sonucunda aldığı paylar size devredilebilir/hediye edilebilir. Bu yönlerle ilgili özel yasal ve vergi danışmanlığı isteyin.

Ben Hindistan’da ikamet ediyorum ve oğlum Kanada’da kalıcı olarak ikamet ediyor. Tarım arazimi vasiyetname ile oğluma devretmek istiyorum. Oğlum bu arsanın getirisini yurt dışı hesabına aktarabilir mi? Döviz Yönetimi Yasası (FEMA) uyarınca bunun için kurallar ve düzenlemeler nelerdir?

– İstek üzerine isim verilmedi

Sorgunuz, oğlunuzun yerleşik olmayan bir Kızılderili (NRI) olduğunu ve vefatınızdan sonra tarımsal mülkünüzü miras alacağını gösteriyor. Hindistan döviz kontrol rejimi kapsamında, Hindistan’da ikamet eden bir kişi (siz) tarafından bir NRI’ye (bu durumda oğlunuz) ömür boyu hediye yoluyla tarımsal mülk devrine izin verilmez.

Bununla birlikte, söz konusu rejim kapsamında, Hindistan dışında ikamet eden bir kişi, eğer bu mülk Hindistan’da ikamet eden bir kişiden miras kaldıysa, Hindistan’da bulunan ‘herhangi bir’ taşınmaz mala sahip olabilir ve sahip olabilir. Bu nedenle, sizin durumunuzda, NRI oğlunuz Hindistan’daki tarımsal mülkü miras alabilir – ancak bu yalnızca siz öldükten sonra olabilir.

Yurtdışındaki tarımsal gelirin havalesi ile ilgili olarak, oğlunuzun Hindistan’da bir NRO (yerleşik olmayan sıradan) hesabı olduğunu varsayıyoruz. Hem tarımsal gelirin hem de cari gelirin havale edilmesine ilişkin politikalarıyla ilgili olarak oğlunuzun bankasına danışmaya değer. İzin verirlerse, söz konusu NRO hesabından yapılabilir ve geçerli havale limitlerine tabi olacaktır.

Ayrıca, kambiyo kontrol rejiminin karmaşık olması ve yapılandırma için bir miktar kapsam sağlaması nedeniyle, planınızı tamamlamadan önce bankanıza ve avukatınıza danışmanızı tavsiye ederiz.

Rishabh Shroff, Cyril Amarchand Mangaldas’ın ortağı ve eş başkanı, özel müşterisidir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın