Kanada, Gizlilik Endişeleri Üzerinden ChatGPT Maker OpenAI’yi Araştıracak – apk haber

Microsoft Corp tarafından desteklenen özel bir şirket olan OpenAI, Kasım ayı sonlarında halka ücretsiz olarak sunmuştur.

Microsoft Corp tarafından desteklenen özel bir şirket olan OpenAI, Kasım ayı sonlarında halka ücretsiz olarak sunmuştur.

Chatbot sansasyonu ChatGPT’nin lansmanı, Alphabet Inc ve Meta gibi teknoloji devleri arasında bir AI yarışını ateşledi.

Kanadalı gizlilik düzenleyicileri, ChatGPT-ana OpenAI’nin veri toplaması ve kullanımına ilişkin ortak bir soruşturma başlatıyor ve yapay zeka (AI) araçlarının düzenlenmesine daha yakından bakan en son büyük hükümet haline geliyor.

Kanada Gizlilik Komiseri Ofisi Perşembe günü yaptığı açıklamada, federal gizlilik düzenleyicisinin Quebec, British Columbia ve Alberta’daki muadilleriyle birlikte OpenAI’nin ChatGPT aracılığıyla sakinlerin kişisel bilgilerinin toplanması, kullanılması ve ifşa edilmesi için onay alıp almadığını araştıracağını söyledi.

OpenAI, Reuters’in yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Chatbot sansasyonu ChatGPT’nin lansmanı, Alphabet Inc ve Meta gibi teknoloji devleri arasında bir yapay zeka yarışını körükledi ve hükümetleri, radikal yeni teknolojinin kullanımını yönetmek için yasalar üzerinde kafa yorarken zor durumda bıraktı.

ChatGPT, istemlere yanıt olarak makaleler, denemeler, şakalar ve hatta şiirler oluşturabilir. Microsoft Corp tarafından desteklenen özel bir şirket olan OpenAI, Kasım ayı sonlarında halka ücretsiz olarak sunmuştur.

Kanada’nın soruşturması ayrıca şirketin “açıklık ve şeffaflık, erişim, doğruluk ve hesap verebilirlik ile ilgili yükümlülüklerine” saygı gösterip göstermediğini de inceleyecek.

Komiserin ofisi, “Bu aktif bir soruşturma olduğu için ek ayrıntı mevcut değil” dedi ve soruşturmanın bulgularının kamuya açıklanacağını da sözlerine ekledi.

(Bu haber News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır – Reuters)

Yorum yapın