Kanada, Ftx Çöküşünün Ardından Kripto Kaldıracını Ve Marj Ticaretini Yasakladı

Kanada’daki yetkililer, FTX’in çöküşü ve yayılan bulaşmanın ardından Kanadalı kripto para birimi yatırımcılarını daha iyi korumak için önlemler alıyor.

Kanada’nın eyalet ve bölgesel menkul kıymetler düzenleyicileri konseyi olan Kanada Menkul Kıymetler Yöneticileri (CSA), 13 Aralık’ta ülkede faaliyet gösteren kripto ticaret platformları için bir güncelleme yayınladı.

CSA, otoritenin mevcut gereksinimleri genişleterek kripto ticaret platformlarının denetimine yönelik yaklaşımını güçlendirdiğini söyledi.

Açıklamaya göre, Kanada’da faaliyet gösteren tüm kripto ticaret firmaları – hem yerel hem de yabancı olanlar – herhangi bir Kanadalı müşteriye marj veya kaldıraç ticaret hizmetleri sunmalarını yasaklayan yeni genişletilmiş şartlara uymak zorundadır.

Genişletilmiş şartlar, Kanada’daki kripto değişim hizmetleri sağlayıcılarının saklama varlıklarını platformun özel işinden ayırmasını da gerektiriyor.

CSA’dan yapılan açıklamada, “Muhafızlar, Kanada, ABD’deki bir mali düzenleyici tarafından veya davranış ve mali düzenleme için bir denetleyici rejime sahip benzer bir yetki alanı tarafından düzenleniyorlarsa, genellikle nitelikli kabul edileceklerdir.”

Konsey, bu önlemlerin kabul edilmesine rağmen, kripto varlıkların veya kripto varlıklarla ilgili herhangi bir finansal ürünün yüksek riskli yatırımlar olduğunu vurgulayarak, yatırımcıları yalnızca CSA üyelerine kayıtlı bir platform kullanarak yatırım yapmaya çağırdı.

CSA, Cointelegraph’ın yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Yeni açıklamada CSA, Kanada’da faaliyet gösteren kripto ticaret platformlarıyla 15 Ağustos 2022’de yayınlanan önceki iletişiminden bahsetti. Yetkili, Kanada’da faaliyet gösteren kayıtlı olmayan kripto ticaret platformlarından, ön kayıt taahhüdü.

CSA iletişimi, FTX’in Haziran 2022’de Kanada kripto platformu Bitvo’yu satın almak için bir anlaşma yapmasından kısa bir süre sonra geldi. FTX başlangıçta satın almayı küresel genişleme planlarının bir parçası olarak kullanmayı planladı. Ancak, Bitvo sonunda artık feshedilmiş olan borsa tarafından devralımı sonlandırmayı başardı ve bu da firmanın FTX’in çöküşünden sonra bile faaliyetine devam etmesine izin verdi.

İlişkili: SEC, tutuklanmasından bir gün sonra eski FTX CEO’su SBF’yi yatırımcıları dolandırmakla suçladı

Bitvo CEO’su Pamela Draper, Kasım ayında Cointelegraph’a, şirketlerin kapanış koşullarını yerine getirmek için çalıştıkları için satın alma işleminin tamamlanmadığını söylemişti.

Yorum yapın