Kanada Bankası, Mevzuat Masaya Yatırılırken Stablecoin Düzenlemesine Duyulan Ihtiyacı Vurguluyor

Kanada Bankası çalışanları, 19 Aralık’ta sabit paralar olarak da bilinen itibari para referanslı kripto varlıklar hakkında bir analitik not yayınladı. Sabit paralar oluşturma ve dağıtma mekanizmalarının gözden geçirilmesine ve içerdikleri potansiyel risklerin ve faydaların bir listesine ek olarak, not, yazarların kripto varlığının daha fazla düzenlenmesi için desteğini ifade etti.

Fiat referanslı kripto varlıklar için küresel pazar, 2020’nin başı ile 2022 ortası arasında 30 kat artarak ABD doları cinsinden 161 milyar dolara ulaştı. Notta, esas olarak kripto ticaret platformlarında kullanılıyorlar, ancak özellikle akıllı sözleşmelerle birlikte çok çeşitli başka kullanım potansiyeline sahipler.

“Bu kripto varlıklar, özellikle daha dijitalleşmiş bir ekonomide, ödeme hizmetlerine verimlilik ve daha fazla rekabet getirebilir. Ancak, güvenceler olmadan finansal sistemin istikrarı için önemli riskler oluşturabilirler” diye yazdı yazarlar.

Not, tanımlanan riskler arasındaki yoğunlaşmaya odaklanmaktadır. Konsantrasyon riski, stabilcoin sahipleri için olduğu kadar stabilcoin sahipleri için de geçerlidir:

“Şu anda itibari para referanslı ilk üç kripto varlık, toplam itibari para referanslı kripto varlık pazarının %90’ına sahip; […] Benzer şekilde, yatırımcıların en tepedeki %1’i, itibari para referanslı büyük kripto varlıkların toplam arzının yaklaşık %90’ını veya daha fazlasını elinde tutuyor.”

Bu tür bir yoğunlaşma, bu madeni paralar ve sahipleri üzerindeki etkilerin bir bütün olarak ekonomi üzerinde çok büyük bir etkiye sahip olabileceği anlamına gelir.

İlgili: Kanada, FTX çöküşünden sonra kripto kaldıracını ve marj ticaretini yasakladı

Fiat referanslı kripto varlıkların düzenlenmesine ilişkin uluslararası standart belirleyici kurumların rehberliğine rağmen, notta “Kanada’da ve yurtdışındaki mevcut düzenleyici rejimlerin çoğu şu anda amaca uygun değil” belirtildi. Halihazırda geliştirilmekte olan çerçeveleri ve geçici önlemleri kısaca özetledi ve sonuçlandırdı:

“Kanada’da zamanında ve kapsamlı bir düzenleyici yaklaşım, fiat referanslı kripto varlıkların gereksiz riskler oluşturmadan potansiyel faydalar sunabilmesini sağlayacaktır.”

Not, Kanada’daki kripto para birimi düzenlemesinin mevcut durumu ışığında belki de en ilginç olanıydı. Bill C-249, “Kripto Varlık Sektörünün Büyümesini Teşvik Etmek”, Şubat ayında Kanada Avam Kamarası’na sunuldu. Tasarı büyük ölçüde Kanada’nın kripto topluluğu tarafından desteklendi, ancak siyasi olarak bölücü olduğu kanıtlandı ve ikinci okumasından sonra etkili bir şekilde gömüldü.

Yorum yapın