Jewel Bank, Polygon, Bermuda’nın Ilk Abd Doları Destekli Stablecoin’ini Çıkaracak

Jewel Bank’ın kurucusu ve başkanı Chance Barnett, Cointelegraph’a verdiği demeçte, Bermuda’daki kurumların yakında ABD dolarına 1:1 sabitlenmiş bir stablecoin kullanarak gerçek zamanlı ödemeler alıp satabileceklerini söyledi.

Jewel USD (JUSD) olarak adlandırılan bölgede piyasaya sürülecek ilk stablecoin, kurumsal müşterilere sunulan cüzdanlar arasında işlem yapılmasını sağlayan Polygon blok zinciri tarafından destekleniyor. Banka, gelecekte kurumlar ve işletmeler arasındaki işlemler ve bireyler arasındaki ödemeler dahil olmak üzere ticari ve perakende stablecoin tabanlı ödeme çözümleri için Polygon ekosistemini kullanmayı planlıyor.

Barnett, “ABD dışında gerçek zamanlı bir USD takas ağına duyulan ihtiyaç hem fintech’ler hem de dijital varlık firmaları için önemlidir, bu nedenle pazardaki büyük bir boşluğu dolduruyoruz” dedi. gerçek zamanlı yerleşim ve şimdi Jewel Bank, sektör için Bermuda merkezli ABD dışı bir çözüm sağlıyor ve lansmandan önce kaydolan müşterilerin tepkisi önemliydi.

Sentetik bir euro jetonu, Yen’e sabitlenmiş bir Japon sabit parası ve Güney Afrika randı ile 1:1 sabitlenmiş bir Güney Afrika sabit parası dahil olmak üzere yirmi beş sabit para şu anda Polygon blok zincirinde işlem görüyor.

İlgili: Amerikalıların %13’ü artık kripto paraya sahip: JPMorgan araştırması

Resmi bir lansman tarihi belirlenmemiş olsa da, banka bunun önümüzdeki birkaç ay içinde gerçekleşmesi gerektiğini söyledi. Jewel’e göre, stablecoin’in operasyonları ve rezervleri, aylık ve üç aylık bazda güncellemelerle birlikte banka düzeyinde denetimlere ve düzenleyici gözetime tabi olacak.

“Stabilcoin doğrudan banka tarafından çıkarılır, bir bankanın yapabileceği şekilde doğrudan ABD Doları itibari para mevduatı/rezervleri tutmayan daha az düzenlemeye tabi bir kuruluş değildir. Bu, stablecoin sahipleri için riskleri azaltır,” yorumunu yapan Barnett, şunları da belirtti:

“JUSD işlemleri yalnızca izin verilen müşteriler/cüzdanlar arasında mümkün olacak ve kötü aktörlerin bu varlıkları herhangi bir onaylanmamış faaliyet için kullanma olanağını ortadan kaldıracak. Jewel, gelecekte istikrarlı para birimini müşteri olmayanlara açmaya çalışabilir.”

Bermuda, dijital varlık işini destekleyerek finansal bir yargı alanı olarak alaka düzeyini korumak için çalışıyor. 2020’de bölge, adalardaki hem sakinleri hem de tüccarları hedefleyen bir dijital “teşvik” belirteci için bir pilot program başlatmak üzere stabilcoin platformu Stablehouse ile bir ortaklık duyurdu.

“2018’de dijital varlık ticareti için uluslararası bir merkez haline gelme planıyla Bermuda, hem dijital varlıklar hem de bankacılık için düzenleyici netlik ve yasal bir çerçeve oluşturdu. […] Bu arada, ABD ve diğer önde gelen ekonomiler ve onların düzenleyici kurumları, dijital varlıklar ve dijital varlık işletmeleri için henüz benzer netlik ve bütünsel çerçeveler sağlamadı” dedi.

Cointelegraph’ın bildirdiğine göre, Bermuda Para Otoritesi, kripto şirketlerine Haziran 2022 itibarıyla İngiliz ada topraklarında faaliyet göstermeleri için 14 lisans verdi ve bunların dördü 2022’de verildi.

Yorum yapın