Jeopolitik Şokların Ortasında 2023’Te Hindistan Pazarı Nereye Gidiyor?

2023 Hintli yatırımcıları neler bekliyor? nane yatırımcıların 2023’te hisse senedi piyasalarından neler bekleyebilecekleri konusunda dört para yöneticisiyle konuştu.

Pazar görünümü

Mint’in konuştuğu para yöneticileri, yatırımcıların ılımlı beklentilere sahip olması gerektiğini söylüyor.

Kotak Asset Management’ın başkanı olan Nilesh Shah (şirketin yatırım fonu yatırımcı varlıklarını yöneten 2,8 trilyon), “2023 için görünüm temkinli bir iyimserlik olmaya devam ediyor. Piyasalarımız çok fazla oynaklığa ve küresel olaylara dayanmak zorunda kaldı. Tüm bu olaylar hala devam ediyor. Rusya-Ukrayna durumu henüz çözülmedi. ABD Merkez Bankası’nın enflasyonla savaşı henüz bitmedi. Petrol fiyatları, kartelleşme veya jeopolitik olaylar nedeniyle yükselebilir. Önümüzdeki yıl beklenen mali ve parasal sıkılaştırma politikaları nedeniyle küresel olarak büyüme senaryosu çok kasvetli görünüyor. Hisse senedi piyasaları dalgalı olacak ve getiriler borç fonlarınınkine benzer olabilir.”

Mirae Asset Investment Managers (Hindistan) Baş Yatırım Sorumlusu (CIO) Neelesh Surana, “Küresel makrolar söz konusu olduğunda, işlerin nasıl şekilleneceğini tahmin etmek zor. Bu nedenle, yatırımcılar sadece disiplini sağlamaya çalışmalı, sistematik yatırım planları (SIP’ler) kullanmalı ve büyük miktarlarda para taahhüt etmemelidir.” Surana, yatırımcı varlıklarını denetler. Mirae’de 1.09 trilyon.

Reliance Nippon MF’nin eski küresel ana sermayesi ve şimdi Abbakus Asset Manager’ın kurucusu olan Sunil Singhania, gelecek konusunda iyimser. Bir yatırım destinasyonu olarak Hindistan’ın cazibesinin diğer ülkelere kıyasla önümüzdeki yıl daha da güçleneceğini söylüyor. Hindistan’ın avantajına çalışacak 4B’ye vurgu yapıyor: Demokrasi, Demografi, Yurtiçi ekonomi ve Dijital altyapı. “Rusya ve Çin gibi ülkelerde karşı karşıya kalınan değişken duruma kıyasla demokrasi olmanın avantajı 2022’de görüldü.”

sektör görünümü

2022, bankacılık hisselerinin güçlü getiriler sağladığına tanık oldu. Ancak Shah, ileriye dönük olarak altyapı sektörünün iyi iş çıkarabileceğini düşünüyor. “Önceden mühendislik ve sermaye malları üzerinde uzun süredir çalışıyorduk. Ancak inşaattan çimentoya ve gayrimenkule kadar altyapı döngüsü dibe vuruyor ve büyüme için iyi bir konumda görünüyor. Sektör olarak altyapının gelecek yıl daha iyi performans göstereceğine inanıyoruz.”

Kırsal tüketim ve imalat, yatırım yöneticilerinin yükselişe geçtiği diğer temalar.

“Tarım dışı istihdamda görülen iyileşmeden de anlaşılacağı gibi, seçim öncesi bir yılda daha yüksek kışlık mahsul üretimi ve daha yüksek kırsal harcamalar nedeniyle kırsal tüketimde bir toparlanma bekliyoruz. İyi bir muson ve hükümetin tarıma yönelik hamlesi, kırsal toparlanmaya yardımcı olacaktır” diyor Surana.

Singhania, kırsal ekonominin iyi bir musondan sonra iyi durumda olması gerektiğine katılıyor. “Umarım, sonunda bol bir ürün elde edebiliriz. Bunun da ötesinde, tarımsal üretim şu anda iyi fiyatlar getiriyor. Dolayısıyla kırsal ekonomi iyi durumda olmalı” diyor.

İmalat cephesinde, hükümetin Make in India hamlesinin ve küresel oyuncular tarafından benimsenen Çin+1 politikasının faydalarının sahada hissedildiğini söylüyor. “Apple telefonlar artık burada, Hindistan’da üretiliyor. İmalat ihracatının hız kazandığını görüyorsunuz,” diye belirtiyor Singhania.

Surana, Make in India (üretim) temasında da yükselişe geçti. Bunun içinde sağlık hizmetlerinin iyi iş çıkarmasını bekliyor. Otomobil, yükselişe geçtiği başka bir sektör. Ancak bu noktada sermaye mallarından kaçınılabileceğini söylüyor. “Sipariş defterindeki büyüme, yerelleşme, verimlilik vb. nedeniyle gelir görünürlüğü iyileşirken, sermaye malları sektörüne ilişkin iyimser anlatı, bu şirketlerin değerlemelerinde yerleşik olmaktan çok daha fazlasıdır. Yani sadece değerlemeler nedeniyle sermaye malları sektörüne olumlu bakmıyoruz. Bazen, iyi işletmeler o kadar iyi hisse senetleri olmayabilir” diye belirtiyor.

Surana, yatırımcıların küresel odaklı sektörler için trendlerin nasıl geliştiği konusunda dikkatli olmaları gerektiğini söylüyor.

Küresel durgunluk riski

“Para politikası kimsenin beklemediği ölçüde sıkılaştırıldı. Faiz oranlarında rejim değişikliği oldu. Yani 2023’ün özellikle ilk yarısında etkisi olacak. Dolayısıyla, Çin hariç küresel büyüme resesyona daha da yaklaşacak. Ancak bunun hafif bir resesyon mu yoksa yumuşak iniş mi olacağı yüksek faiz oranlarının süresine bağlı. Ancak etkisinden emin olamayız” diyor Surana.

Marcellus Investment Managers’ın kurucusu Saurabh Mukherjea, küresel durgunluk riskinin hafiflediği görüşünde. “ABD’den gelen veriler netleşti. ABD halihazırda, büyük ölçüde Fed faiz artışları nedeniyle, enflasyonun, hem petrol hem de emtia fiyatlarının soğuduğu ölçüde ve bu nedenle dünya genelinde enflasyonun soğuduğu hissinin olduğu ölçüde, ekonomik aktivitenin iki çeyrektir küçüldüğünü bildirdi. Dolayısıyla, faiz artırımı dürtüsü azalıyor. Mukherjea, hem Batı’da hem de Hindistan’da birkaç faiz artışı daha olabilir” dedi.

“Son 12 aydaki yüksek oranlı artışları yönlendiren temel enflasyonist dürtü, önemli ölçüde yumuşadı. Bu nedenle, 2022’de ABD’de dörtte ikilik negatif GSYİH büyümesine neden olan dinamikler gelecek yıl orada olmayacak” diye ekliyor.

Öndeki yol

Küresel olaylar piyasa beklentilerini hayal kırıklığına uğratırsa, gelecek yıl dalgalanma dönemleri olabilir. Uzmanlar, yatırımcıların bu olaylara nasıl tepki vermeleri gerektiğine daha fazla odaklanmaları gerektiğini söylüyor. “Rusya-Ukrayna durumu tırmanırsa ve piyasada bir düzeltme olursa, yükselişin boyutuna göre hisse ekleme fırsatı sağlayabilir. Shah, “Fed’in politikaları nedeniyle bir düzeltme olursa, yatırımcılar bunu portföylerinde yakalayabilecek durumda olmalı” dedi.

Piyasalar iç taraftaki tüm iyi haberleri ve küresel taraftaki kötü haberleri dikkate almadığında yatırımcıların dikkatli olması gerektiğini ekliyor. “Disiplinli varlık tahsisini benimsemeliler. ‘Düşüşte al ve yükselişte sat’ yaklaşımına ihtiyaç duyulabilir” diyor.

Surana, üç-beş yıllık bir süre boyunca %12 YBBO (bileşik yıllık büyüme oranı) gibi ılımlı getiri beklentileriyle SIP’ler yapan yatırımcıların hayal kırıklığına uğramayacağını söylüyor.

Yatırım yöneticileri, Hindistan ekonomisinin uzun vadede iyi durumda olması gerektiği konusunda hemfikir. “Ülkemizde daha geniş ekonomik koşullar çok sağlıklı görünüyor. İstihdam yaratma, özellikle kayıtlı sektörde iyi bir hızda ilerliyor ve bankacılık sistemi iyi durumda. Bizim görüşümüze göre, iyi yönetilen Hintli şirketler %15-20’lik bir gelir artışı ve %15 ile %25 arasında birleşen kar artışı görmeye devam edecek.”

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın