Japon Sumitomo Mitsui, Web3’Ü Keşfetmek Için Ruhuna Bağlı Jetonlar Çıkaracak

Japon finans grubu Sumitomo Mitsui Financial Group (SMBC), soulbond jetonları (SBT’ler) çıkararak Web3’ün faydalarını keşfetmek için harekete geçiyor.

Ethereum yaratıcısı Vitalik Buterin tarafından önerilen SBT’ler, bir kişinin veya varlığın veya bir “ruhun” özelliklerini veya itibarını temsil eden dijital kimlik belirteçlerini ifade eder. Bu tür belirteçler devredilemez ve merkezi olmayan toplum ve Web3 için tasarlanmıştır.

SMBC, 8 Aralık’ta dijital varlık şirketi HashPort ile ortaklaşa SBT’lerin pratik kullanımına odaklanan bir girişimi resmen duyurdu.

Şirketler, topluluklar, işler, bilgi paylaşım hizmetleri ve merkezi olmayan özerk kuruluşlar (DAO’lar) için pratik kullanımlarını öğrenmek amacıyla SBT’ler hakkında araştırma yapmayı planlıyor.

SMBC’ye göre, gelişme, toplum içinde giderek farklı roller ve kişilikler üstlenen bireyler için özellikle yararlı olabilir. Şirket şunları söyledi:

“Bu yeni toplumda, her bireyin katıldığı her toplulukta hangi kişiliği sergileyeceğini kontrol edebilmesi bekleniyor. SBT’ler, bu yeni sosyal ihtiyaçları birden fazla ‘ruh’ kullanarak karşılar.”

Bir SBT’nin pratik kullanımlarından biri, kullanıcının çalışan bir yetişkin rolüne ve başka bir müzik hayranı rolüne sahip olduğu bir durum olabilir. “Bu kullanıcı iş değiştirirken becerilerini ve iş geçmişini kanıtlamak istiyorsa, işvereninin SBT’lere referans vermesine izin vererek kimliğini ve bunlarla ilişkili kariyer bilgilerini aynı anda kanıtlayabilir.” söz konusu.

Şirket ayrıca, HashPort ile ortaklığın gelecekte pratik kullanıma konulabileceğini ve Japonya’da Web3 ekonomisinin büyümesini sağlamak için anlamlı bir girişim olduğunu kaydetti.

Duyuruda, “İki taraf ayrıca, token işinin hem Japonya’da hem de denizaşırı ülkelerde yayılmasını teşvik etmek için NFT’lerle ilişkili içerik işini üstlenmeyi ve Web3 ekonomik bölgesi için altyapı geliştirmeyi değerlendirecek.”

İlişkili: Japonya, stablecoin’lerde algoritmik desteğe karşı tavsiyede bulunuyor

Japonya’daki önemli bir finans kurumu olan SMBC, dünyanın en büyük şirket gruplarından biri olan Mitsui Group’un bir parçasıdır. Mitsui bünyesindeki çeşitli şirketler, son yıllarda aktif olarak blockchain ve kripto para araçlarını araştırıyor.

Şubat ayında, Japon ticaret evi Mitsui’nin ZipangCoin adlı altına sabitlenmiş bir kripto para birimi çıkarmayı planladığı bildirildi. Daha önce, Sumitomo Mitsui Trust Bank, Mart 2021’de Securitize ile ortaklaşa varlığa dayalı menkul kıymet belirteçlerini piyasaya sürdü.

Yorum yapın