Jack Dorsey’s Block, Ticari Marka Ihlali Nedeniyle Bitcoin​.com’a Dava Açtı

Dijital ödeme şirketi Block Inc., Mayıs 2022’de 33,6 milyon dolarlık özel satışla sonuçlanan yeni piyasaya sürülen Verse tokeni ile ilgili ticari marka ihlali iddiasıyla Roger Ver’in Bitcoin.com’una karşı yasal işlem başlattı.

Block’u temsil eden avukatlar, Bitcoin.com CEO’su Dennis Jarvis ve hukuk müşaviri Joseph Collement’a hitaben yazılan bir mektupta, Bitcoin.com’un “Verse” kullanımının Alman ticari marka yasası uyarınca ticari marka ihlali oluşturduğunu iddia etti. 10 Ağustos tarihli mektup, Block’un hukuk müşaviri Bird & Bird’ün Almanya’daki ticari marka ihlali davasını ilk kez açtığı 4 Temmuz tarihli bildirimin devamı niteliğindeydi. Konuya yakın bir kişi mektubu Cointelegraph ile paylaştı.

İddia edilen ticari marka ihlali, Block’un 2020’de Verse Technologies Inc.’i ve Merkezi Olmayan Küresel Ödemeler SL’yi satın almasından kaynaklanıyor. “Verse ve Merkezi Olmayan portföyü ayrıca ‘VERSE’ adı altında bir eşler arası ödeme uygulaması içeriyordu. Devralmadan bu yana, müşterimiz bu uygulamayı kullanıyor,” diye yazıyordu mektupta.

Block’un hukuk müşaviri, “VERSE” uygulamasının Almanya dahil Avrupa’da kullanılabileceğini ve hem Apple hem de Android cihazlardan erişilebileceğini açıkladı. Mektup, Block’un bilgisayar ve mobil cihazlar için uygulama yazılımına öncelik vererek “Verse” kelimesini ve “VERSE” kelime işaretini içeren mecazi bir işaret üzerindeki haklarını detaylandırdı.

“VERSE” isminin kullanılması, müvekkilimizin ticari markalarının Alman ticari marka yasasına göre ihlalini teşkil etmektedir” diyen mektupta şu ifadelere yer verildi:

“Bu nedenle müvekkilimiz, ihlal edici eylemlere son vermeniz ve bunlardan vazgeçmeniz konusunda size karşı hak iddia etmektedir. Ayrıca müvekkilimizin tecavüze uğrayan fiillerin kapsamı hakkında bilgi edinme talepleri ile müvekkilimizin tecavüz nedeniyle uğradığı ve uğrayacağı tüm zararların tazmini talepleri bulunmaktadır. Son olarak, müvekkilimiz de bu mektupla bağlantılı olarak tarafımızdan yapılan masrafların geri ödenmesini talep etme hakkına sahiptir.”

Block’un hukuk müşaviri, Bitcoin.com’un 17 Ağustos’a kadar bir devamsızlık ve taahhüt beyanı imzalamasını, aksi takdirde daha fazla yasal işlemle karşı karşıya kalmasını istedi. Ayrıca, Bitcoin.com’un Avrupa Birliği’ndeki Verse token operasyonlarını “durdurmasını ve durdurmasını” veya “her ihlal durumu için” 10.400 ABD Doları (10.000 Euro) tutarında bir sözleşme cezasıyla karşı karşıya kalmasını talep etti. Block ayrıca 3.906,54 $ (3.744,50 Euro) tutarındaki yasal ücretlerin geri ödenmesini talep etti.

Bitcoin.com, 1 Ağustos 2019’a kadar CEO olarak görev yapan eski Bitcoin (BTC) yatırımcısı Ver’e aittir. Bitcoin.com, bir dijital varlık takası ve cüzdan işletir ve kripto para piyasası hakkında günlük haberler sağlar. Kripto topluluğundaki birçok kişi Ver’i, ölçeklenebilirlik ve işlem hızı konusundaki felsefi farklılıklar nedeniyle 2017’de Bitcoin’in orijinal blok zincirinden bir hard fork olarak ortaya çıkan Bitcoin Cash’e (BCH) verdiği güçlü destekle tanıyor. Destekçileri, Bitcoin Cash’in Satoshi Nakamoto’nun 2008 teknik incelemesinde Bitcoin için belirlenen vizyonla daha uyumlu olduğuna inanıyor.

2009 yılında Jack Dorsey tarafından kurulan Block, Aralık 2021’de odak noktası blockchain teknolojisine ve Bitcoin’e kaydığı için Square’den yeniden markalaştı. Dorsey, Kasım 2021’de Twitter CEO’luğu görevinden ayrıldığından beri Bitcoin donanımına ve ödeme çözümlerine giderek daha fazla odaklanıyor.

İlişkili: Paranızı geri alın: Kripto davalarının tuhaf dünyası

Ver ve Dorsey, 2019’da Ver’in Twitter kurucusunun Lightning Labs CEO’su Elizabeth Stark ile romantik bir ilişkisi olduğu için Dorsey’in Lightning Network’ü desteklediğini iddia etmesi de dahil olmak üzere yıllar boyunca kişisel anlaşmazlıklara karıştı.”

Hukuki anlaşmazlığın merkezinde yer alan Verse belirteci, Bitcoin.com’un Twitter sayfasında halka açık bir şekilde ilan edilir. Verse, yaratıcıları tarafından düşük ücretli Ethereum Sanal Makine zincirlerine genişlemeye odaklanan bir “çapraz zincir belirteci” olarak tanımlanıyor. Yedi yıl boyunca dağıtılan 210 milyar token sabit arzına sahiptir. Geçtiğimiz Mayıs ayında sona eren özel satışı 33.6 milyon dolar topladı.

Yorum yapın