Jack Dorsey, Merkezi Olmayan Twitter Alternatifi Için Bastırıyor

Elon Musk liderliğindeki Twitter’daki sansürle ilgili sorunları tespit eden iç soruşturmayla, sosyal platformun eski CEO’su Jack Dorsey, sosyal medya için “özgür ve açık bir protokol” fikrini destekledi.

Bir gönderide Dorsey, Twitter platformunun mevcut sorunlarına bazı olası çözümlerin altını çizdi. Eski Twitter CEO’suna göre, bu, onu şirket veya hükümet denetiminden dirençli hale getirmeyi, içeriği yalnızca orijinal yazara kaldırma hakkını vermeyi ve algoritmik seçim yoluyla denetlemeyi içerir. O açıkladı:

“İnternet için birileri tarafından üretilen herhangi bir içeriğin, orijinal yazar onu silmeyi seçene kadar kalıcı olması gerektiğine yürekten inanıyorum. Her zaman erişilebilir ve adreslenebilir olmalıdır. İçeriğin yayından kaldırılması ve askıya alınması mümkün olmamalıdır.”

Dorsey, liderliğindeki Twitter platformunun ve mevcut Twitter’ın bahsettiği üç ilkeyi karşılamadığına inanıyor ve platform için savaşmamakla kendini suçladı. O yazdı:

“2020’de bir aktivist stokumuza girdiğinde onlar için baskı yapmaktan tamamen vazgeçtiğim için bu tek başına benim hatam. […] Artık şirket için doğru kişi olmadığımı bile bile o anda ayrılışımı planladım.”

Dorsey ayrıca, en büyük hatanın, Twitter kullanıcılarının kendi başlarına yönetmelerine izin veren araçlar oluşturmak yerine, genel sohbeti yönetmek için araçlar oluşturmaya odaklanmak olduğunu belirtti. “Bu şirkete çok fazla güç yükledi” diye ekledi. Eski CEO’ya göre bununla birlikte şirket dış baskıya da maruz kaldı.

Bir tweet’te Dorsey de paylaşılan şu anda inşa edilmekte olan sansüre dayanıklı bir açık protokole giden GitHub bağlantısı. “Notlar ve Aktarılan Diğer Şeyler” adlı proje, kriptografik anahtarlara ve imzalara dayalı merkezi olmayan sosyal ağların oluşturulmasını sağlamayı amaçlıyor.

İlişkili: Twitter ofisleri kapatıyor, personel istifa ederken kullanıcılar merkezi olmayan seçeneklere bakıyor

18 Ekim’de Dorsey, 2019’da başlatılan merkezi olmayan bir sosyal medya projesi olan Bluesky Social ile ilgili yeni gelişmeleri de duyurdu. Platformla birlikte nelerin yayınlanacağına karar verebilecek hiçbir şirket olmayacak. Bunun yerine, “izleyicilerine ne taşıyacaklarına” karar veren bir şirketler pazarı olacak.

Yorum yapın