Jack Dorsey, Güvenli Mesajlaşma Uygulaması Sinyali İçin Her Yıl 1 Milyon Dolar Verecek – apk haber

Twitter’ın kurucu ortağı Jack Dorsey, Salı günü bir blog gönderisinde, “açık internet gelişimini” desteklemek için yapmayı planladığı bir dizi hibenin ilki olan şifreli mesajlaşma uygulaması Signal’e yılda 1 milyon dolar hibe edeceğini söyledi.

Dorsey, Twitter’a ait bir haber bülteni hizmeti olan Revue’de yaptığı bir gönderide, sosyal medyanın “tek bir şirkete veya şirketler grubuna ait olmaması” gerektiğini ve “kurumların ve hükümetin etkisine karşı dirençli” olması gerektiğini yazdı.

Dorsey, internete yönelik yaklaşım ve operasyonlarını kimsenin kontrol etmemesi gerektiği konusunda sesini yükseltti. Eski Twitter CEO’su, bu yılın Ekim ayında Twitter’da yönetimi devraldığından beri Elon Musk’ın bazı kararlarını sorguluyor. Ancak Dorsey’in uzun iddialarına kefil olacak somut bir planı var gibi görünüyor. Funding Signal, taahhüdünü göstermenin bir yoludur, ancak daha önce bahsettiğimiz perde arkasında daha pek çok şey var.

Jack Dorsey’nin yeni girişimi – ‘BlueSky’ adlı merkezi olmayan yeni bir uygulama beta testi aşamasında. ‘BlueSky’ bir alternatif olarak lanse ediliyor veya Dorsey’in umduğu gibi, şu anda Musk’a ait olan Twitter’ın yerini alacak.

BlueSky bir tweet’te, “Sosyal medyaya yeni bir yaklaşıma büyük ilgi olduğu açık. Protokolün ölçeklendiğinden emin olmak ve ilerledikçe kullanıcı geri bildirimlerini almak için özel betaya davetleri aşamalı olarak sunacağız.”

Bir bütün olarak, Dorsey’in yeni platformu, sosyal medyayı olduğu gibi yapan temellere sahip olmayı amaçlayan tüm şirketlere meydan okuyacak. “AT Protokolü, yeni bir birleşik sosyal ağdır. En yeni merkezi olmayan teknolojilerden gelen fikirleri basit, hızlı ve açık bir ağa entegre ediyor” diye ekledi BlueSky.

Jack Dorsey, ağı tek bir varlığa – “kamuya açık sohbet için açık bir protokol” – yoğunlaştırmak yerine birden fazla varlığa genişleterek sosyal medyayı bir bütün olarak istikrara kavuşturmayı hedefliyor.

(Reuters girdileriyle)

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın