İtalya, Kripto Karlarına %26 Sermaye Kazancı Vergisi Uygulayacak

1 Aralık’ta yayınlanan bütçe belgelerine göre İtalya, vergi yasalarını kripto para ticaretini içerecek şekilde genişleterek 2023’te dijital para birimleriyle ilgili düzenlemeleri sıkılaştırmayı planlıyor.

Bloomberg’e göre, 2023 bütçesine, kripto para birimi ticaretinden elde edilen 2.000 Euro’dan (2.062 $) fazla karlara %26 vergi koyma planları dahil. Tarihsel olarak, dijital para birimleri “döviz” olarak kabul edildikleri için daha düşük vergi oranlarına sahipti.

Önerilen yasa tasarısı yasalaşırsa, vergi mükellefleri 1 Ocak’tan itibaren dijital varlıklarının değerini beyan etme ve %14 vergi ödeme seçeneğine sahip olacak. Bu, İtalyanları dijital varlıklarını vergi beyannamelerinde beyan etmeye teşvik etmeyi amaçlıyor.

Tripe A verilerine göre yaklaşık 1,3 milyon kişiye denk gelen İtalyan nüfusunun %2,3’ü kripto varlıklarına sahip. Temmuz 2022 itibariyle, kripto kullanıcılarının yaklaşık %57’sinin erkek, %43’ünün ise kadın olduğu ve kullanıcılarının çoğunun 28-38 yaş grubuna ait olduğu tahmin ediliyor.

İlişkili: IRS, kripto işlemlerini rapor etmeyen ve vergi ödemeyen kullanıcıları çağıracak

İtalya, Portekiz’in izinden gidiyor gibi görünüyor. Ekim ayında, bir zamanlar kripto para birimi vergi cenneti olarak bilinen Portekiz, bir yıldan daha kısa bir süre elde tutulan kripto para birimlerinden elde edilen sermaye kazançları için %28’lik bir vergi önerdi.

Portekiz hükümeti, 2023 devlet bütçesinde, dijital varlıklar yasal ödeme aracı olarak tanınmadığı için daha önce vergi makamları tarafından dokunulmamış olan kripto para birimlerinin vergilendirilmesini ele aldı.

Portekiz, kripto para birimlerinin vergilendirilmesi ve sınıflandırılmasını ele almayı amaçlayan “geniş ve yeterli” bir vergi çerçevesi oluşturmayı amaçlıyor. Önerilen vergi faturası, kripto para birimi madenciliği ve ticaretinin yanı sıra sermaye kazançlarını içeren operasyonları kapsıyor.

Yorum yapın