İtalya, 30 Milyon Avroluk Yatırımla Yapay Zekanın İşler Üzerindeki Etkisini Ele Almak İçin Harekete Geçiyor – apk haber

Uzmanlar, yapay zekanın çok yakında insanlarla boy ölçüşebileceğine inanıyor.  (Temsili görsel/Reuters)

Uzmanlar, yapay zekanın çok yakında insanlarla boy ölçüşebileceğine inanıyor. (Temsili görsel/Reuters)

Toplamın 10 milyon Euro’su, teknolojik yenilikler nedeniyle işleri değiştirilme riski yüksek olanların becerilerini geliştirmeye gidecek.

Pazartesi günü İtalya, işsizlerin yanı sıra otomasyon ve yapay zekanın ilerlemesinden işleri en fazla risk altında olabilecek işçilerin becerilerini geliştirmek için 30 milyon avro (33 milyon $) ayırdı.

2021’de Roma hükümeti tarafından İtalyanların dijital becerilerini artırmak için kurulan Fondo per la Repubblica Digitale’e (FRD) göre, 16-74 yaşları arasındakilerin %54’ü temel dijital becerilerden yoksunken, bu oran Avrupa’da ortalama %46’dır. Birlik.

FRD, eğitimi iyileştirmeye yönelik fonun iki şekilde tahsis edileceğini söyledi.

Toplamın 10 milyon Euro’su, otomasyon ve teknolojik yenilik nedeniyle işleri değiştirilme riski yüksek olanların becerilerini geliştirmeye gidecek.

FRD, kalan 20 milyon avronun işsiz ve ekonomik olarak aktif olmayan kişilerin iş piyasasına girme şanslarını artıracak dijital beceriler geliştirmelerine yardımcı olmak için tahsis edileceğini söyledi.

FRD, taşımacılık ve lojistik, ofis desteği ve idaresi, üretim, hizmetler ve perakende sektörü gibi sektörlere atıfta bulunarak, çok çeşitli işlerin otomasyon nedeniyle tehdit altına girebileceğini söyledi.

Yapay zekanın (AI) ve otomasyonun giderek yaygınlaşması ve ChatGPT gibi araçların hızla gelişmesi, birçok ülkede kanun koyucuların ve düzenleyicilerin dikkatini çekti.

Birçok uzman, ulusal güvenlik ve eğitimin yanı sıra istihdam üzerindeki potansiyel etkisi nedeniyle yapay zekayı yönetmek için yeni düzenlemelere ihtiyaç olduğunu söylüyor.

ChatGPT sohbet robotu, üreticisi OpenAI Nisan ayı sonlarında İtalya’nın veri koruma otoritesi tarafından gündeme getirilen sorunları ele alana kadar yaklaşık dört hafta boyunca İtalya’da kullanılamadı.

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın