İşte Bitcoin Fiyatının Tüm Gün Içi Kazançlarını Geri Vermesinin Nedeni

14 Aralık’ta Bitcoin (BTC) fiyatı bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve yükseliş ivmesinde kısa bir yeniden canlanma gördü, ancak Federal Rezerv Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) şahin bir raporu ve Fed başkanı Jerome Powell’ın yorumları BTC’yi gün içi en düşük seviye 17.659 dolar.

Hisse senetleri ve Bitcoin güne hafif yükselişle başladı ancak FOMC raporunda hızla geri çekildi. Bugüne kadar, Bitcoin fiyatı hisse senetleri ile yakından ilişkili olmaya devam ediyor ve yatırımcıların çoğunluğu gelecekte daha fazla oran artışının etkisi hakkında endişeleri var.

Dow Jones ve S&P 500 ile BTC korelasyonu. TradingView

Powell’ın artan faiz oranları ve şahin konuşması BTC fiyatını etkiliyor

13 Aralık Tüketici Fiyat Endeksi raporu, enflasyonun %7,1’de azaldığını gösterirken, Powell hâlâ genel enflasyonun %2’ye ulaşmasını istiyor. Enflasyon, faiz oranlarının yükseltilmesinde belirleyici oldu ve mevcut 50 baz puanlık artış FOMC katılımcıları arasında fikir birliği sağladı. Fed üyeleri, faiz artırımlarının 2023’te de devam etmesi konusunda hemfikir.

Gelecekteki faiz oranı artışları için FOMC anketi. Kaynak: Merkez Bankası

14 Aralık basın toplantısında Powell şunları söyledi:

“Yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşmak için daha uzun süre daha yüksek oranlar görebiliriz”

Bu şahin ton, FOMC anketiyle birleştiğinde, faiz oranlarının öngörülebilir gelecekte yükselmeye devam edeceğini gösteriyor.

Bitcoin bundan sonra ne yapacak?

Powell’ın konuşmasından önceki kısa ömürlü Bitcoin rallisi, diğer riskli varlıklarda görülen fiyat hareketiyle ilişkiliydi. FOMC ve Powell’ın konuşmasından sonra, bu varlıklar geri çekilmeye devam etti ve bazı analistler son düşüşü daha fazla Bitcoin satın almak için bir ölçü olarak görüyor.

Risk varlık korelasyonu. Kaynak: Delphi Dijital

BTC fiyatı geri çekilmeye devam ederse, mevcut ralliye geç gelen uzun pozisyonlar da tasfiye riski altında olabilir. Türev verilerine göre, Bitcoin açık faizi, tacirlerin %60,16’sının alım satım yaptığını gösteriyor.

Bitcoin uzun ve kısa oranı. Kaynak: Madeni para camı

Şu anda piyasa, FOMC ve Powell tarafından ifade edilen görüşleri sindiriyor, bu nedenle kısa vadeli volatilitede bir artış anormal değil. Yatırımcılar, Bitcoin’in makro trendinin değişip değişmediğini görmek için önümüzdeki birkaç günlük kapanışı takip etmelidir.

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Bu makale yatırım tavsiyesi veya tavsiyesi içermemektedir. Her yatırım ve ticaret hareketi risk içerir ve okuyucular karar verirken kendi araştırmalarını yapmalıdır.

Yorum yapın