İsrail Mahkemesi, Yetkililerin Kara Listeye Alınmış 150 Cüzdanda Kripto Para Ele Geçirebileceğine Karar Verdi

Tel Aviv Sulh Ceza Mahkemesi’nin, İsrail hükümetinin terörist grupları finanse ettiği iddiasıyla kara listeye aldığı 150’den fazla dijital cüzdandaki tüm kripto paralara el koymasına izin veren bir karar verdiği bildirildi.

18 Aralık’ta İsrail medyasında yer alan bir habere göre İsrail Savunma Bakanı Benny Gantz, mahkemenin 15 Aralık’ta verdiği kararın yetkililerin İslamcı militan grup Hamas’la bağlantılı dijital cüzdanlardan 33.500 dolar daha ele geçirmesine zaten izin verdiğini söyledi.

Mahkeme kararından önce, İsrail makamlarının yalnızca terör faaliyetleriyle doğrudan bağlantılı dijital varlıklara yasal olarak el koymasına izin verilmişti, ancak aynı cüzdanlardaki ek fonlara el konulmasına izin verilmemişti. Aralık 2021’de yetkililer cüzdanlardan 750.000 dolara el koydu.

Filistin’in Gazze Şeridi’ni 2007’den beri fiilen yöneten otorite olan Hamas, başta ABD, Avrupa Birliği, İsrail ve Birleşik Krallık olmak üzere birçok ülke ve uluslararası blok tarafından kısmen veya tamamen terör örgütü olarak sınıflandırılıyor.

Ocak 2019’dan itibaren Hamas, yaptırımlar ve mali izolasyonla mücadele etmek için destekçilerine Bitcoin (BTC) kullanarak para göndermeleri için çağrıda bulunmaya başladı.

Gantz, 9 Temmuz 2021’de güvenlik güçlerine Hamas’ın militan kanadıyla bağlantılı olduğu iddia edilen kripto hesaplara el koyma yetkisi veren bir emir imzaladı.

İlişkili: İsrail’in baş ekonomisti kripto düzenlemesi için önerilerde bulunuyor

Yetkililer, o dönemde hesapların Tether (USDT), Ether (ETH), Dogecoin (DOGE), XRP (XRP), Binance Coin (BNB), Zcash (ZEC), Litecoin (LTC) ve diğer altcoinleri içerdiğini açıkladı.

Şubat ayında Hamas’a bağlı 12 borsa hesabına ait 30 kripto cüzdan da İsrail makamları tarafından ele geçirildi.

Ele geçirilen kripto varlıkların tam değeri kamuya açıklanmadı.

Kripto para biriminin, terörist gruplar için para toplamada nispeten küçük bir rolü olduğu gösterildi. 2022’nin başlarında, blockchain analitik firması Chainalysis, kripto fonlarının yalnızca küçük bir kısmının suç faaliyetlerinde kullanıldığını belirledi.

Yorum yapın