iPhone 14’ün Uydu Özelliği ile Acil SOS, Araba Kazasından Sonra 2 Kişiyi Kurtarmaya Yardımcı Oluyor – apk haber

iPhone 14 serisinin uydu üzerinden Acil SOS ve Çarpışma Tespiti özelliği, Kaliforniya’da ciddi bir araba kazasından sonra iki kişinin kurtarılmasına yardımcı olarak onları kurtardı.

Kaza, Angeles Ulusal Ormanı’ndaki Angeles Ormanı Otoyolu üzerinde meydana geldi ve burada arabanın bir dağın yamacından saptığı ve yaklaşık 90 metre uzaktaki bir kanyona düştüğü bildirildi.

MacRumors’a göre, kişiler acil durum sinyali göndermek, yetkilileri bulundukları yer konusunda uyarmak ve bir kurtarma ekibinin onlara ulaşmasını sağlamak için Acil SOS özelliğini kullanabildiler. Çarpışma Tespiti özelliği, bir çarpışma tespit ederse acil servislere otomatik olarak bir uyarı gönderebildiğinden, yetkilileri olay hakkında uyarmada da büyük olasılıkla bir rol oynadı.

Rapora göre, araba kazasının kurbanları, Apple’ın aktarma merkezlerinden birine Acil SOS metin mesajı gönderebildiler ve ardından yardım için Los Angeles İlçe Şerif Departmanı ile temasa geçti. Amerika Birleşik Devletleri merkezli Montrose Arama ve Kurtarma Ekibi, kazaya karışan iki kişiyi bulmayı ve onları kazanın meydana geldiği uzak kanyondan çıkarmak için bir helikopter kullanmayı başardı.

Hayatta kalanlar daha sonra hafif ve orta dereceli yaralanmalar nedeniyle tedavi edilmek üzere yakındaki bir hastaneye götürüldü.

Uydu aracılığıyla Acil SOS, şu anda Amerika Birleşik Devletleri, Kanada, Fransa, Almanya, İrlanda ve Birleşik Krallık dahil olmak üzere sınırlı ülkelerde kullanılabilmektedir.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın