İngiltere, Bulut Oyun Endişeleri Ortasında Microsoft-Activision Oyun Anlaşmasını Engelledi – apk haber

LONDRA: Çarşamba günü İngiliz düzenleyiciler, Microsoft’un 69 milyar dolarlık video oyun üreticisi Activision Blizzard’ı satın almasını engelledi ve hızla büyüyen bulut oyun pazarındaki rekabeti bastıracağı endişesiyle tarihteki en büyük teknoloji anlaşmasını engelledi.

Rekabet ve Piyasalar Kurumu, nihai raporunda, önemli rekabet kaybına karşı “tek etkili çarenin” “Birleşmeyi yasaklamak” olduğunu söyledi. Şirketler itiraz sözü verdiler.

Tamamı nakit olan anlaşma, rakip Sony’nin sert muhalefetiyle karşılaştı ve Microsoft’a Call of Duty, World of Warcraft ve Candy Crush gibi popüler oyun serilerinin kontrolünü vereceği korkusuyla ABD ve Avrupa’daki düzenleyiciler tarafından da inceleniyordu.

Birleşik Krallık gözlemcisinin endişeleri, anlaşmanın tabletlere, telefonlara ve diğer cihazlara oyun akışını içeren bulut oyunlarındaki rekabeti nasıl etkileyeceğine odaklanıyordu. Bu, oyuncuları pahalı konsollar ve oyun bilgisayarları satın alma ihtiyacından kurtarır.

Rekabet ve Piyasalar Otoritesi’nin anlaşmayı araştıran bağımsız uzman paneli başkanı Martin Colman, bulut oyunlarının insanlara nasıl ve nerede oynayacakları konusunda daha fazla seçenek sunarak sektörü değiştirme potansiyeline sahip olduğunu söyledi.

“Bu, gelişmekte olan ve heyecan verici pazarda rekabeti korumamızın hayati önem taşıdığı anlamına geliyor” dedi.

Microsoft hayal kırıklığına uğradığını söyledi ve pes etmeye hazır olmadığının sinyalini verdi.

Başkan Brad Smith yaptığı açıklamada, “Bu satın alma konusunda tamamen kararlıyız ve temyize gideceğiz” dedi. Watchdog’un kararının “rekabet endişelerini gidermek için pragmatik bir yolu reddettiğini” ve Birleşik Krallık’ta teknolojik yenilik ve yatırımın cesaretini kırdığını söyledi.

Smith, “Uzun müzakerelerden sonra, bu kararın bu pazara ve ilgili bulut teknolojisinin gerçekte çalışma şekline ilişkin kusurlu bir anlayışı yansıttığını görmek bizi özellikle hayal kırıklığına uğrattı” dedi.

Activision ayrıca, “temyizde bunu tersine çevirmek için Microsoft ile agresif bir şekilde çalışacağını” söyleyerek karşılık verdi.

Düzenleyiciler geçen ay, Call of Duty’i Xbox konsoluna özel yapmanın Microsoft’a fayda sağlamayacağını söyleyerek, anlaşmanın konsol oyunlarına zarar vereceğine dair endişelerini gidermişti.

Gözetmen Çarşamba günü yaptığı açıklamada, Microsoft’un rekabet endişelerini “önemli ölçüde derinlemesine” hafifletme önerilerini incelediğini, ancak bu çözümlerin kendi gözetimini gerektireceğini, oysa birleşmenin engellenmesinin müdahale olmaksızın bulut oyunlarının gelişmesine izin vereceğini söyledi.

Microsoft zaten bulut bilgi işlem pazarında güçlü bir konuma sahip ve düzenleyiciler, anlaşmanın gerçekleşmesi durumunda şirketin önemli oyunların kontrolünü vererek avantajını güçlendireceği sonucuna vardı.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın