Ibm Ve Maersk Tarafından Korunan Blockchain Tabanlı Tedarik Zinciri Platformu

Amerika Birleşik Devletleri teknoloji şirketi IBM ve Danimarkalı lojistik firması Maersk, kararın arkasındaki ana neden olarak “küresel endüstri işbirliği” eksikliğini öne sürerek ortak geliştirdikleri blockchain destekli tedarik zinciri platformu TradeLens’i durdurmaya karar verdiler.

Maersk, 29 Kasım’da, 2023’ün 1. Çeyreğine kadar tam olarak yürürlüğe girmesi gereken platformdaki operasyonları durdurmak için derhal harekete geçmeye başladığını açıkladı:

“TradeLens ekibi, teklifleri geri çekmek ve platformu durdurmak için harekete geçiyor. […] Bu süreçte ilgili tüm taraflar, müşterilerin işlerini kesintiye uğratmadan ilgilenilmesini sağlayacaktır.”

Blockchain tabanlı nakliye çözümü, sektör katılımcılarının daha verimli uluslararası tedarik zinciri uygulamalarını benimsemelerine yardımcı olmak için Ağustos 2018’de iki firma tarafından tanıtılırken, Maersk, platformun operasyonları sürdürmek için “ticari uygulanabilirlik” düzeyine ulaşmadığını belirtti:

Maersk’in iş platformları başkanı Rotem Hershko, “Uygulanabilir bir platformu başarılı bir şekilde geliştirmemize rağmen, tam küresel endüstri işbirliği ihtiyacına ulaşılmadı” dedi ve ekledi: “Sonuç olarak, TradeLens, çalışmaya devam etmek için gerekli ticari uygulanabilirlik düzeyine ulaşmadı. ve finansal beklentileri bağımsız bir işletme olarak karşılıyor.”

Maersk, şirketin TradeLens aracılığıyla tasavvur edilen arzulanan sonuçlara ulaşmak için tedarik zincirini dijitalleştirme ve endüstri inovasyonunu alternatif çözümler yoluyla artırma çabalarına devam edeceğini söyledi.

TradeLens, ilgili tüm katılımcıların erişmesi ve doğrulaması için zincir üzerinde olayların dağıtılmış ve değişmez bir kaydını damgalamadan önce, her gönderinin kritik tedarik zinciri verilerini gerçek zamanlı olarak izleyerek ve işleyerek işlev gördü.

İlişkili: Blockchain teknolojisi tedarik zinciri yönetiminde nasıl kullanılır?

TradeLens, IBM ve Marersk’in ilk başta öngördüğü zirvelere ulaşmamasına rağmen, iki şirket, bir dizi liman operatörü, nakliye şirketi ve lojistik sağlayıcıyı içeren tedarik zinciri odaklı blok zincirine 150’den fazla şirketi dahil etmeyi başardı.

Bu şirketler arasında, Ekim 2020’de sisteme entegre olan dünyanın en büyük konteyner taşıyıcılarından ikisi, CMA CGM ve Mediterranean Shipping Company de vardı.

TradeLens’in kullanımdan kaldırılması, IBM’den alınan verilerin, platformun kullanıcıları belgeleme maliyetlerinde tahmini %20 oranında kurtardığını ve malları sevk etmek için gereken süreyi %40 oranında azalttığını iddia etmesiyle birlikte gelir.

Statista’ya göre blockchain teknolojisi, çoğunlukla değişmez doğası nedeniyle veri kayıtlarının tutulmasını daha kolay, daha şeffaf ve daha güvenli hale getiriyor.

Buna rağmen, TradeLens’in gecikmeli olarak benimsenmesinin kanıtladığı gibi, yüksek işlem maliyetleri, mahremiyet endişeleri, ölçeklenebilirlik sorunları ve endüstri işbirliği eksikliği dahil olmak üzere tedarik zinciri dünyasında blok zincirinin benimsenmesini geciktirmeye devam eden bazı eksiklikler var.

Yorum yapın