Huobi Kurucu Ortağı, 400 Milyon Dolarlık Vc Fonu Yürütmenin Zorluklarını Tartışıyor: “Eski Para Neredeyse Tamamen Kaçtı”

yeni bir twitter’da İleti 12 Aralık tarihli kripto para borsası Huobi Global’in kurucu ortağı Du Jun, bu yılın Haziran ayında 400 milyon dolarlık bir Web 3.0 girişim sermayesi (VC) fonu olan ABCDE Capital’i yönetme deneyimine ilişkin yeni içgörülerini paylaştı. Jun’a göre, ABCDE Capital fikri Mart ayında geldi ve Nisan ayına kadar Singapur’da çoktan tescillendi. Bununla birlikte, Mayıs ayındaki 40 milyar dolarlık Terra Luna patlamasının ortasında Jun, olaydan sonra “eski paranın neredeyse tamamen kaçtığını” söyledi.

Jun yılmadan, Ağustos ayında VC fonunun tamamen faaliyete geçtiğini ve “birkaç ortağın yatırım yapmak için on milyonlarca doları bir araya topladığını” sürdürdü. Kasım ayı başlarında yayınlanan bir ilk rapor “çok iyi” sonuçlar ortaya koyarken, Jun FTX’in müteakip çöküşünün sektör için “beklentilerin çok ötesinde” olduğunu söyledi:

“İşten çıkarmalar, maaş kesintileri ve daralma, kripto şirketleri için ana temalar haline geldi. FTX ile Binance arasındaki çekişmenin sağlıklı endüstri gelişimini teşvik edeceği düşünülüyordu, ancak FTX’in o kadar zayıf olduğu ortaya çıktı ki, doğrudan teslim oldu ve bir felaket dalgası getirdi.” Bugün Binance %75’in üzerinde pazar payına sahip ve beğense de beğenmese de CZ’ler [Binance CEO Changpeng Zhao] düzenlemeye yönelik tutum, tüm endüstrinin tutumunu temsil ediyor ve bu, CZ için büyük bir zorluk.”

Merkezi olmayan finans veya DeFi ile ilgili olarak Jun, geçen yaz yaşanan patlamayı ABD Federal Rezervinin niceliksel genişleme (QE) önlemlerine bağladı. Jun, DeFi büyümesinin büyük ölçüde Coinbase, Circle, Grayscale ve Paxos gibi şirketlerin “düzenlemeyi aktif olarak benimsemesi” sayesinde gerçekleştiğini ve büyük kurumsal yatırımcıların QE zemininde alana girmesine izin verdiğini söyledi.

“FTX’in patlaması, geleneksel eski parayı ve devlet kurumlarını kriptonun kaotik ve düzensiz dünyasından korkuttu, hatta tiksindirdi. Bundan sonra uzun bir süre, hükümetler kriptoda gelişmeyi ve yeniliği destekleyen gevşek politikaları desteklemedi, devlet varlık fonları da desteklemedi. Piyasaya yatırım yapın.”

Jun ayrıca, ABCDE Capital’in Ağustos ayında yatırım yapmaya başlamasından bu yana şirketin portföyünde güvenlik, veri, sosyal, sıfır bilgi ve misli olmayan token sektörlerinde yedi şirket topladığını da açıkladı. “ABCDE yılda sadece 15-20 firmaya yatırım yapar; iyi bir firma ayı piyasasından korkmaz, yönlendirmeler kabul edilir, devam edelim!” kurucu ortak yazdı.

Yorum yapın