Huobi 2022 Kripto Endüstrisi Raporundan 5 Önemli Çıkarım

Geçen yıl boyunca kripto ve daha büyük Web3 endüstrisi bir kayıp, büyüme ve yenilik hız treni gördü – ve veriler bunu gösteriyor.

Kripto para borsası Huobi’nin “Küresel Kripto Endüstrisine Genel Bakış ve Eğilimler” adlı en son sektör raporunda, misli olmayan tokenler (NFT’ler) ve meta veri deposundan merkezi borsa (CEX) kullanımına ve düzenlemelerine kadar her konuda sektörden trendler ve istatistikler alındı.

FTX’in çöküşü, Terra’nın patlaması ve 3AC’nin iflası gibi büyük olayların kargaşasına rağmen, endüstri geçen yıl dünya çapında yaklaşık 320 milyon kripto kullanıcısına sahipti.

“Birincil piyasa”daki toplam yatırım ve finansman tutarı 27,7 milyar doları aşarken, kripto varlıkların toplam piyasa değeri 2,2 trilyon doların üzerinde küçüldü.

1. NFT, dünya çapında en çok tartışılan kripto terimi haline geliyor

Rapor, “kripto para”, “DeFi”, “GameFi”, “NFT” ve “BTC” gibi Web3 endüstrisiyle ilgili Google’da en çok aranan beş arama terimini analiz etti. Bu terimler arasında dünya çapında NFT aramaları baskındı.

Rapora göre, NFT’ler şu nedenlerle baskınlık gösteriyor:

“NFT’ler spor, sanat, eğlence, kültürel kreasyonlar gibi çeşitli sektörlerle iyi bir şekilde entegre edilebilir ve uygulama senaryolarını daha geniş bir ölçekte genişletebilir.”

Geçen yıl, NFT’lerin odak noktasının abartılı düşüşlerden elmas sertifikası sahtekarlığını çözmek gibi son faydaya sahip projelere geçiş yaptığı görüldü. Hatta bazı projeler, “aile dostu” NFT’lerle yeni nesil kullanıcıları hedefliyor.

Diğer arama terimlerine gelince, “BTC”, “DeFi” ve “Kripto para birimi” en çok Güney Amerika, Güney Afrika ve Orta Doğu dahil olmak üzere gelişmekte olan pazarlarda arandı.

2. Amerika Birleşik Devletleri, CEX kullanımına ve endüstri gelişimine hakimdir

Geçen yıl boyunca istikrarlı bir düşüş gösterdiği bildirilen CEX faaliyetiyle ilgili bir diğer önemli bulgu.

Kaynak: Huobi Araştırması

Ancak, CEX’lere önemli trafik paylarına sahip olan bazı ülkeler vardı. ABD, tüm CEX trafiğinin yaklaşık %10’uyla ilk sırayı alırken, onu Güney Kore (%7,4), Rusya (%6,1), Türkiye (%5,6) ve Japonya (%3,8) izledi.

ABD ayrıca kripto pazarı geliştirme olgunluğu için zirveye geldi. Bu, kripto kullanıcılarının yüzdesini, CEX hacminin payını, DeFi hacminin payını ve internet nüfus endeksini içeren dört temel göstergeye dayanıyordu.

İlişkili: ABD neden dünyanın en kripto dostu ülkelerinden biri?

Son olarak, ABD 46 milyondan fazla kullanıcısı ile en büyük toplam kripto popülasyonuna sahip ülke ve DeFi trafiğindeki payı (%31,8) açısından birinci. ABD kripto kullanıcılarının yarısından fazlası 18-34 yaş arasındadır.

3. Asya, NFT’lere olan hararetli ilgide zirvede

NFT’ler dünya çapında en çok aranan terim olabilir, ancak geçen yıla göre düşüş gösteriyor. Bununla birlikte, Asya’da NFT’lere olan ilgi hararetli olmaya devam ediyor.

Rapora göre ilk beş sıranın dördü Asya ülkeleri tarafından işgal edildi. Aramalara göre NFT ilgisinde ilk sırayı Çin Anakarası alırken, onu sırasıyla Hong Kong, Singapur, Nijerya ve Tayvan izledi.

Kaynak: Huobi

Son zamanlarda anakara Çin’deki mahkemeler, NFT’lerin yasayla korunması gereken sanal mülkler olduğunu ilan etti. Bu, ülkenin 2021’de başlayan sert kripto baskısı düşünüldüğünde büyük bir hareket.

4. GameFi ve metaverse yatırımlara hakim

Hem GameFi hem de metaverse, geçen yıl sektörde büyük kazananlar oldu.

Raporlar sürekli olarak bu iki sektörde ilgi ve yatırım bulmuştur. Animoca Brands CEO’su Yat Siu gibi birçok büyük endüstri ismi, GameFi’nin metaverse için başlangıç ​​noktası olacağını söyledi.

Huobi’nin raporunda, GameFi ve Metaverse’in art arda ikinci bir yıl boyunca takım, ticaret ve borç verme gibi kategorilerle karşılaştırıldığında toplu olarak yatırım sayısını aştığını ortaya koydu. Bu iki kategoride, sermaye yatırımı 2021’de 874 milyon dolardan 2022’de 2,4 milyar dolara yükseldi.

İlişkili: Animoca, geliştiriciler için milyar dolarlık metaverse fonu oluşturuyor

3. Çeyrek DappRadar raporu, o çeyrek için GameFi ve metaverse girişimleri için toplam 1,3 milyar dolarlık yatırım olduğunu ortaya koydu. Önümüzdeki altı yılda GameFi endüstrisinin tek başına 2,8 milyar dolarlık bir değere sahip olacağı tahmin ediliyor.

5. Kripto endüstrisi için 100’den fazla düzenleme yayınlandı

Son olarak, geçen yıl kripto endüstrisine işaret edilen bir dizi düzenlemeden bahsetmeden 2022’den bahsetmek mümkün değil.

Rapor, bu yılın başından bu yana 42’den fazla egemen ülkeden kripto endüstrisi için 105 “düzenleyici önlem ve rehberlik” içeriyor.

Araştırmaya göre ABD, Avrupa Birliği ve Güney Kore’den gelen düzenlemelerin en yoğun ve yoğun olduğu ülkeler.

ABD, özellikle kripto işlemleri ve düzenleyici rehberlikten adli kararlara ve stablecoin’lere kadar her şeye değinen toplam 22 federal ve eyalet düzenleyici tüzüğü ile kripto düzenlemeleri açısından dikkatleri üzerine çekti.

FTX’in feci çöküşünden sonra, küresel düzenleyiciler vahşi batıyı ehlileştirmek ve tüketicileri korumak amacıyla daha birleşik kripto düzenlemeleri için çağrıda bulunuyorlar.

Yorum yapın