Hükümet Telcos’a Havaalanlarının 2,1 Km Yakınına 5G Baz İstasyonları Kurmama Talimatı Verdi – apk haber

Telekomünikasyon Departmanı (DoT), telekom sağlayıcıları Bharti Airtel, Reliance Jio ve Vodafone’a, C-Band 5G sorun yaratabileceğinden, Hindistan havaalanlarının 2,1 km’lik menzili içinde C-bandı 5G baz istasyonları kurmamaları için bir mektup gönderdi. kalkış ve iniş sırasında güvendikleri uçağın radyo (radar) altimetreleri ile ve dağlara çarpmaktan kaçınmaya yardımcı olur.

IANS tarafından görülen DoT mektubunda, telekom servis sağlayıcılarına (TSP’ler) “Hindistan Havalimanlarının pistin her iki ucundan 2.100 metre ve pist merkez hattından 910 metrelik alanda 5G/IMT baz istasyonu bulunmayacağı” tavsiye edildi. 3,300-3,670 MHz’de”.

Mektupta, “Alanı çevreleyen 540 metrelik periferide kurulan baz istasyonu, düğüm veya tekrarlayıcı, maksimum güç 3.300-3.670 MHz aralığında 58 dBm/MHz ile sınırlandırılmalıdır” denildi.

Airtel, Nagpur, Bengaluru, Yeni Delhi, Guwahati ve Pune’daki havalimanlarına 5G baz istasyonları kurarken Jio, Delhi-NCR bölgesinde 5G baz istasyonları kurdu.

DoT mektubuna göre, Sivil Havacılık Bakanlığı tampon ve güvenlik bölgesi taslağını sağladı ve hava araçlarının işletilmesiyle ilgili güvenlik kaygıları göz önünde bulundurularak, havalimanı alanlarında ve çevresinde C-bant 5G spektrumu uygulanırken hafifletme önlemlerinin alınmasını talep etti. .

DoT, telekom sağlayıcılarından 5G baz istasyonlarının, 5G emisyonlarının radyo altimetrelerini etkilemeyecek şekilde aşağı doğru eğilmesini sağlamalarını istedi.

Yeni kural, SHGM tarafından tüm uçak Radyo Altimetre filtrelerinin değiştirilmesi sağlanana kadar geçerli olacaktır.

“Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’nün (SHGM) proaktif olarak yukarıdakileri zamanında ve hızlı bir şekilde sağlaması beklenmektedir. Kısıtlamaların kaldırılmasını sağlamak için yukarıdaki görev tamamlanır tamamlanmaz SHGM’nin DOT’u bilgilendirmesi talep edilmektedir.”

Yüksek hızlı 5G kablosuz ağlar tüm dünyada yaygınlaştıkça, ABD’deki pilotlar da uçağın radyo (radar) altimetrelerinde sık sık sorunlar olduğunu bildiriyor.

IEEE Spectrum (dünyanın önde gelen mühendislik dergisi) tarafından NASA’nın Havacılık Güvenliği Raporlama Sistemine (ASRS) yapılan raporların bir analizine göre, yüksek hızlı 5G kablosuz ağların bu yılın başlarında piyasaya sürülmesinden sonra arızalı ve arızalı altimetre şikayetleri arttı. benzer C-bandı frekansları.

Pilotlardan birine göre, bu yılın Ocak ayında ABD’de Tennessee üzerinde en az üç uçuşta aynı anda altimetre hataları yaşandı ve bu da “belirlenen irtifayı korumayı imkansız” hale getirdi.

Bir jet otopilotunu tamamen kaybetti ve bildirildiğine göre inişte onu bekleyen itfaiye araçları vardı.

Rapora göre, Şubat ayında New Orleans’taki Louis Armstrong Uluslararası Havalimanı’na yaklaşan bir yolcu uçağı, 300 fitin altında uçarken düzensiz alçak irtifa uyarıları aldı.

Mart ayında, Los Angeles Uluslararası Havalimanı’na otomatik pilotla inen bir ticari jet, aniden yerden sadece 30 metre yüksekte agresif bir inişe geçti.

Rapora göre, üç olayın tümü – ve bu yıl çok daha fazlası – pilotlar tarafından uçağın radyo altimetrelerindeki sorunlarla ilişkilendirildi.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

Yorum yapın