Hükümet, Merkez Bankasının Cbdc’yi Endonezya’daki ‘Tek Yasal Dijital Ihale’ Yapmayı Planladığını Söyledi

Endonezya Bankası Başkanı Perry Warjiyo, “çeşitli dijital ekonomik ve finansal işlemler” için bir merkez bankası dijital para birimi veya CBDC başlatma planlarındaki gelişmeleri duyurdu.

Merkez bankasının yıllık toplantısında 5 Aralık’ta yaptığı konuşmada Warjiyo, bankanın ülkenin itibari para birimine eşdeğer bir para birimi olan dijital rupiahın kavramsal tasarımına ilişkin ayrıntıları açıklamayı ve konuyu kamuoyunun görüşüne açmayı planladığını söyledi. Valiye göre Endonezya Bankası, merkez bankası yetkilileriyle yapılan görüşmelerin ardından dijital rupinin diğer ülkelerin CBDC’leriyle “entegre, birbirine bağlı ve birlikte çalışabilir” olmasını amaçladı.

Project Garuda olarak adlandırılan CBDC girişimi, “ihraç, itfa ve bankalar arası fon transferi kullanım durumları” için toptan bir dijital rupinin lansmanı ile başlayacak ve ardından “parasal işlemler ve finansal piyasa geliştirme” ile başlayacak. Projenin tanıtım belgesi, üçüncü aşamanın toptan ve perakende dijital rupi kullanıcıları arasındaki uçtan uca işlemleri ele alacağını belirtiyor.

Warjiyo, “Ulusal ve uluslararası düzeyde işbirliği ve sinerji, Digital Rupiah’ın gelişimi için kritik öneme sahiptir” dedi.

Dijital rupi yol haritası. Kaynak: Endonezya Bankası

İlişkili: 2022’de Endonezya’nın kripto para birimi topluluğu: Genel bakış

Endonezya, 2017’den itibaren kripto ödemelerine kapsamlı bir yasak getirirken, dijital varlıkların ticareti, Emtia Vadeli İşlemleri Ticareti Düzenleme Kurumu kapsamında düzenlendiği üzere ülkede büyük ölçüde yasal kaldı. Warjiyo, Endonezya’nın ilk olarak Mayıs 2021’de bir CBDC’yi tanıtma planlarını duyurdu, ancak dijital para biriminin piyasaya sürülmesi için belirli bir zaman çizelgesi sağlamadı.

Yorum yapın