Hükümet, Kayıp Mobil Engelleme ve Takip Sistemi Pan-Hindistan’ı 17 Mayıs’ta Kullanıma Sunacak – apk haber

Üst düzey bir hükümet yetkilisi, hükümetin bu hafta uygulamaya koyacağı bir izleme sistemiyle, insanların Hindistan genelinde kaybolan veya çalınan cep telefonlarını engelleyebilecek ve takip edebileceklerini söyledi.

Teknoloji geliştirme kurumu Telematik Departmanı Merkezi (CDoT), Delhi, Maharashtra, Karnataka ve Kuzey Doğu bölgesi dahil olmak üzere bazı telekom çevrelerinde CEIR sisteminin pilot uygulamasını yürütüyor ve sistem artık Hindistan çapında konuşlandırmaya hazır , kimliğinin açıklanmasını istemeyen bir DoT yetkilisi PTI’ye söyledi.

Yetkili, “CEIR sisteminin 17 Mayıs’ta tüm Hindistan lansmanı planlanıyor” dedi.

Temasa geçildiğinde, CDoT İcra Kurulu Başkanı ve Proje Kurulu Başkanı Rajkumar Upadhyay tarihi doğrulamadı, ancak teknolojinin tüm Hindistan dağıtımına hazır olduğunu doğruladı.

“Sistem hazır ve şimdi bu çeyrekte Hindistan genelinde dağıtılacak. Bu, insanların kayıp cep telefonlarını bloke etmelerini ve takip etmelerini sağlayacak” dedi Upadhyay.

CDoT, tüm telekom ağlarında klonlanmış cep telefonlarının kullanımını kontrol etmek için özellikler ekleyebildi.

Hükümet, Hindistan’da satılmadan önce mobil cihazların IMEI’sinin (15 basamaklı benzersiz bir sayısal tanımlayıcı) ifşa edilmesini zorunlu hale getirdi.

Mobil ağlar, ağlarına yetkisiz cep telefonlarının girişini kontrol edecek olan onaylanmış IMEI numaraları listesine erişime sahip olacaktır.

Telekom operatörleri ve CEIR sistemi, cihazın IMEI numarasını ve buna bağlı cep telefonu numarasını görebilir ve bu bilgiler, bazı eyaletlerde kayıp veya çalınan cep telefonlarınızı CEIR aracılığıyla takip etmek için kullanılmaktadır.

“Yaygın uygulamalardan biri, kötü niyetli kişilerin çalıntı cep telefonlarının IMEI numarasını değiştirmesi, bu tür telefonların izlenmesini ve engellenmesini engelliyor. Bu bir ulusal güvenlik sorunuydu. CEIR, çeşitli veritabanlarının yardımıyla ağdaki herhangi bir klonlanmış cep telefonunu engelleyebilecek” dedi.

CEIR’in temel amacı, çalınan ve kaybolan cep telefonlarının bildirimini kolaylaştırmak ve tüm ülke genelinde cep telefonlarının kullanımını engellemektir. Bu, cep telefonlarının çalınmasını caydıracak, çalınan ve kaybolan cep telefonlarının polise kadar izlenmesini, klonlanmış veya sahte cep telefonlarının tespit edilmesini sağlayacak, bu tür klonlanmış cep telefonlarının kullanımını kısıtlamanın yanı sıra tüketicilerin bilinçlenmesini sağlayarak çıkarlarını koruyacaktır. sahte ve klonlanmış cep telefonlarıyla ilgili bilgilerin.

Son zamanlarda, Karnataka Polisi CEIR sistemini kullanarak 2.500’den fazla kayıp cep telefonunu kurtardı ve sahiplerine teslim etti.

Apple, Apple Kimliği yardımıyla kayıp cep telefonlarını izlemek için zaten bir sisteme sahiptir, ancak Android cep telefonlarında büyük sorunlar yaşanmaktadır.

Yeni sistemle birlikte çalıntı cep telefonlarını kullanmak beyhude hale gelecek.

Upadhyay, “Sistemin, telefon kaçakçılığını da kontrol edecek ve hükümetin maliyeye gelir kaybından da yardımcı olacak yerleşik bir mekanizması var.”

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın