Hukuk Yorumcularına Göre, Sbf’nin Yasal Mücadelesinde Hala “Oynanacak Çok Şey” Var

Hukuk yorumcuları Cointelegraph’a verdiği demeçte, eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried sekiz suçlamayla karşı karşıya ve 115 yıl hapis cezası alabilir, ancak önümüzdeki aylarda ve hatta yıllarda nihai bir ceza alana kadar “oynanacak çok şey” var.

“Bu aşamada olası sonucun ne olacağını söylemek zor, ancak risk gerçekten çok yüksek. Büyük dolandırıcılık davalarındaki cezalar değişebilir, Bernie Madoff 2009’da 150 yıl hapis cezası alırken, Enron davasında birkaç Stokoe Partnership Solicitors’ın Ortağı Richard Cannon, yıllar önce ana harekete geçenlere verilen cezalar çok daha düşüktü” dedi.

17 yıllık bir süre içinde binlerce yatırımcıyı on milyarlarca doları dolandıran Amerikalı bir finansör olan Bernie Madoff olarak SBF, güvenilirliğini FTX’in sorunlarını ve Alameda’s Research’e para akışını kapatmak için kullandı. Madoff’un planı da bir ayı piyasasında çöktü ve 2009’da mahkum edildi ve kurbanlara 170 milyar dolar ödemeye mahkum edildi, ancak Madoff Kurbanlar Fonu’na göre 13 yıl sonra kurbanlara sadece 4 milyar dolar ödendi.

İlgili: Binance “FTX’i iflas ettirdi” — Kevin O’Leary

Enron davasında, gözden düşmüş enerji şirketinin yöneticileri skandaldan yıllar sonra hüküm giymişti. Şirketin kurucularından Kenneth Lay 45 yıl hapis cezasına çarptırılmadan önce öldü, Enron’un eski CEO’su Jeffrey Skilling ise 24 yıllık cezasının 12 yılını çekti.

SBF’ye gelince, suçlamalar arasında müşteriler ve borç verenler üzerinde elektronik dolandırıcılık, menkul kıymetler dolandırıcılığı, emtia dolandırıcılığı, kara para aklama ve ABD’yi dolandırmak ve kampanya finans yasasını ihlal etmek için komplo kurmak yer alıyor.

“Burada söz konusu eşi benzeri görülmemiş miktarda para göz önüne alındığında, SBF yüksek bir kılavuz aralığına bakıyor olacak. [for a sentence]. Bununla birlikte, hafifletici nedenler var – iadeden feragat ediyor mu, işbirliği yapıyor mu, kurban fonlarının bulunmasına yardım ediyor mu? Bir blockchain istihbarat şirketi olan TRM Labs Hukuk ve Devlet İşleri başkanı Ari Redbord, “Önümüzdeki aylarda ve hatta yıllarda burada oynanacak çok şey var.”

Bahamalar’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne iade süreci, bu yasal savaşın bir sonraki adımıdır. “Sanık, iadeye itiraz etme hakkından feragat etmedi ve duruşma Şubat ayına kaldı. Şu andan o zamana kadar, özellikle bir sanık tutuklu kaldığında ve süreci ilerletmek isteyebileceğinde işler değişebilir. Bu, SBF’nin iadeden feragat etmesi olabilir veya Duruşmada buna itiraz edin,” diye yorumladı Redbord.

Eski FTX CEO’sunun savunma avukatı olarak hareket etmesi için eski bir federal savcı olan Mark Cohen’i tuttuğu bildirildi. Cointelegraph tarafından bildirildiği üzere Cohen, hukuk firması Cohen & Gresser’in kurucu ortaklarından biri ve çocuklara yönelik seks ticaretinden 20 yıl hapis cezasına çarptırılan Ghislaine Maxwell’in yüksek profilli davasında savunma ekibinin bir üyesiydi.

Yorum yapın