Hong Kong Kripto Vadeli Işlemleri Etf’leri Çıkıştan Önce 70 Milyon Doları Aştı

CSOP Asset Management tarafından yönetilen kripto vadeli işlem borsa yatırım fonları (ETF’ler), 16 Aralık’ta Hong Kong Menkul Kıymetler Borsası’nda listelenmeden önce 73,6 milyon dolarlık yatırım topladı.

ETF ihraççısı yaptığı duyuruda CSOP Bitcoin Vadeli İşlemler ETF’sinin 53,8 milyon dolar topladığını, CSOP Ether Vadeli İşlemler ETF’nin ise ilk yatırımlarda 19,7 milyon dolar topladığını vurguladı. Her iki ETF de varlık fiyatlarını takip etmek için Chicago Mercantile Exchange’de listelenen Bitcoin (BTC) ve Ether (ETH) vadeli işlemlerine yatırım yapmayı yönetecek.

CME Group’ta bir yönetici olan Tim McCourt’a göre, ETF’lerin listelenmesi “Bitcoin ve Ether’e maruz kalma için artan müşteri talebini” gösteriyor. McCourt, fonların getirilmesinin kurumsal ve bireysel yatırımcılar için yeni fırsatlar yaratabileceğini kaydetti.

CSOP’ta bir yönetici olan Yi Wang, Reuters ile yaptığı bir röportajda, ETF ticaretinin, düzenlemeye tabi olmayan platformlarda token ticareti ile karşılaştırıldığında daha fazla güvenceye sahip olduğunu söyledi. Wang açıkladı:

“ETF’ler fiziksel Bitcoin’e yatırım yapmadığından ve düzenlenmiş ABD ve Hong Kong borsalarında işlem gördüğünden, yatırımcılar için düzenlenmemiş platformlarda işlem gören tokenlere kıyasla daha fazla düzenleyici koruma var.”

Yönetici ayrıca, iki kripto vadeli ETF ile ilgili gelişmelerin, bazı kripto platformlarını etkileyen “likidite sorunlarına” rağmen, sanal varlıkların geliştirilmesi söz konusu olduğunda Hong Kong’un hala açık fikirli olduğunu vurguladığını belirtti.

İlişkili: Kurumsal yatırımcılar, FTX çöküşüne rağmen hala kriptoya bakıyor

31 Ekim’de Hong Kong düzenleyici Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), Bitcoin ve Ether vadeli işlemlerine bağlı ETF’lerin listelenmesine izin vereceğini duyurdu. SFC, bir genelgede, ETF ihraççıları için iyi bir sicile ve ETF’leri yönetmede üç yıllık deneyime sahip olmak da dahil olmak üzere yönergeler belirledi.

Çin’in aksine, Hong Kong kripto ticaretinin yasallaşmasını hedefliyor gibi görünüyor. 21 Ekim’de, özel idari bölge, kendisini bir genel kripto yasağının uygulandığı anakara Çin’in yaklaşımından ayırarak kendi kripto faturasını oluşturmayı düşünüyor.

Yorum yapın