Hisse Senetleri Için ‘Yakın’ Çöküş? Bitcoin’de Bu Hafta Bilinmesi Gereken 5 Şey

Bitcoin (BTC), boğalar ve ayılar savaşırken Aralık ayının ilk tam haftasına üç haftanın en yüksek seviyesinden başlıyor.

17.000 doların biraz üzerinde bir haftalık kapanışın ardından BTC/USD, hisse senetlerindeki rahatlamadan ve zayıflayan ABD dolarından en iyi şekilde yararlanmaya kararlı görünüyor.

ABD, Kasım ayı enflasyon verilerini yayınlamaya hazırlanırken, BTC fiyat hareketi FTX erimesinin çukurlarından bir toparlanma dalgasını verirken, USD izlenmesi gereken önemli bir kalem gibi görünüyor.

Her şey göründüğü kadar basit olmayabilir – madenciler ciddi zorluklarla karşı karşıya ve hisse senetlerinin yükselmeye devam etme kabiliyetine ilişkin veriler ve görüşler oybirliği olmaktan çok uzak.

Yıl sonu yaklaşırken, Bitcoin bir “Noel Baba rallisi” mi görecek yoksa yeni bir yılda yeni kayıplar mı yaşayacak?

Cointelegraph, önümüzdeki günlerde BTC/USD performansı söz konusu olduğunda izlenmeye değer beş alan sunuyor.

Bitcoin tüccarları “Noel Baba rallisi” konusunda fikir ayrılığına düştü

Bu hafta Bitcoin boğaları için hafif bir rahatlama, sağlam bir haftalık kapanış ve ardından birkaç haftanın en yüksek seviyelerine yükseliş şeklinde geliyor.

Cointelegraph Markets Pro ve TradingView’den alınan verilere göre, BTC/USD kapanıştan sonraki saatlerde Bitstamp’ta 17.418 doları gördü ve pariteyi 11 Kasım’dan bu yana en yüksek seviyelerine çıkardı.

BTC/USD 1 günlük mum grafiği (Bitstamp). Kaynak: TradingView

Tüccarlar için, kısa vadeli gücün devam edebileceğine ve Bitcoin’in 20.000 dolara yaklaşmasına izin verebileceğine inanmak için sebep var.

“Beklentilerimde bir değişiklik yok. Hala 19k+ arıyor,” Güvenilir Kripto onaylanmış 4 Aralık’ta Twitter takipçilerine:

“$BTC, düşük zaman diliminde temiz bir dürtüden sonra burada güzel ve sıkı bir konsolidasyon oluşturdu. May, bu birikmiş dipleri ilk önce 16k’ya daldırsa da sonrasında ne olursa olsun yükselişin devam etmesini bekliyor.”

Tüccar arkadaşı Dave the Wave, bu arada, inanmak Sırada bir Noel mitinginde, popüler yorumcu Moustache de dahil olmak üzere diğerleri, tarihsel olarak iyileşme zamanının doğru olduğunu söyledi.

2022 ayı piyasasını öncekilerle karşılaştırarak, BTC/USD paritesinin tüm zamanların en yüksek seviyesinden 31 hafta sonra dip bulması gerektiğini açıkladı.

“Bitcoin dibi çok yakın olmalı” tekrarlanan hafta sonu boyunca.

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Moustache/ Twitter

Ancak herkes o kadar iyimser değil. Crypto Kingpin için, Bitcoin “düşmeye” başlamadan önce 18.000$’a doğru bir hareket için yer var.

Kesin aşağı hedeflerden bahsetmemekle birlikte, tarif haftalık kapanış “çelişkili”.

Bir başka popüler tüccar olan Bluntz, “Şu an için btc’deki bu yükselişin, daha uzun vadeli bir dip bulduğumuz 2023’ün ilk çeyreğine 15 bin doların altına yeni bir düşüş yapmadan önce düzeltici bir abc w4’ün parçası olduğuna inanıyorum” dedi. tweet attı haftalık kapanıştan sonra

Daha düşük zaman dilimlerinde benzer şekilde muhafazakar olan tüccar Korinek_Trades, Bitcoin’de “büyük bir rahatlama sıçraması” çağrısında bulunmasına rağmen kabul edildi bu dezavantaj onu 12.000 $ ‘a kadar düşürebilir.

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Korinek_Trades/ Twitter

Kripto, “yakın” çökme iddiasının ortasında hisse senetleri konusunda temkinli konuşuyor

Makroda önümüzdeki hafta, 13 Aralık’ta sona erecek olan Kasım ayı için çok önemli ABD Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) baskısının habercisi.

Bu arada, ABD Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) ve haftanın ilerleyen saatlerinde işsizlik verileri, geleneksel olarak en azından kısa vadeli oynaklığı tetikleyen tüccarlar için izlenecek tarihler olacak.

Bu arada ABD hisse senetlerine bakıldığında, kripto tüccarları ve ötesi arasındaki ton, düşen bir dolar karşısında son zamanlardaki güce rağmen gergin görünüyor.

S&P 500 (SPX) önceki haftayı %1,66 artışla 4.071 puanda tamamladı.

Hacim olarak 4.300’ü çıkarmaz ve bunun üzerinde kalmazsak, bu benim için destekli bir ralli. Aklını başına toplaması birkaç hafta alabilir, ”Kripto Tony uyardı hafta sonu boyunca.

ek tweet meydana çıkarmak FTX’in ardından zaten önemli ölçüde düşük performans gösteren hisse senetlerine rağmen Bitcoin’in zincirleme etkilerden kaçındığına dair şüpheler.

Crypto Tony bir grafiğin yanında “Bu çok makul bir senaryo” yorumunu yaptı:

“Gerçekten de yüksek faiz, temerrütler vb. nedeniyle borsada bir çöküşün devam ettiğini görürsek, Bitcoin’in de bunu takip etmesini bekliyorum. O zamana kadar, minimum alıcı varken bence basitçe değişeceğiz.

BTC/USD açıklamalı grafik. Kaynak: Crypto Tony/ Twitter

Bu duygu, daha önce SPX’in geri dönmeden önce bir “Noel Baba rallisi” düzenleyebileceğini öne süren popüler yorumcu Nunya Bizniz’in tahminini yansıtıyordu.

Hisse senetlerine ilişkin en keskin görüş, ünlü portföy yöneticisi ve yatırım stratejisi genelgesi “The Lead-Lag Report”un yazarı Michael A. Gayed’den geldi.

3 Aralık’ta kapsamlı bir Twitter özetinde Gayed, ihtiyatlı olmanın ötesine geçti. söylüyorum okuyucular, sırada “yaklaşan bir borsa çöküşü” olduğunu söyledi.

Bir gönderide, “Demek istediğim, gecikmeler olduğu ve piyasaların kalabalığı birdenbire şaşırtmanın komik bir yolu olduğu,” yazıyordu:

“Kasırgayı kelebeğin yarattığı bir senaryo görmek imkansız değil.”

FTX’in, kriptonun ötesinde bile alışılmadık piyasa tepkileri yarattığını ekledi.

Madenciler şimdiden “dev teslimiyet” içinde

FTX destanı, Bitcoin madencilerinin mücadelelerinde giderek artan oranda kendini göstermeye başlıyor.

Son veriler, madenci cüzdanlarında tutulan BTC arzındaki 30 günlük değişimin 2021’in başından bu yana en olumsuz seviyede olduğunu gösteriyor.

Zincir üstü analitik firması Glassnode’dan gelen rakamlar, Miner Net Position Change metriği biçiminde gelir. 3 Aralık itibariyle, madenciler 30 günde toplamda 17.721 BTC kaybetti.

Bitcoin madencisi net pozisyon değişim tablosu. Kaynak: Glassnode

Ek veriler, madencilerin genel BTC bakiyesinin Aralık ayının başında daha da keskin bir düşüş göstererek 30 Kasım’da 1.828.630 BTC’den 3 Aralık’ta 1.818.303 BTC’ye düştüğünü doğruladı.

Madencilerin bakiyeleri en son Eylül 2021’de bu kadar düşüktü.

Bitcoin madencisi BTC denge tablosu. Kaynak: Glassnode

BTC/USD, Kasım ayı boyunca %16 düşerken, madenciler aniden zaten düşük olan, geri dönüşü olmayan noktanın ötesine sıkışmış marjlarla karşılaştı.

Yorumculara göre bu, fişten çekildikçe “teslimiyet” anlamına geliyor ve şimdi bir akış dönemi giriyor.

Popüler analist Satoshi Stacker, “Kasım, BTC madencileri için korkunç bir zamandı” özetlenmiş:

“Bitcoin madencileri, işler düzelmeden önceki döngülerde iflas etmişti. Şu anda dev bir Bitcoin madenciliği kapitülasyonunun ortasındayız.”

Kamu madencilerinden elde edilen korkunç mali sonuçların eşlik eden bir listesi, teorinin altını çizdi.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, Bitcoin’in Hash Ribbons metriği şimdiden bir kapitülasyon aşamasına işaret ediyor ve iki hareketli ortalaması, madencilerin son kapitülasyonlarından çıktıktan sadece aylar sonra kesişiyor.

Zorluk 17 aydaki en büyük düşüşe ayarlandı

Bitcoin madencileri stres altındayken, ağ temelleri etkinlikteki değişiklikleri yansıtmaya başlıyor.

BTC.com’dan alınan verilere göre, 6 Aralık’taki bir sonraki otomatik yeniden düzenlemesinde, madencilik zorluğu tahmini olarak %7,8 oranında düşecek.

Bitcoin ağ temellerine genel bakış (ekran görüntüsü). Kaynak: BTC.com

FTX erimesini takip eden haftalar, ağ katılımında ilginç değişiklikler üretti ve analistler, temel değerlerin fiyat hareketinden neden ayrıldığına dair çeşitli nedenler öne sürdüler.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, bir teori bile Rusya’nın önemli ölçüde hash gücü ekleyerek piyasayı köşeye sıkıştırdığını iddia etti.

Hash oranı, FTX ve ardından gelen BTC fiyat düşüşünden sonra hala yükselirken, Kasım ayının sonlarına doğru işler değişmeye başladı. Hash oranı neredeyse tüm zamanların en yüksek seviyelerinden düştü ve bununla ilgili zorluk yaşandı.

Zorlukta yaklaşan düşüş, tek bir yeniden ayarlamanın %27’nin üzerinde düştüğünü gördüğü Temmuz 2021’den bu yana Bitcoin’in en büyüğünü bile oluşturacak.

Bu arada, Cane Island Alternative Advisors’ın yatırım yöneticisi Timothy Peterson’a göre, zorluğun bir makro BTC fiyatının dip yapmasını engelleyebileceğine inanmak için bile sebep var.

29 Kasım’da attığı bir tweet’te, savundu BTC/USD’nin 200 günlük hareketli ortalaması ve “zorluk değeri” – zorluktan türetilmiş bir BTC fiyat değeri – yakınsadığında, bunun tarihsel olarak dip oluşumu anlamına geldiğini.

“Bir bitcoin satın alma sinyali görüş alanımızda. Uyarı: artık geçerli olmayabilecek tarihsel ilişkilere dayalı” yorumunu yaptı:

“Yine de, zorluğun bitcoin için minimum talep seviyesinin iyi bir göstergesi olduğunu düşünüyorum. Yakınsama 12 binde, bu da fiyatın 200 gün için +/- 12 bin olması gerektiği anlamına geliyor.”

Eşlik eden çizelgelerin gösterdiği gibi, böyle bir oluşum 2023’ün ortalarına kadar giremeyebilir.

BTC/USD 200 günlük MA – zorluk fiyat tabloları. Kaynak: Timothy Peterson/ Twitter

Duyarlılık “aşırı korkuyu” önler

Bitcoin fiyat hareketi daha fazla makro düşüşü savuştururken, duyarlılık da oynaklıktan kaçınıyor.

İlgili: Bugün Bitcoin’in değeri ne kadar?

Her zaman popüler olan duyarlılık göstergesi Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi, “aşırı korku” bölgesinin hemen üzerindeki bir alana bağlı kalmaya devam ediyor.

Kripto Korku ve Açgözlülük Endeksi (ekran görüntüsü). Kaynak: Alternative.me

FTX’i takiben fiyatla aynı doğrultuda düşen, yeni dip seviyelerin geleceğine dair genel izlenime rağmen mütevazı bir toparlanma sürüyor.

Pek çok yorumcunun tahminlerindeki tuhaf farklılık, yatırımcıların kendileri için “sahadaki” durum tarafından artırılıyor.

Cointelegraph’ın bildirdiği gibi, BTC arzında gerçekleşen ve gerçekleşmeyen kayıplar daha önce hiç görülmemiş seviyelere ulaşıyor. Bir bütün olarak arz, piyasa değerinden gerçekleşen değere (MVRV) metriğine göre net kayıpta.

MVRV, Bitcoin’in piyasa değerini gerçekleşen sınırıyla, yani arzın en son hareket ettiği toplam fiyatla karşılaştırır. İkincisi, birincisinin altından geçtiğinde, fiyat dip yapılarının sinyalini vermiş olur.

tarif eden Bu yapıları bir “birikim bölgesi” olarak gören popüler yorumcu CryptoNoob, mevcut koşulların Bitcoin için “ömür boyu yatırım fırsatı” bile oluşturabileceğini söyledi.

Bitcoin piyasa değeri ve gerçekleşen piyasa değeri açıklamalı tablo. Kaynak: CryptoNoob/ Twitter

Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazarlara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın