Hisse Senedi Portföyümde Dokuz Fon Var. Aşırı Çeşitlendirilmiş Miyim?

yatırım yapıyorum Dahil olmak üzere dokuz fonda her ay 1,06 lakh 55.000 aktif fon ve 51.000 pasif fon. Aktif fonlar ICICI Pru Blue Chip’tir ( 12.000), HDFC İlk 100 ( 2.000), HDFC Orta Sermaye Fırsatları ( 13.000), DSP Orta Büyüklük ( 7.000), Kotak Küçük Kapak ( 5.000) ve ICICI Pru Multicap ( 16.000). Pasif fonlar ICICI Pru Nifty Index’tir ( 14.000), ICICI Pru Nifty Next 50 Endeksi ( 17.000) ve UTI Nifty Midcap 150 Kalite 50 Endeksi ( 20.000). Yatırım ufkum 15-17 yıl. Aşırı çeşitlendirilmiş miyim ve herhangi bir değişiklik yapmam gerekiyor mu?

—Talep üzerine isim gizlendi

Genel olarak, adil sayıda fon arasında iyi bir çeşitlendirme var. 15+ yıllık uzun vadeli ufkunuz göz önüne alındığında, tamamen öz sermayeden oluşan agresif portföyünüz anlaşılabilir. Ancak oynaklığı azaltmak ve aşağı yönde koruma sağlamak için portföye bir borç bileşeni ekleyebilirsiniz. Dolayısıyla, bu fonların dışında (sabit mevduatlar veya PPF gibi) önemli borç yatırımlarınız yoksa, portföyünüzün yaklaşık %15-20’si kadar HDFC Kurumsal Tahvil Fonu ekleyerek riskinizi biraz azaltabilirsiniz (çoklu sermayeli fonları değiştirebilirsiniz). Bununla fon).

Ayrıca, çok riskli fonlara (orta, küçük ve çoklu sermaye gibi) yüksek bir tahsis vardır. Son piyasalar bunu pek göstermese de, orta ve küçük sermaye kategorileri daha fazla düşme eğiliminde ve bu tür düzeltmelerden kurtulmak daha uzun sürecek. Örneğin, Nifty Smallcap 250 henüz önceki zirvesine ulaşmadı, Nifty 50 ise yeni zirvelere ulaşıyor. Bu, çok sermayeli fonu daha düşük riskli bir borç fonu ile değiştirmek için başka bir neden olabilir.

Büyük sermaye fonları arasında, HDFC İlk 100’e tahsis, Nifty Endeks Fonuna taşınabilir çünkü büyük sermaye fonları endeks fonlarını geçmekte zorlanıyor ve bu muhtemelen devam edecek. Orta sınırlar açısından, kalite endeksi fonu yenidir. Oradaki tarihsel endeks verileri yeniden çalışıldı ve buna dayanarak endeks daha iyi sonuç verdi.

Bununla birlikte, diğer faktör endekslerinde gördüğümüz kadarıyla, birçoğu gerçek zamanlı piyasa performansı söz konusu olduğunda farklılık göstermiştir. Bu nedenle, bu fonun performansını izlemeniz gerekir.

Strateji açısından, portföy değere doğru eğiliyor, ancak şu anda sorun yok. Portföyü değiştirmek isterseniz, daha sonra bazı büyüme tarzı fonlar eklemeye bakabilirsiniz.

Srikanth Meenakshi, PrimeInvestor’un kurucu ortağıdır

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın