Hindistan’daki Silver Etf Yatırımcıları Için Küresel Bir Ekonomik Kriz Ne Anlama Geliyor?

Ekonomiler yükselişteyken borsa yatırım fonları (ETF’ler) enflasyona karşı daha güçlü bir koruma aracı olarak görülüyor. Değerli metallere yatırım yapmak söz konusu olduğunda yatırımcılar altın ve gümüşü tercih ediyor. Gümüş ETF’ler ilk olarak Ocak 2022’de Hindistan’da piyasaya sürülürken, altın ETF’ler Mart 2007’den beri Hintli yatırımcıların kullanımına sunulmuştur.

Table of Contents

Gümüş ETF Nedir?

Silver ETF, dayanak varlıklarının korpusunun %95’ine kadarını borsalardaki gümüş fiyatını takip eden fiziksel gümüşe yatıran bir borsa yatırım fonudur. Gümüş ETF’ler ile yatırımcıların, dayanak varlığın saflığı veya kalitesi konusunda endişelenmesine gerek yoktur ve aynı zamanda depolama ile ilgili güçlüklerden de muaftır.

ICICI Prudential AMC ana ürün geliştirme ve strateji sorumlusu Chintan Haria, enflasyonun yapışkan kaldığı durum göz önüne alındığında gümüşün iyi performans gösterebileceğini söyledi.

“Küresel merkez bankalarının daha yavaş faiz artırımlarına işaret etmesiyle, ekonomik yükseliş gümüş gibi emtiaların ilgi çekici görünmesine neden oldu. Gümüş fiyat geçmişi, yükselen enflasyon dönemlerinde gümüş fiyatlarında bir artış olabileceğini gösteriyor. Ayrıca değerli bir meta olan gümüş kriz zamanlarında teslim olmuştur. Chintan Haria, küresel finans piyasalarını etkileyen son üç kriz döneminin (Subprime mortgage, taper tantrum ve Covid -19) her birinde, gümüş bir varlık sınıfı olarak hisse senetlerini geride bıraktı” dedi.

Haria buna inanıyor yatırım Gümüş ETF’lerde portföyün genel riske göre ayarlanmış getirisinin iyileştirilmesine olanak tanır.

“Yatırımcılar portföylerinin bir parçası olarak gümüşe %5 ila %10 tahsis etmeyi düşünebilirler. Demat hesabı olan yatırımcılar Silver ETF formuna yatırım yapmayı, Demat hesabı olmayanlar ise Silver Fund of Fund rotasına yatırım yapmayı düşünebilir” dedi.

Güçlü küresel trendler arasında altın fiyatı yükseldi 352 ila Perşembe günü ulusal başkentte 10 gramda 53.677. Gümüş de yükseldi 1.447 ila Kilogram başına 65.003.

Emtia Araştırması Kıdemli Başkan Yardımcısı Navneet Damani, PTI’nin aktardığına göre, “Altın ve gümüş fiyatları, ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın konuşmasının ileride daha küçük faiz artırımlarına ilişkin beklentileri güçlendirmesinin ardından, en büyük aylık kazançlarından birini kaydetti.” Motilal Oswal Finansal Hizmetler.

Yukarıda belirtilen görüşler ve tavsiyeler bireysel analistlere veya aracı kurumlara aittir ve Mint’e ait değildir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın