Hindistan’da Ödenmemiş Maaşlarım Nasıl Vergilendirilecek?

Haziran 2012’den Mayıs 2022’ye kadar o ülkede bir Avustralya firmasında çalıştım ve ardından Hindistan ofisine transfer oldum. Şirket şimdi bana bazı maaş borçlarını ödemeye karar verdi. Bu tutar Hindistan’da vergiye tabi olacak mı? —Talep üzerine isim gizlendi

Hindistan’da gelirinizin nasıl vergilendirileceği, ikamet durumunuza ve böyle bir ödemenin Hindistan’da kazanılıp kazanılmadığına bağlıdır. Ayrıca, bazı durumlarda, bu tür gelirler Hindistan’da alınırsa Hindistan’da vergiye tabi olabilir.

Verdiğiniz bilgilere göre, şu ana kadar gelir vergisi açısından yerleşik olmayan bir Hintli (NRI) olduğunuz anlaşılıyor.

Ancak, Mayıs 2022’de Hindistan’a döndüğünüz için, 2022-23 Mali Yılı vergi amaçları için muhtemelen Hindistan’da ikamet ediyor ancak normalde Hindistan’da ikamet etmiyorsunuz. Lütfen ikamet statüsünün her mali yıl için belirlenmesi gerektiğini unutmayın. Mukim olduğunuz ancak normalde ikamet etmediğiniz için, Hindistan dışında kazanılan ve alınan gelir Hindistan’da vergilendirilmeyecektir. Yerel olarak vergilendirilebilir. Bu aidatların doğrudan Hindistan’da alındığı durumlarda, bunların Hindistan’daki Form 16’nıza dahil edilip edilmediğini görmeniz ve böyle bir durumda Hindistan’da onlar için vergi ödemeniz gerekebilir.

Beş yıldır Birleşik Krallık’ta yaşıyorum ve bu yıl Hindistan hisse senetlerine yatırım yapmaya başladım. (NRI’ler) için temettü gelirinde bir sınır var mı ve temettü nasıl vergilendirilecek? —Talep üzerine isim gizlendi

2020-21’den itibaren geçerli olmak üzere, Hindistan yerli şirketlerinde tutulan hisselerden elde edilen temettü geliri, hissedarların elinde vergilendirilebilir. Yerleşik hissedarlar için, bu tür temettü gelirleri, kendilerine uygulanan gelir vergisi dilim oranları üzerinden vergilendirilebilir. Ancak, hissedarın Hindistan’da mukim olmaması durumunda, bu temettü geliri %20 oranında vergilendirilecektir (uygunsa ek ek ücret ve harç).

Size temettü ödeyen şirketin, TDS’yi %20 oranında (ek ücret ve kesinti dahil) veya DTAA’ya göre mümkünse daha düşük bir oranda keseceğini unutmayın. Oturduğunuz ülke ile Hindistan arasında DTAA sayesinde daha düşük oran uygulayabilmek için, TDS kesintisi yapan şirkete, ikamet ettiğiniz ülkenin vergi mukimliği belgesini ibraz etmeniz gerekmektedir.

Archit Gupta, Clear.in’in kurucusu ve CEO’sudur.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın