Hindistan’da Kiralanan Bir Evde Bir Nri Nasıl Vergilendirilir?

Vergi amaçlı olarak bu mali yılda yerleşik olmayan bir Hintli (NRI) olacağım. Delhi’de beş yıllığına kiralanmış bir mülküm var. Hangi ITR formunu doldurmalıyım?

– İstek üzerine isim gizlendi

Hindistan’da bulunan mülkten elde edilen kira geliri, evin sahibinin elinde vergiye tabidir. Vergiye tabi kira gelirinin hesaplanma yöntemi, gelir vergisi kanununda şu şekilde düzenlenmiştir:

Brüt Yıllık Değer (GAV) fiilen ödenen belediye vergileri düşüldükten sonra net yıllık değeri (NAV) verir. NAV’nin %30’luk standart kesintisini ve bundan sonra vergiye tabi kira geliri olacak olan konut kredisi faizini azaltın.

GAV, mülkün kiraya verilmesinin beklenebileceği miktardan daha yüksektir; veya alınan veya alınacak fiili kira.

Diğer bir deyişle GAV, alınan veya alınacak olan fiili kirayı, mülkün getireceği beklenen kira ile karşılaştırır.

Konut kredisi faiz giderinin NAV’den %30 standart kesinti düşüldüğünden daha yüksek olması nedeniyle konut mülkünden kiralanan gayrimenkulden elde edilen gelir başlığı altında bir kayıp varsa, bu tür zarar diğer gelir başlıkları altındaki gelirlerden sadece şu ölçüde mahsup edilebilir: 200.000 ve bakiye, evin gelecekteki gelirinden mahsup edilmek üzere 8 yıla kadar taşınabilir.

Ayrıca, uygun borç verenlerden bu tür bir mülkün satın alınması için alınan konut kredisine karşı anapara tutarının geri ödenmesi de 80C bölümü uyarınca indirim için uygundur (maksimum kesinti: 150.000). Ancak bu indirim, kişi 115BAC bölümü altındaki yeni vergi rejimi kapsamında daha düşük vergi oranından yararlanmayı tercih ederse mevcut değildir. Ayrıca, yeni vergi rejimi kapsamında konuttan doğan zararların başka gelirlere mahsup edilemeyecek ve devredebilecektir.

Hindistan BT kanunu uyarınca mukim olmayan biri olarak, ITR’nizi ITR-2 (herhangi bir ticari geliriniz yoksa) veya ITR-3 (iş geliriniz varsa) kapsamında sunabilirsiniz. Bileşik vergi beyannamesi formu bildirildikten sonra bu durum değişebilir.

Sonu Iyer, EY Hindistan’da vergi ortağı ve insan danışmanlık hizmetleri lideridir.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın