Hindistan’da, Büyük Kapaklar Hala Bir Fırsat Sunuyor

Hindistan’daki daha büyük şirketler, hem gelirler hem de piyasa değeri açısından küresel emsallerinin8 küçük bir kısmıdır ve dolayısıyla oldukça büyük bir fırsat sunmaktadır. Bu, Hindistan’ın kişi başına düşen GSYİH’sındaki büyümenin muhtemelen çeşitli sektörlerde bir bükülme noktasına yol açmasıyla gerçekleşecek.

SEBI sınıflandırmasına göre, piyasa değerine göre 5000 şirketten ilk 100’ü büyük sermayeli hisse senetleri olarak sınıflandırılır. Listelenen toplam evrenin sadece %2’sini oluştururlar, ancak toplam hisse senedi piyasası kapitalizasyonunun yaklaşık %70’ine katkıda bulunurlar. Büyük sermayeli şirketler, yerleşik ve kanıtlanmış bir geçmiş performansa sahip, genellikle pazar veya sektör liderleridir ve sermaye ve yetenek havuzu gibi kaynaklara daha iyi erişime sahiptir. İşleri ve bilançoları, küçük ve orta ölçekli şirketlere kıyasla oldukça istikrarlı. Bu özellikler, ekonomik gerileme sırasında onlar tarafından daha istikrarlı operasyonel performansa yol açmıştır.

Büyüme potansiyeli

Hindistan, küresel bağlamda gelişmekte olan bir ülkedir; bu nedenle, büyük kapakları, küresel emsallerine kıyasla hala çok küçük. Örneğin, ABD piyasa değeri Hindistan piyasa değerinden 12 kat daha büyük. Tek bir ABD şirketinin Hindistan’daki tüm benzer temsili sektörden daha büyük olduğuna dair birçok örnek vardır. Ek olarak, yalnızca 3 Hintli şirket – Reliance Industries, TCS ve HDFC Bank – piyasa değerine göre en iyi 100 küresel şirket listesinde yer alıyor.

  (Paras Jain/Nane)

Tam Resmi Görüntüle

(Paras Jain/Nane)

Daha büyük Hint şirketlerinin çoğu, Bağlı Kuruluşları, JV’leri ve Ortakları aracılığıyla birden çok küçük işletmeye sahiptir. Bölünmeler yoluyla kilidini açma potansiyeline sahip iyi, yerleşik bir değere sahip olduklarını birçok durumda gördük. Ayrıca, kriz dönemlerinde bu şirketler daha dirençli olup, pazar paylarını ve marjlarını artırmaktadır. Üstelik böyle zamanlarda yenilikçileri bünyesine katarak değer katabilir ve bu sayede onu yaratan yeteneği de kazanabilir.

Aktif yöneticilerin çoğu son 5 yılda karşılaştırma ölçütünün altında performans gösterdiğinden, aktif ve pasif arasındaki geniş üst sınır alanında birçok tartışma olmuştur. Bu ilk 100 büyük sermayeli şirket içinde büyük getiri dağılımı olduğuna dair yeterli kanıt var. Bir örnek vermek gerekirse, son 5 yılda üst çeyrek hisse senetleri ile alt çeyrek hisse senetleri arasındaki getiri dağılımı neredeyse %40 oldu! Bu nedenle, kriteri geçmek için, potansiyel olarak daha iyi performans gösterenlere daha fazla tahsis edilmeli ve daha az tahsis edilmeli veya potansiyel düşük performans gösterenlerden kaçınılmalıdır. Bu, karşılaştırmalı değerlendirmeye göre farklılaştırılmış bir portföyü veya yüksek aktif hisse portföyünü ifade eder. Bu, aşağıdan yukarıya güçlü bir stok toplama süreciyle, yönetişim tuzaklarından kaçınarak ve dengeli bir portföy inşasıyla başarılabilir.

Prateek Pant, İşletme Müdürü, WhiteOak Capital Asset Management

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın