Hayır, Portekiz’in Altın Vize Programı Yakın Zamanda Sona Ermiyor

Portekiz’in altın vizesi nedir?

Golden visa, büyük finansal yatırımlar yapan varlıklı yatırımcılara tahsis edilen yatırım bağlantılı bir vizedir. Yatırım tutarı 280.000 €’dan başlar (yaklaşık 2.4 crore) gayrimenkul, 500.000 € ve üzeri yatırım fonları veya 250.000 € sanat ve kültür.

Altın vize, yatırımcıya ve yakın aile üyelerine Portekiz’de tam oturma hakkı sağlar. Bu, altın vize yatırımcılarının tüm süre boyunca Portekiz’de yaşayabileceği, çalışabileceği ve okuyabileceği anlamına gelse de, oturumu sürdürmek için asgari gereklilik her yıl yalnızca yedi gün kalmaktır. Beş yılın ardından, altın vize sahipleri, Portekiz’de daimi ikamet veya vatandaşlık başvurusunda bulunmaya hak kazanırlar; bu noktada, orijinal yatırımlarını satabilir ve süreçten finansal getiri elde edebilirler. Portekiz, altın vize yatırımcıları için diğer vergi avantajlarının yanı sıra çifte vatandaşlığa da izin vermektedir.

Altın vize Portekiz için ne getirdi?

2012’deki başlangıcından bu yana Portekiz, SEF istatistiklerine göre aile üyeleri de dahil olmak üzere 18.479 başvuru sahibine altın vize verdi. Portekiz, son on yılda 6,6 milyar Euro’luk doğrudan yatırım aldı ve bu tür yatırımlarla doğrudan en az 220 istihdam yaratıldı. Ek olarak, böyle bir doğrudan yatırımla bağlantılı ekonomik faaliyetteki bir sıçramadan da faydalanabilirdi.

Altın vize veren tek ülke Portekiz mi?

Dünyada çeşitli yatırım bağlantılı vize türleri sunan birkaç ülke var. ABD’de EB-5, yatırımcıların en az 800.000 $ yatırım yapmaları ve kalıcı bir yeşil kart elde edebilecekleri yatırımla ilgili koşulları (iş yaratma gibi) yerine getirmeleri gereken yatırım bağlantılı vizeye bir örnektir. , ABD vatandaşlığının yolunu açıyor. İspanya ve Yunanistan gibi diğer Avrupa ülkeleri, altın vize programının kendi versiyonlarını sunmaktadır.

Kuzey Makedonya ve Türkiye, ABD veya Avrupa altın vize programlarının aksine, herhangi bir ikamet zorunluluğu olmaksızın, uygun yatırımlar yapan yatırımcılara doğrudan vatandaşlık sunmaktadır.

Portekiz altın vizeleri neden bitirmek istiyor?

Birkaç yıldır Avrupa Komisyonu, üye devletler tarafından sunulan altın vize programlarına sert bir şekilde yaklaşıyor. Üye devletle yeterli bağ olmaksızın önceden belirlenmiş yatırımlar karşılığında pasaport verilmesini AB hukukunun ihlali olarak değerlendiriyor. Daha önce AB, Kıbrıs ve Malta’yı pasaportların “satışı” olarak gördüğü durumla ilgili olarak uyarmıştı.

Ancak Portekiz’in Altın Vize programı, daha önce Kıbrıs ve Malta tarafından sunulan programlardan farklıdır. Heteroseksüel vatandaşlığın aksine “oturum” temelli bir programdır. Bununla birlikte, AB’den inceleme almaya devam etmektedir. Ek olarak, golden visa yatırımcılarından alınan yatırımlar potansiyel olarak Portekiz’de medyan ev fiyatlarının artmasına katkıda bulunmuş ve fiyatlandırmanın yerelden çıkmasına neden olmuştur. Emlak piyasasından gelen Portekizliler.Bu, mükemmel bir siyasi yem oluşturuyor.

Portekiz’in altın vize rejimi gerçekten sona mı geliyor?

Kasım ayının son haftasında Portekiz parlamentosu, ülkenin 2023 bütçesini görüşmek üzere toplandı. Bu oturumda, altın vize programına son verilmesi için resmi bir teklif masaya yatırıldı. Bu öneriye, son genel seçimi kazanan merkez sol parti Sosyalist Parti karşı çıktı. Ayrıca, öneri merkez sağ Sosyal Demokrat Parti (PSD) ve üçüncü büyük parti Chega tarafından da reddedildi.

Bu aksilik, altın bisa rejimini en azından 2023’te aşamalı olarak kaldırma planlarını tamamen ortadan kaldırmıyorsa bile kesinlikle geciktiriyor. düzenli bir şekilde, menfaat sahiplerine yeterli bildirimde bulunarak ve sisteme girmiş olan yatırımcıların çıkarlarını koruyarak.

Sonuç olarak, kenarda bekleyen yatırımcılar için en azından şimdilik kapı açıkken girmek için bir fırsat.

Omkar Redkar, My Golden Pass’ın ortağıdır.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın