Hayatınızdaki Para İneklerine Neşe Getirin


Reklam Açıklaması
Bu makale/yayın, bir veya daha fazla reklamverenimizin veya ortağımızın ürün veya hizmetlerine ilişkin referanslar içermektedir. Bu ürün veya hizmetlere giden bağlantılara tıkladığınızda tazminat alabiliriz

Birine tatil için ne alacağınıza karar verirken ilk aklınıza gelen şey maddi hediyeler olmayabilir.

Birincisi, sarmaları biraz zor. Ancak listenizdeki birçok kişi için üzerinize oturmayan bir süveterden daha kullanışlı olabilirler.

Finansal ürünler, birinin yatırım yolculuğunu başlatmasına, bir çocuk için parlak bir gelecek kurmasına ve hatta arkadaşlar arasında eğlenceli bir ortak hobi başlatmasına yardımcı olabilir.

Bu yıl harika hediye fikirleri oluşturabilecek tasarruf ve yatırımla ilgili en iyi ürünlerden bazılarına göz atalım.

Orada birçok finansal hediye seçeneği var. Beş popüler olan arasında tasarruf tahvilleri, hisse senetleri, Roth IRA katkıları, bir finansal planlamacı ile bir oturum ve kripto yer alabilir. İşte bu yüzden her biri bu tatil sezonunda en iyi hediyeler listemizi yaptı.

1. Tasarruf Senetleri

Seri I tahvil yığını

Diğer Hazine tahvillerinden farklı olarak, tasarruf bonoları hediye olarak satın alınabilir. Tasarruf tahvilleri “pazarlanamaz” ve ikincil bir piyasada alınıp satılamaz. Çalışma biçimleri, bir tasarruf bonosu için ödediğiniz paranın ABD hükümetine verilen bir krediyi temsil etmesidir.

Kredi karşılığında tasarruf bonosu 30 yıla kadar faiz kazandırmaya devam ediyor. Tahvil, bir yıl sonra herhangi bir zamanda nominal değeri (artı kazanılan herhangi bir faiz) için itfa edilebilir. Ancak tahvil beş yıldan önce itfa edilirse son üç aylık faizini kaybeder.

Tasarruf tahvilleri, Seri I tahvilleri veya Seri EE tahvilleri olarak mevcuttur. Bunların her ikisi de aylık faiz ve altı ayda bir bileşik faiz tahakkuk ettirir. Seri EE tahvilleri sabit bir faiz oranı sağlarken, Seri I tahvillerinin faiz oranı hem sabit bir getiri oranına hem de enflasyona endeksli değişken altı aylık orana dayanmaktadır.

Şu anda, Seri I tahvilleri Nisan 2023’e kadar %6,89 gibi büyük bir oranda ödeme yapıyor. Ve Seri EE tahvillerinin, ihraç tarihinden itibaren 20 yıl içinde ihraç fiyatından iki katına çıkması garanti edilir.

ABD Hazine Bakanlığı’nın işlettiği TreasuryDirect web sitesinden hediye olarak bir dijital tasarruf bonosu satın alabilirsiniz. Alıcının ayrıca bir TreasuryDirect hesabı olması gerekir.

Reşit olmayanlar tasarruf bonolarına sahip olabilir, bu da onları bir çocuğa hediye vermek için iyi bir seçenek haline getirir.

Daha fazla bilgi >>>Neden ABD’yi Seviyorum Tasarruf Bonolarını Seviyorum

2. Hisse senetleri

Halihazırda sahip olduğunuz hisse senetlerini devrederek veya hisse senedi hediye etmeyi destekleyen bir çevrimiçi aracı aracılığıyla bireysel hisse satın alarak hisse senedi hediye edebilirsiniz.

Hisse senetlerini hediye etmek için bir komisyoncu kullanmak istiyorsanız, alıcının hisse senetlerini alabilecekleri bir hesaba ihtiyacı olacaktır. Bazı komisyoncular, gönderenin ve alıcının bilgileriyle çevrimiçi bir form doldurmanıza izin verir. Düzenli olarak hediye stoğuna yinelenen bir aktarım ayarlamak bile mümkün olabilir.

Hisse senedini hediye olarak almanın birkaç yolu vardır.

  • Çocuklarınıza hisse senedi vermek istiyorsanız, bir velayet hesabı açabilirsiniz. Çocuk alıcı, reşit olduklarında hesabın tam kontrolünü ele geçirecektir. Bir çocuğun adına hisse senedi satın almak, hisse senedinin değerindeki dalgalanmayı izlerken çocuğa yatırım yapmayı da öğretebilir.
  • Bir hisseyi arkadaşlarınıza veya ailenize sanal bir hediye olarak verebilirsiniz. Bazı web siteleri, bir hisse satın almanıza ve bunu arkadaşlarınız veya aileniz için kullanılabilir hale getirmenize izin verir. Hisse senedini satın alıp devretmek istemiyorsanız bu bir seçenek olabilir. Alıcı, hisse senedini satıp parayı elinde tutabilir veya geliri alıp farklı bir hisse senedinin hisselerini satın alabilir.

Not: Hisse senedi devrettiğinizde veya bir hisse verdiğinizde, alıcı, satış yaptıklarında sermaye kazançlarından sorumlu olacak ve bu sermaye kazançları üzerindeki vergilerden sorumlu olacaktır.

Fiziksel Stok Sertifikaları

Vermek istediğiniz fiziki bir hisse senediniz varsa, hisse senedini bir kefil yardımıyla devretmeniz gerekir. Kefil, noter benzeri bir banka veya aracı kurum nezdinde bu işlemler için yetkilendirilmiş kişidir. Hisse senedini kefilin önünde ciro etmeli ve bir devir formu doldurmalısınız. Ancak, genellikle çevrimiçi hesaplar aracılığıyla hisse senedi sahibi olacağınız için bu, günümüzde çok daha az yaygındır.

Daha fazlasını okuyun >>> Hisse Senetleri Nasıl Hediye Edilir?

3. Roth IRA Katkısı

18 yaşından küçük biri için mali bir hediye alıyorsanız kim gelir elde ediyor, bir Roth IRA yararlı bir seçenek olabilir. Roth IRA’lar vergi ertelenmiş büyüme sunar. Reşit olmayan kişi muhtemelen düşük bir vergi oranında olduğundan, şimdi vergi ödemek, muhtemelen gelecekte dağıtım alırken olacağından daha düşüktür.

2022 için, Roth IRA’larınıza ve geleneksel IRA’larınıza her yıl toplam katkılarınız 6.000 ABD Dolarından (veya 50 yaşında veya daha büyükseniz 7.000 ABD Dolarından) fazla olamaz. Bir çocuğun Roth IRA’sına yılda kazandığından daha fazla katkıda bulunamayacağınızı unutmayın.

Ancak küçük bir işletmeye sahip bir ebeveynseniz, çocuğunuzu işletmede çalıştırmak, onların adına yapabileceğiniz Roth katkılarını yapma hakkını vermenin harika bir yoludur.

İlgili >>> Gençlerinizle Yatırım Hakkında Nasıl Konuşulur?

4. Finansal Planlayıcı ile Bir Oturum

Mali müşavir danışmanlığı

Bir finansal planlamacı ile çalışmak, verebileceğiniz parasal bir hediyenin değerinden daha değerli olabilir. İyi bir finansal anlayışa sahip olmak bir ömür boyu yardımcı olabilir. Birçok finansal planlamacı, finansal kontroller, hedef belirleme ve izleme ve önemli yaşam geçişleri sırasında tavsiye dahil olmak üzere sanal planlama hizmetleri sunar. Bir finansal planlamacıyla yapılan bir seanstan yararlanabilecek kişiler arasında bebek bekleyen, evlenen veya ev satın almayı planlayan çiftler yer alır.

Bir finansal planlama oturumu verirken, komisyon üzerinden ödeme alan biri yerine sabit bir ücret talep eden, yalnızca ücret alan bir mütevelli arayın. Bu, hediye verme süreci için daha kolay olacaktır. Finansal planlama üyelikleri sunan şirketlere de bakabilirsiniz. Bu şirketler genellikle sunulan bir dizi hizmetle birlikte farklı paketlere sahiptir.

5. Kripto (Shi*coin yağmuru yağdırın)

Kripto, yüksek riskli, yüksek kazançlı bir yatırımdır, bu yüzden bunu aklınızda bulundurun. Ancak, hediye alıcınız zaten deneyimli bir NFT toplayan ETH başkanı veya lolz için HODLing dogecoinleri veya ciddi bir şekilde kripto ile ilgileniyorsa, bu, hobilerinde paylaşmanın eğlenceli bir yolu olabilir.

Kripto, nispeten yeni bir finansal hediye seçeneğidir. Bitcoin ve Ethereum gibi birkaç madeni para seçeneği vardır ve hatta PayPal ve Venmo gibi platformlar aracılığıyla dijital varlıklar satın alabilir ve bunları aşağıdakiler gibi uygulamalar aracılığıyla takas edebilirsiniz. Robinhood.

Kripto para birimleri, vergi amaçlı olarak mülk olarak sınıflandırılır ve hisse senetleri gibi diğer ortak varlıklar gibi vergilendirilir. Kripto satarak kâr ettiyseniz, vergi ödemeniz gerekir. Ancak, miktar 16.000 $’lık hediye vergisi ödeneğini aşmadığı sürece kripto verirken vergi ödemeniz gerekmez.

Düşünüyor musun? >>> Bu Tatil Sezonunda Kripto Nasıl Hediye Edilir?

Çıkarım: Vermeye Devam Eden Hediyeler Verin

İyi bir tatil hediyesi bulmak göz korkutucu olabilir. Finansal hediyelerden neredeyse herkes yararlanabilir ve yanlış bedeni satın alma konusunda endişelenmenize gerek kalmaz. 2022’den itibaren kişi başına yılda 16.000 doları aşan herhangi bir hediyenin federal bir hediye vergisine tabi olabileceğini unutmayın. 2023 için bu miktar, kişi başına yılda 17.000 ABD Dolarına yükseliyor. Bunun ötesinde, mutlu alışverişler!

Tatil sezonu ve sonrası için hazırlanın >>>Source link

Yorum yapın