Harcamalarınızı Enflasyona Göre Ayarlamak | Farde.org

Markette, benzin pompasında veya tatil için alışveriş yaparken enflasyonun bir tutamını hissettiniz mi? Basitçe söylemek gerekirse, enflasyon çok fazla paranın sınırlı bir mal ve hizmet arzını kovalaması anlamına gelir. Örneğin, bilgisayar çipleri, kablo demetleri ve diğer bileşenlerle ilgili tedarik zinciri sorunları, 2021’de 7,7 milyon daha az aracın üretilmesine neden oldu. Tüketici talebi, daha fazla insanın daha az araç satın almaya çalışması anlamına geliyor ve bu da fiyatların artmasına (veya şişmesine) neden oluyor.

Mütevazı bir yıllık enflasyon ekonominin büyüdüğü anlamına geldiği için iyi olsa da, çok hızlı olması herkesi zorlar. Bu makalede, daha büyük bir şeye yol açan küçük tasarruflar bulabilmeniz için enflasyonu ayarlamanın artımlı yollarına bakacağız.

Bütçe planı

Zor kazanılan paranızın şu anda nereye gittiğini bilmiyorsanız, tasarruf etmenin yollarını bulamazsınız. Bütçe yapmak, finansal sağlığınızı iyileştirmek için harika bir ilk adımdır.

İlk adım, aylık toplam eve götürme ücretinizi yazmaktır. Bu, üzerinde çalıştığınız para potu. Ardından, temel faturalarınızı ve harcamalarınızı listeleyin. Örneğin, kiranız veya ipotek, kamu hizmetleri ve bakkaliye. Borç ödemeleri de önemlidir. Özellikle evden çalışıyorsanız internet ve cep telefonu faturaları da önemli kabul edilebilir, ancak kablo veya akış hizmetleri temel kategoriye girmez.

Temel faturalarınızın ve harcamalarınızın toplamını toplayın. Bunu aylık pot paranızdan çıkarın. Geriye kalan miktar, isteğe bağlı harcamanızdır. Burası uygulama abonelikleri, spor salonu üyelikleri, kablolu yayın veya akış, dışarıda yemek yeme, seyahat, konserler vb. Aynı zamanda, tasarruf hesaplarına katkılarınızı artırabileceğiniz veya ortadan kaldırmak istediğiniz borca ​​ekstra ödeme yapabileceğiniz bir kova paradır.

Hayatınızdaki eğlenceli her şeyi kesmeniz gerektiğini söylemiyoruz. Ancak bütçeleme, para yönetiminin tamamen seçimlerle ilgili olduğunu anlamanıza yardımcı olur. Örneğin, bakkaliye veya gaza daha fazla harcamanız gerekiyorsa, sizin için en düşük önceliğe sahip isteğe bağlı harcamaları azaltabilirsiniz. Farkında olmadan gerçekten umursamadığınız şeylere bile para harcıyor olabilirsiniz. Harcamalardaki bu küçük kesintiler, önemli olduğu yerde daha büyük bir şeye katkıda bulunacaktır.

Kabloyu kesin veya akış hizmetlerinizi düşürün

Yakın tarihli bir rapora göre, ABD’deki hanelerin %57’sinde geleneksel kablo TV paketleri var. Aylık ortalama kablo maliyeti (ücretler ve kutu kiralama dahil) 217,42 dolardır. Yani kablo TV abonesiyseniz, kabloyu kesmek harcamaları kısmak ve mevcut bütçenizde para biriktirmek için en büyük fırsatlarınızdan biri olabilir.

Akış hizmetlerine abone olursanız, mevcut aboneliklerinizin bir listesini yapın. Ayda yaklaşık 15 ABD Doları ile birden fazla akış aboneliği hızla toplanabilir. Çok sık kullanmadığınız her şeyden kurtulun. Ayrıca Netflix ve Disney kısa süre önce reklam destekli abonelik planlarını duyurdu. Eğlencenizle birlikte birkaç reklam izlemeye istekliyseniz, ayda 15 ABD Doları veya yılda yaklaşık 200 ABD Doları tasarruf edebilirsiniz.

Daha fazla sebze ye.

Kıyma fiyatı yıldan yıla yaklaşık %10’luk bir fiyat artışı gördü. Bu arada, taze sebze fiyatlarının 2022’de yalnızca yüzde 4,5 ila 5,5 arasında artacağı tahmin ediliyor. Makarna ve pirinç fiyatları yıldan yıla çok az arttı. Her hafta bir veya iki sığır eti yemeğini daha fazla sebze ve makarna kullanan biriyle değiştirmek, her ay bakkalda gözle görülür bir tasarruf sağlayacaktır. Sağlığınıza da fayda sağlayabilir! Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, “kolay vejetaryen tarifler” veya “basit bitki bazlı tarifler” için arama yapın ve birçok seçenek bulacağınızdan emin olun.

Bir kütüphane kartı alın

Akış hizmetlerinizi tamamen iptal etmeyi düşünün ve bunun yerine bir kitaplık kartı alın. Bir kütüphane kartına kaydolmak ücretsizdir ve birçok kütüphane artık DVD kiralama, akış hizmetleri ve sesli kitaplar içermektedir. Tabii ki, yerel kütüphanenizden ücretsiz olarak kitaplara da göz atabilirsiniz. Kitap satın alma eğiliminde olan hevesli okuyucular, bunun yerine kütüphaneyi kullanmaktan tasarruf edebilirler. Bazı kütüphaneler ayrıca müşterilerin müzeyi ve diğer geçişleri ücretsiz olarak kontrol etmelerine izin vererek size uygun fiyatlı bir gezi seçeneği sunar. Ne sunduklarını görmek için yerel kütüphanenize danışın. Kuzey Vermont ve Kuzey New Hampshire’da akış hizmetleri sunan bazı kütüphaneler şunlardır:

  • Kellogg-Hubbard Kitaplığı: Kanopy aracılığıyla TV ve film akışının yanı sıra Libby aracılığıyla e-Kitaplar, sesli kitaplar ve dergiler sunar.
  • Cobleigh Halk Kütüphanesi: Kanopy aracılığıyla TV ve film akışının yanı sıra Libby aracılığıyla e-Kitaplar, sesli kitaplar ve dergiler sunar.
  • Pierson Kütüphanesi: Kanopy aracılığıyla TV ve film akışının yanı sıra Libby aracılığıyla e-Kitaplar, sesli kitaplar ve dergiler sunar.
  • St. Albans Özgür Kütüphanesi: Kanopy ve hoopla aracılığıyla TV ve film akışının yanı sıra The Palace Project aracılığıyla e-Kitaplar ve sesli kitaplar sunar.
  • Aziz Johnsbury Athenaeum: Kanopy aracılığıyla TV ve film akışının yanı sıra The Palace Project aracılığıyla e-Kitaplar ve sesli kitaplar sunar.
  • Dorothy Alling Anıt Kütüphanesi: Hoopla aracılığıyla TV ve film akışının yanı sıra Libby aracılığıyla e-Kitaplar ve sesli kitaplar sunar.
  • Littleton Halk Kütüphanesi: Hoopla aracılığıyla TV ve film akışının yanı sıra Libby aracılığıyla e-Kitaplar ve sesli kitaplar sunar.

Spor salonu üyeliğinizi iptal edin

Paranızın karşılığını alacak kadar kullanıyor musunuz? Bunun yerine evde veya dışarıda egzersiz yapabilir misiniz? Vermont ve New Hampshire, her mevsim açık hava etkinlikleriyle ünlüdür. Yürüyüş, yürüyüş, bisiklet ve kayak için sonsuz seçenek var. YouTube, evde yapabileceğiniz ücretsiz yoga ve diğer egzersiz rutinleri sunar. Spor salonuna gitmeyi seviyorsanız, Planet Fitness gibi daha uygun fiyatlı bir seçeneğe geçerek paradan tasarruf edebilirsiniz.

Takas

Başkalarının yararlı bulabileceği bir yeteneğiniz, beceriniz veya beceriniz varsa, onların hizmetleri karşılığında kendi hizmetlerinizi sunmayı düşünün. Sizi takasla ilgilenen diğer insanlarla buluşturacak web siteleri bile var.
Çocuk bakım masraflarından tasarruf etmek isteyen ebeveynler, bebek bakıcısını başka bir aileyle paylaşabilir veya randevu gecesi için sırayla birbirlerinin çocuklarını izleyebilir.

Kupon ve indirim uygulamaları

Kupon kırpma, kupon kodlarını bulmanıza ve çevrimiçi satın alımlarınızda en iyi fiyatı almanıza yardımcı olan uygulamalar ve eklentilerle dijital hale geldi. En iyi indirim ve geri ödeme uygulamalarının bu listesine göz atın. Popüler kupon eklentileri arasında Honey ve Rakuten bulunur.

yakınlarda tatil

Bir sonraki tatilinizi mi planlıyorsunuz? Bir uçak biletinin ortalama maliyeti geçen yıl %25’in üzerinde arttı. Bu, ortalama bir biletin size sadece birkaç yıl öncesine göre 100 $ daha pahalıya mal olabileceği anlamına gelir. Şans eseri, Vermont ve New Hampshire, sürüş mesafesinde birçok harika tatil seçeneğine sahiptir. Lake Champlain veya Lake Winnipesaukee’de tatil yapın, aileyi Smugglers’ Notch Resort’a getirin, eyalet parklarımızdan birinde kamp yapmaya gidin veya Maine’deki Atlantic Coast sahillerine arabayla gidin. Kalmak için büyüleyici bir pansiyon bulun, çocukları bir su veya tema parkına götürün ya da kendinizi bir spa günüyle ödüllendirin.

Servis sağlayıcıları değiştir

Cep telefonu, internet ve kablo ve araba sigortası şirketleri, uzun süreli müşterilerinin fiyatlarını yükseltmekle ünlüdür. Ayrıca, mevcut paketinize artık ihtiyacınız olmayabilir veya araba sigortası söz konusu olduğunda, eskisinden daha az araç kullanıyor olabilirsiniz. Birçok şirket, yeni müşteriler için indirimli hizmetler sunar veya mevcut fiyatlandırmanızı geçmekten mutluluk duyar. Yeni servis sağlayıcılar için alışveriş yapmak için zaman ayırın. Bir ev sahibiyseniz ve henüz ev ve araba sigortasını bir arada yapmadıysanız, bu başka bir olası tasarruf alanıdır.

Önceden planlamak

Bazen indirim almak, esneklik ve sabır gibi nitelikleri kullanmakla ilgilidir. Örneğin, fabrikadan bir araç sipariş ederseniz, bazı otomobil üreticileri size gerçekten indirim yapacaktır. Yeni aracınızı 12 aya kadar beklemeye hazırlıklı olmanız yeterli. Yeni bir araç satın almayı planlıyorsanız ve bekleyebilecek durumdaysanız, bu paradan tasarruf etmenin harika bir yolu olabilir.

Paranızı yüksek faizli, devlet sigortalı hesaplarda biriktirin

Artan oranların tersi, tasarruf hesabınızdaki daha yüksek bir faiz oranıdır. Şimdi bir Mevduat Sertifikası (CD) açmanın tam zamanı. Güncel fiyatlarımıza göz atın ve özel fırsatlara göz atın!

Yine de daha yüksek bir ortalama hesap bakiyesi tutma eğilimindeyseniz, daha yüksek bir bakiye için sizi ödüllendirmek için kademeli faiz oranına sahip hibrit bir çek-tasarruf hesabı olan Para Piyasası Hesabı (MMA) ile paranızı sizin için çalıştırın.

1891’den beri topluluğunuzun güvenilir bir üyesi!

Union Bank’ta kendimizi bireysel bankacılık ihtiyaçlarınızı karşılamaya adadık. Enflasyon bütçenizi zorlarken, uyum sağlamanıza yardımcı olmak için buradayız. Mali hedeflerinizi ve karşılaştığınız zorlukları görüşmek için 800.753.4343 numaralı telefondan bizimle iletişime geçin veya Northern Vermont ve Northern New Hampshire’daki şubelerimizden birini ziyaret edin.

Yorum yapın