Hal Finney’nin Eşi, Olası Bir Tasfiyeden Kaçınmak Için Bitcoin Öncüsünün Twitter Hesabındaki Faaliyetlerine Devam Ediyor

Satoshi Nakamoto’dan Bitcoin blok zincirindeki ilk işlemin alıcısı olan bilgisayar bilimcisi Hal Finney’in eşi Fran Finney, Twitter CEO’su Elon Musk’ın hareketsizlik nedeniyle içeriği sosyal medya platformundan kaldırabileceği endişesi üzerine merhum kocasının Twitter hesabını yeniden etkinleştirdi.

Birçok Crypto Twitter kullanıcısı 16 Aralık’ta Finney’nin hesabının kayıtlı 12 yıldan fazla bir süredir ilk kez etkinlik. Bazıları, bir bilgisayar korsanının Bitcoin (BTC) öncüsünün hesabının ve 71.000’den fazla takipçisinin kontrolünü ele geçirmiş olabileceğini düşündü, ancak Fran söylentileri dağıtmak için hemen devreye girdi.

“Hal için tweet atıyorum […] hesabının Elon tarafından tasfiye edilmesini önlemek için” söz konusu Fran.

Fran Finney’nin müdahalesinin kripto öncüsünün sosyal medyadaki varlığını kurtarıp kurtaramayacağı belli değil. Musk’ın Ekim ayında tamamlanan 44 milyar dolarlık Twitter satın alımı sırasında, talep edildi ifade özgürlüğünü “işleyen bir demokrasinin temeli” olarak destekledi.

Ancak Musk’ın liderliğindeki sosyal medya platformu, 15 Aralık’ta CNN, New York Times ve Washington Post gibi kurumlardaki yüksek profilli gazeteciler tarafından kontrol edilen bir dizi hesabı tasfiye etti. Musk’ın özel uçuşlarının hareketlerini takip eden ve milyarderin devralınmasının ardından birçok Twitter kullanıcısını kendine çeken sosyal ağ platformu Mastodon’u tanıtan hesaplar da askıya alındı. Twitter CEO’su talep edildi eski “tam konumumu gerçek zamanlı olarak tespit etti.”

Musk, Twitter’ı satın almadan önce Ekim 2021’de 300 milyar dolardan fazla net servete sahipti ve yaklaşık aynı zamanlarda Tesla hissesinin fiyatı Kasım 2021’de tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 407,36 dolara ulaştı. Yaklaşık bir yıl içinde Bloomberg Milyarderleri Endeks, Tesla CEO’sunun yayın tarihindeki 169 milyar dolarlık net servetiyle gezegendeki en zengin ikinci kişiye düştüğünü gösterdi.

CEO olarak Musk, Twitter’da iş dünyasında pek çok kişinin zekasını sorgulamasına neden olan bir dizi tartışmalı kararı denetledi. Platformun içerik denetleme ekibinin birçok üyesi de dahil olmak üzere birçok üst düzey yöneticiyi kovdu ve kullanıcılardan “doğrulanmış” mavi onay işaretleri için ücret almaya çalıştı – bu da meşruiyet kisvesi taşıyan birçok sahte hesaba yol açtı. Sosyal medya platformu ayrıca, nefret söylemi ve aşıyla ilgili yanlış bilgi içeren tweet’lerde bir artış gördü ve bu da reklamverenlerin gelirini riske attı.

Twitter kullanıcıları, Fran Finney’nin hesabın hala aktif olduğunu ve kripto topluluğu için faydalı olduğunu gösterme çabalarını büyük ölçüde destekliyor gibi görünüyordu. Eski Twitter CEO’su Jack Dorsey de içeri girdi hesabın yeniden etkinleştirilmesiyle ilgili şaşkınlığını ifade etmek için platformda.

“Tarihi öneme sahip hesapları korumanın bir yolu olmalı” söz konusu Hal Finney’nin hesabında Twitter kullanıcısı 0xAphelion. “Ama güvende olmak daha iyi.”

İlişkili: Musk dolandırıcıları kovuşturmaya söz verdiği için kripto spam botları sessizleşiyor

Hal Finney, Satoshi’nin cypherpunks posta listesindeki gönderisine ilk yanıt veren kişilerden biri olarak kripto alanındaki en iyi bilinen isimlerden biriydi. Lou Gehrig hastalığı olarak da bilinen amyotrofik lateral sklerozdan (ALS) 2014 yılında 58 yaşında vefat etti.

Yorum yapın