Güney Kore Mahkemesi, Terra Belirteçleriyle Ilgili 92 Milyon Dolarlık Varlığı Dondurdu

Terra ekosisteminin çökmesinden altı aydan fazla bir süre sonra, Güney Koreli yetkililer Terra’ya karışan kişilerin fonlarını araştırmaya ve dondurmaya devam ediyor.

Kasım ayında Terra’nın kurucu ortağı Shin Hyun-Seong’dan 140 milyar won’a (108 milyon $) el koyduktan sonra, Seul Güney Bölge Mahkemesi yakın zamanda Terra ile ilgili daha fazla varlığa el koyma kararı aldı.

The Korea Economic Daily’nin 20 Aralık tarihli haberine göre, Güney Kore mahkemesi Terraform Labs’ın bağlı şirketi Kernel Labs’ın eski ve görevdeki CEO’larının 120 milyar won’luk (92 milyon $) varlıklarının dondurulmasına karar verdi.

2018 yılında kurulan Kernel Labs, merkezi olmayan uygulamalara ve blockchain ödeme sistemlerine odaklanan bir blockchain danışmanlık firmasıdır. CEO Kim Hyun-joong’un bir zamanlar Terraform Labs’ta mühendislik başkan yardımcısı olarak görev yaptığı bildirildiğinden, Kernel Labs’ın Terraform Labs ile yakın bağları olduğuna inanılıyor. Bazı kaynaklara göre Kernel Labs çalışanları, Terraform Labs’ın Güney Kore ofisinde de çalışıyordu.

Yeni rapora göre, Seul Güney Bölge Mahkemesi, savcılığın astronomik karlar elde etmek için önceden basılmış Terra (LUNA) tokenlerini satan yedi kişinin mülküne el koyma talebini kabul etti.

Kernel Labs CEO’su Kim, olaya karışan kişilerden biri ve bildirildiğine göre Terra’dan elde edilen en büyük yasadışı geliri elinde tutuyor. Savcılar, Kim’in yasa dışı kazançlarının en az 79 milyar won (61 milyon $) olduğunu tahmin ediyor. Savcılar ayrıca eski bir CEO olan başka bir Kernel Labs yöneticisinin Terra’dan yaklaşık 41 milyar won (31 milyon $) yasadışı gelir elde ettiğini tespit etti.

Kim’in 2021’de Güney Kore’de bazı büyük gayrimenkul alımları yaptığı bildirildi. Kasım ayında Seul’ün en pahalı bölgesi olan Gangnam-gu’da 35 milyar won’a (27 milyon $) bir bina satın aldı. Haziran ayında ayrıca Seongdong-gu’da yaklaşık 9 milyar won’a (7 milyon $) bir daire satın aldı.

İlişkili: Güney Koreli yargıç, Terra’nın kurucu ortağı Do Kwon’un eski ortakları hakkındaki tutuklama emirlerini reddetti

Haber, küresel yetkililerin Terraform Labs’ın tartışmalı kurucusu ve CEO’su Do Kwon’u aramaya devam ettiği bir sırada geldi. Son haberlere göre Güney Koreli yetkililer, Kwon’un birkaç ay önce Singapur’dan ayrıldıktan sonra Aralık ayı ortasından itibaren Sırbistan’da saklandığına inanıyor.

Daha önce bildirildiği üzere Terra’nın çöküşü, 2022’de kripto para piyasasındaki en büyük salgınlardan biri olarak ortaya çıktı. Terra’nın algoritmik stablecoin’i TerraUSD Classic (USTC), Mayıs ayında ABD doları çıpasını kaybetmeden önce en iyi 10 kripto para biriminden biriydi. Olay, kripto piyasaları üzerinde bir domino etkisi yaratarak büyük tasfiyelere ve belirsizliğe neden olarak kripto borç verme endüstrisini baltaladı.

Yorum yapın