Güney Kore, Do Kwon’un Eski Meslektaşları Için Tutuklama Emri Çıkardı

Terraform Labs’ın kurucu ortağı ve CEO’su Do Kwon için devam eden insan avının ortasında, Güney Koreli yetkililer soruşturmalarını diğer Terra yöneticilerini hedef alacak şekilde genişletti. Savcılar, Terra ekosisteminin büyük çapta çökmesinden önce yasadışı kar elde ettikleri şüphesiyle şirketin kurucu ortağı Daniel Shin ve diğer yedi mühendis ve yatırımcı için tutuklama emri çıkardı.

Güney Kore’deki Seul Güney Bölgesi Savcılığı, Shin’in yatırımcıların kamuoyu bilgisi olmadan önceden basılmış Terra (LUNA) tokenlerine sahip olduğundan şüpheleniyordu. Bunu yaparken Shin’in, boğa piyasası sırasında önceden basılmış tokenleri satarak 140 milyar won (yaklaşık 105 milyon $) değerinde kar elde ettiği iddia ediliyor.

Yerel medya Yonhap Haber Ajansı’nın doğruladığına göre, üç Terraform Labs yatırımcısı ve TerraUSD (UST) ve LUNA girişimlerinden sorumlu dört mühendis için de tutuklama emri arandı. 19 Kasım’da Güney Koreli yetkililer, aynı haksız kar elde etme şüphesiyle Shin’den 104 milyon doları aşan varlıklara el koydu.

O sırada Shin’in avukatı, “CEO Shin Hyun-seong’un LUNA’yı yüksek bir noktada sattığı ve kar elde ettiği veya diğer yasadışı yöntemlerle kar elde ettiği raporları doğru değil” diyerek karşı anlatımı sürdürdü.

Tutuklama emrine karşı konuşan Shin, şunları kaydetti:

“Terra ve Luna’nın çöküşünden iki yıl önce (Terraform Labs) ayrıldım ve çöküşle hiçbir ilgim yok.”

Fonlara el konulması, Shin’in çalınan fonları elden çıkarmaya karar vermesi durumunda yatırımcıların daha fazla zarar görmesini en aza indirmeyi amaçlıyordu. Kwon, Güney Koreli yetkililerden kaçmadığını iddia ederken, bir perakende yatırımcı grubunun 4.000 üyesi, kaçağın nerede olduğunu bulmaya çalışıyor.

6 Ekim’de Güney Kore Dışişleri Bakanlığı, Kwon’a pasaportunu teslim etmesini emretti, aksi takdirde pasaportu kalıcı olarak iptal edilecekti. Son tarih o zamandan beri geçti.

İlişkili: Terra Labs, Luna Guard komisyonu, fonları kötüye kullanma iddialarına karşı savunma yapmak için denetim yapıyor

Güney Kore’den yerel bir rapor, savcıların Kwon’un Luna Classic’in (LUNC) fiyatını manipüle etme emriyle ilgili kanıt elde ettiğini iddia etti. Bununla birlikte, bir Terraform Labs sözcüsü Cointelegraph ile konuşurken iddiaları reddetti ve “Koreli savcıların Sermaye Piyasası Yasasını kendi gündemlerine uydurmaya ve asılsız iddiaları öne sürmeye devam etmeleri” konusundaki hayal kırıklıklarını vurguladı.

Doğrulanmamış raporlar, Kwon’un nihayetinde Birleşik Arap Emirlikleri, Dubai’ye geçmeden önce Güney Kore’den Singapur’a taşındığını gösteriyor.

Yorum yapın