Google, Hindistan’daki Geliştiriciler İçin Play Store Faturalandırma Politikasını ve CCI Siparişinden Sonra Nasıl Değiştiğini Açıklıyor

Google, geçen yıl Ekim ayında yayınlanan Hindistan Rekabet Komisyonu (CCI) kararının ardından Hindistan’daki Play Store faturalandırma politikasında ciddi değişiklikler yapmak zorunda kalıyor. Arama devi, ülkedeki akıllı telefon kullanıcılarının yüzde 95’inden fazlasının Android telefon kullandığı Android ekosisteminde bir tekele sahip.

Bu, milyonlarca kişinin uygulamaları indirmek için Play Store’a güvendiği anlamına gelir ve bu da Play Store’u Android geliştiricileri için doğrudan kazançlı hale getirir. Şimdi, sipariş edilen değişikliklerle birlikte Google, hizmet ücretinin geliştiriciler üzerindeki etkisini ve geliştiricilere daha iyi araçlar ve daha fazlasıyla yardımcı olmak için nasıl kullanıldığını herkese açık bir şekilde paylaşıyor. Google ayrıca, Play Store hizmet ücretinin, iOS hakkında konuşabileceği diğer büyük uygulama mağazalarına kıyasla en düşük ücretlerden biri olduğunu da açıklıyor.

Hindistan ile ilgili olarak Google, geliştiricilerin yalnızca yüzde 3’ünün hizmet ücretini ödemek zorunda oldukları dijital ürün veya hizmetleri sattığını iddia ediyor. Ayrıca, yüzde 15’ten daha az olan farklı hizmet ücreti ücretlerini de vurgular. Aşağıda görebileceğiniz gibi, Google, yinelenen abonelikleri olan uygulamalardan yüzde 15 hizmet ücreti alıyor gibi görünüyor.

Daha iyi bir bağlam sağlamak için şirket, Play Store’daki toplam 200.000 Hintli geliştiriciden 60’tan azının yüzde 15’in üzerinde bir hizmet ücreti ödediğini söylüyor.

Ve şirket, kullanıcı farklı bir faturalandırma sistemi kullanarak ödeme yaparsa ücretin yüzde 4 daha azaldığını belirtiyor. Google ayrıca bir geliştiriciden aldığı hizmet ücretinin ayrıntılı bir şekilde kullanımını sağlar. “Hizmet ücreti, Android ve Google Play’in, kullanıcılarına daha iyi hizmet vermeleri ve işlerini büyütmeleri için tüm geliştiricilere önemli araçlar ve hizmetler sunmasını sağlıyor.”

Google’ın tüm bu ayrıntıları ancak geçen yıl CCİ tarafından şirket hakkında katı bir işlem yapıldıktan sonra açıkladığını görmek ilginç. Yeni politika 26 Nisan 2023’ten itibaren yürürlüğe girdi ve geliştiricileri, Hindistan’daki Play Store’daki uygulamalarından daha iyi getiri elde etmek için bu değişiklikleri yapabilen üçüncü taraf faturalandırma sistemlerine yönelik destek hakkında bilgilendirmeye başladı.

Şirket, akıllı TV segmentinde Android ve hatta Hindistan’da uzun yıllardır Android kullanıcıları için varsayılan navigasyon uygulaması olan Google Haritalar ile ilgili stratejisi hakkında daha fazla soru sorduğundan, bu, Google’ın CCI ile savaşının sonuncusu olmayacak.

Yorum yapın