Google, Daha Güvenli Oturum Açmak İçin Parolalar Üzerinden Geçiş Anahtarlarıyla Çevrimiçi Güvenlikte Adım Atıyor – apk haber

Dışarıdaki tüm şifre düşmanları için iyi haber: Google, hizmetlerine giriş yapmanın daha basit ve güvenli bir yolu olarak “geçiş anahtarları” ekleyerek onları sonradan akla getirme yolunda büyük bir adım attı.

İşte bilmeniz gerekenler:

GEÇİŞ ANAHTARLARI NELERDİR?

Parolalar, parolalara ve yazılı onay kodlarına daha güvenli bir alternatif sunar. Kullanıcılar onları hiçbir zaman doğrudan görmeyecek; bunun yerine, Gmail gibi bir çevrimiçi hizmet, oturum açmanız için telefonunuz veya bilgisayarınız gibi güvenilir bir cihazla doğrudan iletişim kurmak için bunları kullanır.

Tek yapmanız gereken, bir PIN kilit açma kodu, parmak iziniz veya yüz taraması gibi biyometri veya daha gelişmiş bir fiziksel güvenlik dongle’ı kullanarak cihazda kimliğinizi doğrulamak.

Google, geçiş anahtarlarını çeşitli cihazlarla çalışacak şekilde tasarladı, böylece bunları iPhone’lar, Mac’ler ve Windows bilgisayarların yanı sıra Google’ın kendi Android telefonlarında kullanabilirsiniz.

GEÇİŞ ANAHTARLARI NEDEN GEREKLİDİR?

Zeki bilgisayar korsanları ve insanların yanılabilirliği sayesinde parolaların çalınması veya yenilmesi çok kolaydır. Ve onları daha karmaşık hale getirmek, kullanıcıların kendilerini yenmesine kapı açar.

Yeni başlayanlar için, birçok kişi hatırlayabilecekleri şifreler seçer ve hatırlaması kolay şifreleri kırmak da kolaydır. Yıllardır, saldırıya uğramış şifre önbelleklerinin analizi, kullanımda olan en yaygın şifrenin “şifre123” olduğunu ortaya çıkardı. Parola yöneticisi NordPass tarafından yapılan daha yakın tarihli bir çalışma, bunun artık yalnızca “şifre” olduğunu ortaya çıkardı. Bu kimseyi kandırmıyor.

Parolalar da sıklıkla güvenlik ihlallerinde tehlikeye girer. Daha güçlü parolalar daha güvenlidir, ancak yalnızca benzersiz, karmaşık ve belirgin olmayan parolaları seçerseniz. Ve parolanız olarak “erVex411$%” üzerinde karar kıldığınızda, onu hatırlamanızda bol şans.

Kısacası, parolalar güvenlik ve kullanım kolaylığını doğrudan karşı karşıya getirir. Sizin için karmaşık parolalar oluşturabilen ve depolayabilen yazılım tabanlı parola yöneticileri, güvenliği artırabilecek değerli araçlardır. Ancak parola yöneticilerinin bile korumanız gereken bir ana parolası vardır ve bu sizi yeniden bataklığa sürükler.

Geçiş anahtarlarının, tüm bu sorunları ortadan kaldırmanın yanı sıra, parolalara göre ek bir avantajı daha vardır. Belirli web sitelerine özgüdürler, bu nedenle dolandırıcı siteler bir flört sitesinden geçiş anahtarı çalamaz ve bunu banka hesabınıza baskın yapmak için kullanamaz.

PASSKEY’LERİ KULLANMAYA NASIL BAŞLAYABİLİRİM?

İlk adım, bunları Google hesabınız için etkinleştirmektir. Herhangi bir güvenilir telefon veya bilgisayarda tarayıcıyı açın ve Google hesabınızda oturum açın. Ardından g.co/passkeys sayfasını ziyaret edin ve “geçiş anahtarlarını kullanmaya başla” seçeneğine tıklayın. İşte! Parola özelliği artık o hesap için etkinleştirilmiştir.

Bir Apple aygıtı kullanıyorsanız, halihazırda kullanmıyorsanız, önce Keychain uygulamasını kurmanız istenir; parolaları ve artık geçiş anahtarlarını da güvenli bir şekilde saklar.

Sonraki adım, güvenilir cihazınızı bağlayacak gerçek geçiş anahtarlarını oluşturmaktır. Halihazırda Google hesabınızda oturum açmış bir Android telefon kullanıyorsanız, yolun çoğunu oradasınız demektir; Android telefonlar geçiş anahtarlarını kullanmaya otomatik olarak hazırdır, ancak yine de önce işlevi etkinleştirmeniz gerekir.

Yukarıda belirtilen aynı Google hesap sayfasında, “Geçiş anahtarı oluştur” düğmesini arayın. Buna bastığınızda bir pencere açılır ve mevcut cihazınızda veya başka bir cihazda bir parola oluşturmanıza olanak tanır. Yanlış seçim yok; o geçiş anahtarı zaten mevcutsa sistem sizi bilgilendirecektir.

Parola oluşturamayan bir PC’deyseniz, iPhone’lar ve Android cihazlardaki sıradan kameralarla tarayabileceğiniz bir QR kodu açacaktır. Görüntüde “Parolayı ayarla” mesajı görünene kadar telefonu daha yakına getirmeniz gerekebilir. Buna dokunun ve yoldasınız.

VE SONRA NE?

Bu noktadan sonra, Google’da oturum açmak için yalnızca e-posta adresinizi girmeniz gerekecek. Geçiş anahtarlarını düzgün bir şekilde ayarladıysanız, telefonunuzda veya diğer cihazınızda parmak izinizi, yüzünüzü veya PIN’inizi isteyen bir mesaj alırsınız.

Tabii ki, şifreniz hala orada. Ancak geçiş anahtarları başarılı olursa, büyük ihtimalle buna pek ihtiyacınız olmayacak. Bir gün onu hesabınızdan silmeyi bile seçebilirsiniz.

Tüm Son Teknoloji Haberlerini buradan okuyun

(Bu hikaye News18 personeli tarafından düzenlenmemiştir ve sendikasyon haber ajansı beslemesinden yayınlanmıştır)

Yorum yapın