Google, Brezilya’daki Irkçılık Çığlığı Ortasında ‘Kölelik’ Oyun Uygulamasını Kaldırdı – apk haber

Google, Brezilya’daki bir ırkçılık protestosunun ardından oyuncuların siyah sanal “köleler” satın almasına, satmasına ve işkence yapmasına izin veren bir oyun uygulamasını geri çekti.

“Kölelik Simülatörü” olarak adlandırılan Portekizce oyun, oyuncuların köle ticareti yaptığını ve sanal zenginlikleri biriktirmek için köleliğin kaldırılmasını önlemek için stratejiler geliştirdiğini gördü.

Savcılık, yüzlerce kişinin indirdiği oyunla ilgili “nefret söylemi”nden soruşturma başlattığını açıkladı.

Uygulamanın kendisi, “her türlü köleliği” kınayan ve oyunun “yalnızca eğlence amaçlı” olduğu konusunda ısrar eden bir sorumluluk reddi beyanıyla gelmişti.

Google, uygulamayı Playstore’dan geri çektikten sonra yaptığı açıklamada, “insan gruplarına veya bireylere karşı ten renkleri veya etnik kökenleri nedeniyle şiddeti veya nefreti teşvik eden uygulamalara” platformunda izin verilmeyeceğini söyledi.

Şirket, kullanıcıları rahatsız edici içeriği bildirmeye davet etti.

Brezilya’nın ırksal eşitlik bakanlığı, Google’dan “nefret söylemi, hoşgörüsüzlük ve ırkçılık içeren içeriği filtrelemek” ve “ılımlılık olmaksızın bu kadar kolay yayılmasını önlemek” için önlemler almasını istediğini söyledi.

Irkçılık, 1888’de Amerika kıtasında köleliği kaldıran son ülke olan Brezilya’da hâlâ bir sorun. Nüfusun yüzde 56’dan fazlası Afro-Brezilyalı.

Rio de Janeiro’da sol görüşlü bir bölgesel milletvekili olan Renata Souza, “Brezilya, Google platformlarında en çok tüketiciye sahip ülkelerden biri ve orada kölelik dönemini hatırlatan, en çok işkence yapanlara ikramiye veren bu uygulama bulunuyor” dedi. .

AFP’ye verdiği demeçte, “Bu sadece ırkçılık değil, aynı zamanda faşizmdir” dedi. “Burada, Brezilya’da, sosyal ağlarla ilgili düzenleme eksikliği nedeniyle kendini göstermekten korkmayan bir neo-faşist hareketimiz var.”

Google, Brezilya’da çevrimiçi dezenformasyonun önüne geçmeyi amaçlayan bir yasa tasarısına “konuşma özgürlüğünü ciddi şekilde tehdit ettiğini” söyleyerek karşı çıktı.

Destekleyenler tasarıyı dezenformasyona ve çevrimiçi aşırılığa karşı çok ihtiyaç duyulan bir savunma olarak adlandırıyor, ancak aleyhte olanlar bunun sansür anlamına geldiğini söylüyor.

Bir Yüksek Mahkeme yargıcı, tasarıya karşı “kötüye kullanım kampanyası” olarak adlandırdığı Google ve Telegram’ın soruşturulmasını emretti.

Pazar günü İspanya’da Real Madrid için oynayan kendi takımları Vinicius Junior’a karşı “maymun” hakaretlerinin savrulmasından bu yana Brezilyalıların aklında ırkçılık var.

Rio de Janeiro’daki Kurtarıcı İsa heykelinin ışıkları, oyuncuyla dayanışma amacıyla bir saat süreyle kapatıldı.

(Bu haber News18 ekibi tarafından düzenlenmemiştir ve bir sendikasyon haber ajansı beslemesinden (AFP) yayınlanmıştır)

Yorum yapın