Goldman Sachs Kripto Firmaları Satın Alıyor, Ftx Haberleri, 3Ac Ve Celsius Güncellemeleri: Hodler’s Digest 4-10 Aralık

Bu Hafta En Çok Okunan Haberler

Kayıtlara göre SBF aleyhine bugüne kadar 7 toplu dava açıldı

Eski FTX CEO’su Sam Bankman-Fried, kripto imparatorluğunun çöküşünden bu yana açılan yedi toplu davada yer aldı. Bununla birlikte, bu davalar, federal savcılar tarafından bildirilen bir piyasa manipülasyon soruşturması da dahil olmak üzere, kripto borsasını ve kurucusunu inceleyen çok sayıda soruşturma ve soruşturmadan ayrıdır. Başka bir manşet, Amerika Birleşik Devletleri Temsilciler Meclisi’nin SBF’yi 13 Aralık’taki bir duruşmada konuşmaya çağırdığını gösteriyor. Milletvekillerinin soruşturmaları ve bir hukuk davası telaşının ortasında, SBF eski federal savcı Mark Cohen’i savunma avukatı olarak görevlendirdi. FTX’in yeni yönetimi tarafından milyarlarca dolar değerinde kayıp müşteri kriptosunun izini sürmek için bir adli mali müfettişler ekibi de işe alındı.

Terraform çöplüğü iddiaları üzerine anlaşmazlık büyüdükçe 3AC mahkeme celpleri yayınlandı

Three Arrows Capital’in iflas işlemlerini denetleyen federal bir yargıç tarafından imzalanan bir emir, kurucu ortaklar Su Zhu ve Kyle Davies de dahil olmak üzere şirketin eski liderliği için mahkeme celbi yetkisi verdi. Yetkili mahkeme celpleri uyarınca, Zhu ve Davies’in, firmanın mali işleri veya mülkü ile ilgili “kitaplar, belgeler, kayıtlar ve belgeler dahil olmak üzere kayıtlı bilgileri” teslim etmeleri gerekmektedir. Daha önce danışmanlık firması ve bu durumda tasfiye memuru Teneo tarafından talep edildiği gibi, kuruculara Twitter’da hizmet verilmeyecektir.

Ayrıca oku

Özellikler

Çin, Bitcoin’de Yumuşuyor mu? Bir ifade dönüşü kripto dünyasını harekete geçiriyor

Özellikler

Karşılıklı yardım ve Web3 yoluyla krizlere karşı topluluk dayanıklılığı oluşturmak

USDC düzenleyicisi Circle, Concord ile SPAC birleşmesini sonlandırdı

Stablecoin ihraç eden Circle, iki kuruluşun ortak kararı nedeniyle özel amaçlı satın alma şirketi (SPAC) Concord Acquisition ile birleşmeyecektir. Circle’ın Temmuz 2021’de açıklanan orijinal planları, Concord ile birleşerek halka açılmayı içeriyordu. O zamandan Şubat 2022’ye kadar Circle’ın değeri 4,5 milyar dolardan 9 milyar dolara çıktı. CEO Jeremy Allaire’in yorumlarına göre, Circle hala bir noktada halka açılmayı planlıyor. Şirket, kripto ayı piyasasının zemininde 2022 için karlı bir üçüncü çeyrek geçirdi.

İflas hakimi, Celsius müşterilerine iade edilmek üzere 44 milyon dolarlık kripto para emri verdi

İflas eden kripto kredi firması Celsius’a, dijital varlıklarını platformun saklama hesaplarında tutan müşterilere yaklaşık 44 milyon dolar geri vermesi emredildi. ABD İflas Hakimi Martin Glenn, alacaklılar için hızlı bir çözüm dileklerini dile getirerek kararı yayınladı. Kripto getirisi, yalnızca Celsius’un Kazanç ürünüyle hiçbir zaman etkileşime girmeyen ve gözaltı hesaplarında kalan varlıklar için geçerli olan belirli spesifikasyonların kapsamına giriyor.

Goldman Sachs’ın FTX çöküşünden sonra kripto firmaları satın almak istediği bildirildi

Goldman Sachs, FTX erimesi kripto piyasası fiyatlarını etkilediği için kripto şirketlerine milyonlar yatırmak istiyor. Goldman Sachs’ta yönetici olan Mathew McDermott, yakın tarihli bir röportajda büyük bankaların “daha makul şekilde fiyatlandırılan” fırsatlar gördüklerini ve şimdiden bazı kripto şirketlerinde durum tespiti yaptıklarını söyledi. Yöneticiye göre FTX’in çöküşü, sektörde daha fazla düzenlemeye duyulan ihtiyacın da altını çizdi.

Kazananlar ve kaybedenler

Hafta sonunda, Bitcoin (BTC) şurada 17.118 dolareter (ETH) de 1.263 dolar ve XRP de 0,38 dolar. Toplam piyasa değeri $852.99 CoinMarketCap’e göre milyar.

En büyük 100 kripto para birimi arasında, haftanın en çok kazandıran üç altcoini Axie Infinity oldu. (AXS) %14,67, EOS (EOS) %9,38 ve Trust Wallet Token (TWT) %7.83’te.

Haftanın en çok kaybeden üç altcoin’i 1inch Network (1 İNÇ) -12.41%, Chiliz (CHZ) -%11,13 ve Helyumda (HNT) -%10.35’te.

Kripto fiyatları hakkında daha fazla bilgi için Cointelegraph’ın piyasa analizini mutlaka okuyun.

Ayrıca oku

Özellikler

‘En İyi 10 Kripto’ deneyinin 5 yılı ve çıkarılan dersler

Özellikler

Kuzey Amerikalı kripto madencileri Çin’in hakimiyetine meydan okumaya hazırlanıyor

En Unutulmaz Alıntılar

“ABD açısından İran ve Kuzey Kore gibi ülkelere baktığınızda, kripto aslında kapsamlı bir şekilde yaptırımlara tabi tutuldu.”

Andrew Fierman, Chainalysis yaptırım stratejisi başkanı

“Açgözlülük kontrol edilemez.”

Jaime Zuluetaperakende kripto yatırımcısı

“FTX çöküşünün reel ekonomiye yansıyacağını düşünmüyorum.”

Elvira Sojli, New South Wales Üniversitesi’nde finans doçenti

“Stabilcoinler ve CBDC’ler, düzenlemelerin stablecoin’lerle ilgili ne kadar kısıtlı olacağına ve CBDC’lerin benimsenme oranına bağlı olarak gelecekte bir şekilde bir arada bulunabilir.”

Grace Chen, Bitget’in genel müdürü

“Twitter’ın hem itibari para hem de kripto ödemelere sahip olması hiç de akıllıca değil.”

Elon MuskTwitter’ın CEO’su

“SEC, FTX’in finansal durumunu kapsamlı bir şekilde araştırmak için gereken özeni göstermiş olsaydı, kripto borsasının gerçekte ne olduğunu ortaya çıkarma olasılığı daha yüksek olurdu: bir araba evi.[d]havadan basılan tekel parası üzerine inşa edilmiştir.

Ritchie Torres, ABD temsilcisi

Haftanın Tahmini

ABD doları TÜFE öncesi zayıflık gösterdiği için Bitcoin likiditeyi 17 bin dolara yaklaştırıyor

Cointelegraph’ın BTC fiyat endeksine göre, Bitcoin bu hafta büyük ölçüde 16.800 dolar ile 17.400 dolar arasında işlem gördü ve 16.800 dolar seviyesinde bir miktar destek gösterdi.

Takma adla anılan Twitter yorumcusu Bizans Generali 7 Aralık’ta Bitcoin sürekli vadeli işlem hacmi ve diğer noktalarda düşüşe dikkat çektikten sonra “Muhtemelen ayının son aşamasına giriyoruz” dedi. “Fakat bu son aşama oldukça uzun sürebilir,” diye ekledi. Konuyla ilgili tweet’leri beraberindeki çizelgeleri içeriyordu.

Haftanın FUD’si

Rusya Bankası, madencilerin Ruslara kripto satmasını yasaklamak istiyor

Rusya’daki kripto endüstrisi için bir başka aksilikte, merkez bankası yerel madencilerin ülke nüfusuna kripto para satmasını yasaklamayı teklif ediyor. Haber, Rusya Federasyonu Merkez Bankası’nın, Kasım 2022’nin ortalarında yürürlüğe giren bir yasa tasarısı aracılığıyla Rusya’da kripto para madenciliğini yasallaştırma fikrini desteklemesinden birkaç hafta sonra geldi. Ancak kripto satışlarına yalnızca döviz borsalarında ve yerleşik olmayanlara izin verilmeli , ülkenin merkez bankasına göre.

Nijerya, CBDC kullanımını zorlamak için ATM’den haftada 225 doların üzerinde nakit çekmeyi yasakladı

Nijerya, dijital para sistemlerine geçiş sürecinde bir adım daha atarak banka ve ATM’lerden para çekme limitlerini düşürdü. Vatandaşlar, her hafta toplamda yalnızca 225 $ değerinde nakit para çekebilecekler. Bankalarda bu limitlerin üzerindeki herhangi bir şey bir ücrete tabi olacaktır. Ülkede nakit çekme konusunda önceden kısıtlamalar vardı, ancak limit kişi başı günlük 338 dolardı. 2021’de merkez bankası dijital para biriminin piyasaya sürülmesinden bu yana Nijerya, ülkede varlığın minimum düzeyde kullanıldığını gördü.

İran, başörtüsü takmayı reddeden kadınların banka hesaplarını donduracak

İranlı yetkililer, toplum içinde başörtüsü takmayan kadınları mali olarak cezalandırmayı planlıyor. Milletvekilleri 6 Aralık’ta iki uyarıya uymayı reddeden kişilerin banka hesaplarının dondurulabileceğini söyledi. İslami Danışma Meclisi Kültür Komisyonu üyesi Hüseyin Celali İran medyasına “başı açık kişilerin” bir SMS mesajı alacağını söyledi. bir “uyarı aşamasına” girmeden ve banka hesaplarını potansiyel olarak dondurmadan önce yasaya uymalarını tavsiye etmek.

En İyi Cointelegraph Özellikleri

Merkezi olmayan kimlik: 21. Yüzyılda gerçekten siz olduğunuzu kanıtlamak

“Örneğin, kripto cüzdanınızdaki bir diplomanın NFT’si, kalıcı bir akademik sertifikaya dönüşecektir.”

Güney Kore’nin meta evrene hükmetme vahşi planının içinde

Güney Koreliler teknolojiye takıntılı. Nüfusun yarısından fazlası video oyunları oynuyor ve kripto kabulü yüksek – her ikisi de Metaverse’ye hakim olma planının başarılı olacağına dair çok umut verici işaretler.

Blockchain, 21. yüzyılda mahremiyete ve sansüre karşı direnişe giden tek geçerli yoldur.

Big Tech şirketlerinin kontrol edemediği merkezi olmayan dosya paylaşım hizmetleri, internet kullanıcılarının önümüzdeki yıllarda özgürlüklerini koruyabilmelerinin tek yolu.

Editor kadrosu

Cointelegraph Magazine yazarları ve muhabirleri bu yazıya katkıda bulundu.

Yorum yapın