Gizemli Bitcoin Madencisi, Ocak 2009 Tarihli En Eski Imzayı Gösteriyor

Satoshi Nakamoto ve ilk katkıda bulunanların sıfırdan yıkıcı bir finansal sistemi tartışmak ve oluşturmak için işbirliği yaptığı çevrimiçi forumlar, Bitcoin’in köken hikayesinin ayrılmaz bir parçasıdır. En eski Bitcoin forumlarından biri olan bitcointalk.org, Bitcoin (BTC) logosunun ve ödeme sisteminin oluşturulmasıyla ilgili tarihi tartışmaları hâlâ koruyor.

Bitcointalk.org forumunun meraklı bir üyesi, geçtiğimiz günlerde ilk günlerden Bitcoin madencilerini belirlemeye çalıştı. İsimsiz bir üye, Bitcoin ortaya çıktıktan sadece bir hafta sonra, Ocak 2009’a kadar uzanan bir imzayı paylaştı.

OneSignature tarafından paylaşılan bilinen en eski Bitcoin imzası. Kaynak: bitcointalk.org

“Belki OP Satoshi’yi davet ediyordur?” bugüne kadar bulunan “en eski imzanın” meşruiyetini teyit ettikten sonra başka bir üyeyi sorguladı. İmzanın, 26 Kasım 2022’de OneSignature takma adıyla yeni oluşturulan bir hesap tarafından gönderilmiş olması gizemi artırıyor.

Cointelegraph imzanın geçerliliğini onayladı. Kaynak: correctbitcoinmessage.com

OneSignature’ın hesap geçmişi, forumda başka bir katılımın olmadığını gösteriyor, bu da, oluşturulma amacının yalnızca en eski imzalı mesajı göstermek olduğunu doğruluyor. Kullanıcı adını daha derine inmek, Ekim 2009’da oluşturulmuş korumalı bir Twitter hesabını gösteriyor.

OneSignature kullanıcısının Twitter hesabı. Kaynak: Twitter

Cointelegraph, gizemli posterin kullandığı adresin hiçbir bakiyesi olmadığını doğruladı. Bitcoin oluşum dönemine kadar uzanan imzanın açığa çıkması, Bitcoin’in mirasını inşa etmeye dahil olan kişilerin zaman zaman genel halkın merakını beslerken ekosistemi yakından takip ettiğini doğruluyor.

İlişkili: Bitcoin, Avustralyalılar için kripto marka farkındalığının kralı: Rapor

On yıllık düzenleyici engellere ve uzun süreli ayı piyasalarına rağmen, Bitcoin her zaman zirveye çıkmayı başardı. Ancak düşen Bitcoin fiyatları madencilik ekosistemine stres kattı.

ABD doları cinsinden Bitcoin madencilik geliri şu anda iki yılın en düşük seviyesinde, en son 2 Kasım 2020’de görülen 11,67 milyon dolara düştü.

Yorum yapın