Genç Hintli Çiftler Düğünleri Için Nasıl Bütçe Ayırıyor?

Ve sonra, özellikle gelin ve damat farklı topluluklardansa, uğraşılması gereken bir kültür var.

Grafik-1

Tam Resmi Görüntüle

Grafik-1

Edelweiss AMC MD ve CEO’su Radhika Gupta, “eğlenceli ikili düğününü” sevgiyle hatırlıyor. “Kocam bir Katolik ve ben bir Hindu’yum. Bu yüzden, birkaç Katolik törenimiz ve ardından Hindu törenleri vardı. Katolik gelenekleri komikti. bize göre, Hindu gelenekleri onlara komik geliyordu” diyor Gupta.

bunu da beğenebilirsin

FII’lerin Nifty’deki yükseliş bahislerini yönlendiren şey nedir?

IIT-K öğrencisi rekor kırdı 4 cr yerleştirme ikramiyesi

Hikaye, bir flop Q2’den sonra PVR, Inox Leisure için bir dönüş yapıyor

Hint düğünleri çok eğlenceli olabilir ama onları organize etmek devasa bir iş olabilir. nane düğünlerini nasıl planlayıp organize ettiklerini anlamak için son yıllarda evlenen birkaç kişiye ulaştı. Yakında evlenecek olan birkaç kişiyle de röportaj yaptık ve onlara düğün planlarını sorduk.

Büyük gün için bütçeleme

Malad’da ikamet eden Shaili Shah, kız kardeşi Devanshi Vakil’in düğün hazırlıklarının kendisini çok meşgul ettiğini söylüyor. Ablası Kanada’da kıdemli finansal analist olarak çalışıyor. “İyi salonlarda gerçekleşen birçok düğün gördük. Bu bize maliyetler hakkında fikir verdi ve kız kardeşimin düğün bütçesine ulaşmak için bir enflasyon oranı ekledik” diyor Shah. Ayrıca düğün etkinliklerinde 25–30 lakh Gelinin takıları, kıyafetleri ve düğün hediyeleri için 12 lakh.

Grafik-2

Tam Resmi Görüntüle

Grafik-2

Bir hayat sigortası şirketinde ürün müdürü olan Vallabh Remani, “Arkadaşlarımızın ve kardeşlerimizin düğünlerinde gördüklerimize dayanarak yemek, mekan vb. her bir kategorinin ne kadar tutacağına dair bir fikrimiz vardı” diyor. Remani ve eşi Aishwarya Vuppu da düğün masrafları için bir sınır belirlediler: toplam yıllık maaşları. Düğünde 22 lakh.

8 Aralık’ta evlenecek olan Nikita Peer ve Riyaz Ahmed ve aileleri savurganlık yapmayacakları konusunda çok netti. “Düğünü annemin ve akrabalarımızın kaldığı Dombivli’de (Mumbai) yapmak istedik. Uzağa gitmek, maliyetleri artırırdı” diyor Peer. Düğünde 19 lakh, hariç Peer’in mücevherlerine 25 lakh harcandı. Peer, “Annem mücevheratın bir yatırım gibi olduğunu hissetti ve bana 300 gram altın vermek istedi, kabaca kız kardeşlerime düğünlerinde hediye edilenle aynı,” diyor Peer. Bu mücevherlerin üçte biri 10 yıl önce satın alınmışken, geri kalanının düğüne yakın bir zamanda satın alındığını söylüyor.

Bavadharini KS için, kız kardeşi Paripoorani’nin Şubat ayında Chennai’de düzenlenen düğününün ana masrafları, mekanın, catering şirketlerinin ve purohit (rahip). Ablasının düğün masrafları toplandı 13.5 lakh.

Konuştuğumuz çiftlerin çoğu, düğün masraflarının büyük bir kısmının ebeveynleri tarafından karşılandığını söyledi. Birçok gelin, takılarının bir kısmının anneleri tarafından kendilerine hediye edildiğini söyledi.

Beklentiler ve giderler

Ayrıntılı hazırlıklara rağmen, birçok çift bazı şeyleri beklenenden daha pahalı buldu. Hem Shah hem de Peer, diğerleri gibi, düğün fotoğrafçılığı ve gelin makyajının fahiş maliyetlerine işaret etti. Akran, harcadığını söylüyor Mumbai ve Vijayawada’da yapılacak diğer etkinlikler için video çekimleri dahil olmak üzere düğün öncesi çekim ve fotoğrafçılık için 2,5 lakh ve diğer Gelin makyajı için 1 lakh.

Yine de Paripoorani için fotoğrafın maliyeti 1 lakh. “Kız kardeşim de abartılı bir makyaj istemiyordu. Yani, sadece harcadık Bunun üzerine 8.000,” diyor Bavadharini.

Haziran ayında Haydarabad’da nişan ve nikah törenleri düzenlenen Remani, mekan dekorunun bedelini 2019’da buldu. 5 lakh tahmin ettiğinden çok daha fazlaydı.

Peki düğün hazırlıklarına erken başlamak maliyet açısından yardımcı olur mu? Tam olarak değil. Shah’a göre indirimler için fazla bir alan yok ve ön rezervasyon yardımcı olmuyor. “İnsanlar düğünler için uygun tarihler seçerler ve çoğu düğün düğün sezonunda gerçekleşir” diyor.

“Biz harcadık Son dakika kıyafet alışverişinde 2-2,5 lakh. Kız kardeşim, düğün ne zaman olursa olsun bunun pahalı olacağını düşünüyor” diyor Bavadharini.

Çevrimiçi ve çevrimdışı

Büyük günden sadece 10 gün önce başlayan düğün hazırlıkları nedeniyle Paripoorani ve ailesinin online alışveriş veya rezervasyon için zamanları yoktu. Paripoorani Hollanda’da çalışıyor ve düğün Chennai ziyareti sırasında hızla organize edildi.

Remani’ye göre internette uygun mekan seçeneklerini bulmak zordu. “Ailem Haydarabad’daki diğer düğünlere katılmıştı ve bu yüzden bazı iyi yerleri biliyorlardı. Birkaç ziyarette bulundular ve bunlardan birini kısa listeye aldılar” diyor Remani.

Peer, makyaj seçeneklerini listelemek için Instagram’a ve fotoğrafçılar için www.weddingwire.in’e güveniyordu. Mekanın kısa listeye alınması ve yemek ikramı gibi geri kalanlar yalnızca gerçek ziyaretlerle mümkün oldu.

Shah, konu gelinin çeyizi için alışverişe geldiğinde internetin bir seçenek olmadığını düşünüyor. “Tasarımcı kıyafetleri çok pahalı ama Mumbai’nin Bandra/Khar’da bazı iyi yerel butikleri ve tasarım mağazaları var” diye ekliyor.

Geriye bakmak

Shah, minimum sayıda işlev olması gerektiğini söylüyor. “Hayatta biriktirilen bir israf,” diye ekliyor. nane daha az misafir davet etmek daha iyi olurdu. Remani, işin bir kısmının dışarıdan temin edilmesi gerektiğini düşünüyor. Bu, ailelere olaylardan zevk almaları için daha fazla zaman verebilirdi.

Konuştuğumuz insanların hiçbiri bir düğün planlayıcısı tutmamıştı çünkü hepsi bunun maliyetlerini önemli ölçüde artıracağını düşünüyordu.

İşte birkaç düğün planlamacısının evlilik bütçeleri hakkında söyledikleri. Par@Bliss Events CEO’su Kundan Singh’e göre, yaklaşık Bir destinasyon düğünü için 25-30 lakh. Gala Events, Hyderabad ve 3X Events, Chennai gibi diğerleri için minimum bütçe gibisi yoktur ve ailelerin ne istediğine bağlı olarak değişebilir.

Birçok düğün planlayıcısı sabit bir ücret alır. 2-3 günlük bir etkinlik için 2-3 lakh. Bangalore’daki Flinters Management’a göre müşterileri konukseverlik, lojistik, dekor, sanat yönetimi, ses ve ışık konularında yardım istiyor.

Mint’in başka yerlerinde

Görüşte, Himanshu açıklıyor yok olan eşitsizliğin bilmecesi ama artan yoksulluk. Ajit Ranade nasıl olduğunu anlatıyor RBI’nin dijital para birimi ekonomiye yardımcı olacaktır. Indira Rajaraman, ABD’nin sıkıntılı dönüşü hakkında yazıyor eski emeklilik planı. Uzun Hikaye Hintçe’nin kalbini karıştırıyor Bollywood’un iflas ettiği yer.

Hepsini yakala İş haberleri, Piyasa Haberleri, Flaş Haber Olaylar ve Son Haberler Live Mint’teki güncellemeler. İndir Nane Haber Uygulaması Günlük Piyasa Güncellemelerini almak için.

Daha
Az

Yorum yapın