Gemini, Borç Vermenin Durması Nedeniyle İtalya Ve Yunanistan’da Yasal Düzenlemeye Yeşil Işık Yaktı

Winklevoss kardeşlerin kripto para borsası Gemini, İtalya ve Yunanistan’da yeni düzenleyici onayları duyurarak Avrupa’da genişlemeye devam ediyor.

Firmanın 30 Kasım’da yaptığı duyuruya göre Gemini, İtalya’nın ödeme hizmetleri düzenleyicisi Organismo Agenti E Mediatori’ye (OAM) sanal para birimi operatörü olarak kaydoldu.

Kripto borsası ayrıca, Yunanistan’ın Yunan Sermaye Piyasaları Komisyonu (HCMC) ile bir saklama cüzdanı sağlayıcısı ve sanal para birimi değişimi sağlayıcısı olarak kayıt aldı.

Resmi verilere göre OAM kaydı 3 Kasım’da, HCMC ise Gemini’ye 7 Kasım’da onay verdi.

Gemini’nin İrlanda Merkez Bankası’ndan aldığı elektronik para kurumu yetkilendirmesiyle birleşen yeni kayıtlar, borsanın İtalya ve Yunanistan’daki müşterilerine kripto hizmetleri sunmasına resmen izin veriyor. Onaylar aynı zamanda Gemini’nin geçerli İtalyan ve Yunanistan Kara Para Aklamayı Önleme ve Terörist Finansmanıyla Mücadele düzenlemelerine uygunluğunu göstermeyi amaçlamaktadır.

Firma, Kasım 2022 itibarıyla Gemini’nin Hırvatistan, Kıbrıs, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Macaristan, İrlanda, Letonya, Lihtenştayn, Portekiz, Romanya, Slovenya, İsveç ve diğerleri gibi yeni yetki alanları dahil 65’ten fazla ülkede faaliyet gösterdiğini söyledi.

En son kayıtlar, Gemini’nin, yatırımcıların kripto para birimlerini ödünç vererek %8 faiz elde etmelerini sağlamak için tasarlanan Gemini Earn olarak bilinen borç verme platformunda büyük sorunlarla karşılaşmasından önce geldi. Ürünün sorunlu kripto ticaret şirketi Genesis Global Capital ile bağlantısı nedeniyle para çekme işlemlerini durdurduğu bildirildi ve Gemini’nin içinde kilitli 700 milyon dolarlık müşteri parası olduğu iddia ediliyor.

Gemini statüsüne göre Gemini Earn, FTX’in likidite sorunlarıyla ilgili ilk raporların ortaya çıkmasından birkaç gün sonra, 16 Kasım’da mevduatlarla ilgili sorunlar yaşamaya başladı. Bu yazı yazıldığı sırada, ürün kullanılamıyorken, takas ticaret motoru, Gemini Kredi Kartı ve diğerleri dahil olmak üzere diğer tüm Gemini hizmetleri normal şekilde çalışıyor.

Gemini Earn, 2021’de Amerika Birleşik Devletleri’nde başlatıldı ve devam eden FTX bulaşmasının bir sonucu olarak 16 Kasım’da para çekme işlemlerini durduran Genesis Global Capital ile bir ortaklık aracılığıyla hizmet sağladı.

Gemini, “Earn kullanıcılarının fonlarını kullanmalarına yönelik bir çözüm bulmak için Earn’ün borç veren ortağı Genesis Global Capital ve ana şirketi Digital Currency Group ile çalışmaya devam ediyoruz.” söz konusu 21 Kasım’dan bir tweet’te.

İlişkili: Amerikalı düzenleyiciler Genesis ve diğer kripto firmalarını araştıracak

29 Kasım’da Gemini ayrıca Twitter’a gitti. duyurmak Gemini Güven Merkezi, müşterilerine hesaplarının varlıklarının Gemini’nin varlıklarından ayrı tutulduğu konusunda güvence verir. “İkizler, tam rezervli bir borsa ve emanetçidir. Bu, Gemini’de tutulan tüm müşteri fonlarının 1:1 tutulduğu ve herhangi bir zamanda çekilmeye hazır olduğu anlamına gelir.”

Daha önce bildirildiği üzere Gemini, devam eden kripto ayı piyasasının vurduğu borsalardan biriydi ve bu yıl personelinin %20’sine kadarını işten çıkardı. Borsa ayrıca, FTX çöküşünün ardından müşteri koruma önlemlerine ilişkin bilgi talebinin bir parçası olarak Amerika Birleşik Devletleri Senatosu Finans Komitesi tarafından hedef alınan platformlar arasında yer alıyor.

Yorum yapın