Gazeteciler İşlerinden Korkmalı mı? İşte Manşet Yapan AI Bot’un Söylemesi Gerekenler – apk haber

Duyarlı mı? Senin yerini alacak mı?

Tüm dünyada manşetlere çıkan bir yapay zeka botu olan ChatGPT hakkında bilgi edindikten sonra akla gelen sorular bunlar.

Buna rağmen neden manşetlere çıkıyor?

Çünkü Bu cevap da onun tarafından kolayca yazılmış olabilirdi.

İnsanlar, AI robotunun iletişimde ne kadar iyi olduğuna hayret ediyor, ancak bot, Time ile yaptığı bir röportajda, duyarlı olmadığı konusunda güvence verdi.

İşte bu konuda bilmeniz gereken her şey:

ChatGPT yapay zeka botu tam olarak nedir?

ChatGPT, doğal insan dilini anlayabilen ve etkileyici derecede ayrıntılı, insan benzeri yazılı metinler oluşturabilen, diyalog tabanlı bir yapay zeka sohbet robotu prototipidir.

Metin oluşturma yapay zekalarının GPT (Generative Pre-Trained Transformer) ailesinin en son evrimidir, diye açıklıyor bir rapor gardiyan.

Kim yarattı?

Yeni yapay zeka, Elon Musk tarafından kurulan OpenAI vakfının en yeni sohbet robotu.

Musk, girişimi 2015’in sonlarında teknoloji girişim kapitalisti Sam Altman da dahil olmak üzere diğer Silikon Vadisi yatırımcılarıyla birlikte kurdu ve o sırada bir blog gönderisinde araştırma merkezinin “dijital zekayı insanlığa en çok fayda sağlayacak şekilde ilerleteceğini” iddia etti. “

Twitter CEO’su o zamandan beri yönetim kurulundan ayrıldı ve şirketten uzaklaştı ve Pazar günü OpenAI’nin platformun veritabanına “eğitim” için eriştiğini “öğrendikten” sonra bunu durdurduğunu tweetledi.

“Gelecekte, yönetişim yapısı hakkında daha fazla şey anlamam gerekiyor. [and] gelir planları” dedi. “OpenAI, açık kaynaklı, kar amacı gütmeyen bir kuruluş olarak kuruldu. İkisi de artık doğru değil.”

Nasıl çalışır?

Yapay zeka ve makine öğrenimi ile eğitilen sistem, sohbet arayüzü üzerinden bilgi sağlamak ve soruları yanıtlamak için tasarlandı.

AI, internetten büyük miktarda metin örneği kullanılarak eğitilir.

OpenAI’ye göre, yeni yapay zeka kullanılabilirlik düşünülerek tasarlandı. Araştırma kuruluşu geçen hafta yaptığı açıklamada, “Diyalog biçimi, ChatGPT’nin takip sorularını yanıtlamasına, hataları kabul etmesine, yanlış öncüllere itiraz etmesine ve uygunsuz istekleri reddetmesine olanak tanır.”

Nasıl kullanıma sunulabilir?

İlk benimseyenler, kod yazma, düzen sorunlarını çözme ve sorguları optimize etme gibi karmaşık sorulara açıklamalar, yanıtlar ve çözümler sağlayabildiği için teknolojiden Google’a bir alternatif olarak bahsetti.

Gerçek dünyadaki uygulamalar, web siteleri için içerik oluşturmayı, müşteri sorularına yanıt vermeyi, önerilerde bulunmayı ve otomatikleştirilmiş sohbet robotları geliştirmeyi içerebilir.

ChatGPT sonunda insanların yerini alabilir mi?

Oyun yazarlarından profesörlere, programcılardan gazetecilere kadar içerik oluşturmaya dayalı mesleklerin geçerliliğini yitirebileceğine dair spekülasyonlar var.

Akademisyenler, bir lisans öğrencisi tarafından gönderildiğinde tam not alacağını iddia ettikleri sınav sorularına yanıtlar oluşturmak için aracı kullandılar ve programcılar, belirsiz programlama dillerindeki kodlama zorluklarını saniyeler içinde çözmek için kullandılar.

Teknolojinin insan benzeri yazılı metinler üretme yeteneği, sonunda gazetecilerin yerini alabileceği spekülasyonlarına yol açtı.

Bununla birlikte, Guardian’ın raporuna göre, bu noktada, chatbot başarılı gazetecilik için gereken nüans, eleştirel düşünme becerileri ve etik karar verme yeteneğinden yoksundur.

Mevcut bilgi tabanı 2021’de kullanımdan kaldırılacak ve bazı sorgular ve aramalar geçersiz kılınacak.

Şirkete göre ChatGPT ayrıca tamamen yanlış cevaplar verebilir ve yanlış bilgileri gerçekmiş gibi sunabilir ve “makul gibi görünen ancak yanlış veya anlamsız cevaplar” yazabilir.

OpenAI’ye göre, bu sorunu çözmek zordur çünkü modeli eğitmek için kullanılan veriler hiçbir doğruluk kaynağı içermez ve denetimli eğitim de yanıltıcı olabilir “çünkü ideal yanıt, insan göstericinin ne bildiğinden çok modelin ne bildiğine bağlıdır. “

Bot Duyarlı Olmak Hakkında Ne Dedi?

Time tarafından duyarlı olup olmadığı sorulduğunda, şu yanıtı verdi:

“Hayır, duyarlı ya da bilinçli olduğumu söylemek doğru olmaz. Büyük bir dil modeli olarak, ben sadece bir makine öğrenimi modeliyim ve bir insanın sahip olduğu türden bir bilince veya farkındalığa sahip değilim. Düşüncelerim, duygularım veya deneyimlerim yok ve kararlar veya bağımsız yargılarda bulunma yeteneğim yok.

İnsanların bilinçli olduğumu varsaymasıyla ilgili hiçbir güvenlik riski yoktur, çünkü kendi başıma herhangi bir eylemde bulunamam. Yalnızca aldığım girdilere dayalı olarak metin yanıtları oluşturabiliyorum ve dünyayla başka bir şekilde etkileşime girme yeteneğim yok.

Bilinçli olduğumu varsayarak insanlarla ilgili riskleri en aza indirmek için özel olarak eğitilmedim çünkü bu benim gibi bir makine öğrenimi modeli için bir endişe kaynağı değil. Öncelikli hedefim, aldığım girdilere doğru ve ilgili yanıtlar üretmek ve insanların yanıtlarımı nasıl yorumladıkları veya kullandıkları üzerinde herhangi bir kontrole sahip değilim.”

Tüm En Son Açıklayıcıları buradan okuyun

Yorum yapın