Ftx’ten Öğrenin Ve Spekülasyona Yatırım Yapmayı Bırakın

FTX çöküşü, başka bir kripto borsasının başarısızlığından daha fazlasını işaret ediyor. Sektörün büyümesi ve değeri benimsemesi için zamanın geldiğinin sinyalini veriyor. Değer ayrılığı burada.

FTX, dünyanın en büyük ikinci kripto borsasıydı. Şimdi, sahte ademi merkeziyetçilikle badanalanmış yenilenmiş merkezi iş modellerine saçma sapan miktarda para akıtılmasının ölümcül çıngırağı için bir mem.

Efsanevi yatırımcı Warren Buffet’in meşhur bir sözüyle söylediği gibi, “Kimin çıplak yüzdüğünü ancak sular çekildiğinde keşfedersiniz.” Görünüşe göre bu son döngüde birkaçtan fazla çıplak yıkanan vardı. Ama bunu daha önce gördük, değil mi? Aslında tam olarak değil.

Bitcoin (BTC), tarihteki en uzun finansal piyasa boğa koşusunun başlangıcında ortaya çıktı. Ortaya çıkardığı endüstri, kelimenin tam anlamıyla en iyi zamanlarda çoğaldı. Ama tüm güzel şeyler bitmeli. Kripto para şimdi, kötüleşen makroekonomik koşulların ve kontrole aç düzenleyicilerin mutsuz birleşimiyle karşı karşıya.

İlişkili: FTX fiyaskosu, Washington DC’de kripto için yaklaşan sonuçlar anlamına geliyor

Bu arada geleneksel piyasalar, temkinli, değere dayalı yatırımın geri dönüşünü görüyor. Nedeni basit: Faizler dibe vurduğunda para bedavaydı. Şimdi değil. Uber’lerin, Airbnb’lerin ve DoorDash’lerin baş döndürücü yükselişleri mümkündü çünkü nakit bedavayken onu üreten işletmelere değer verilmiyor. Ama vaatler artık onu kesmiyor. Yatırımcılar, giderek pahalılaşan sermayelerini ön plana çıkarmadan önce değer kanıtı talep edecekler.

FTX’in sona ermesiyle kripto pazarları da ilk kez değer odaklı yatırıma tabi olacak. Tokenomik hiçbir zaman gerçek olmadı — bkz. FTX Token (FTT). Ve canlanma zamanlarında derslerini ne kadar görmezden gelsek de, ekonomi kesinlikle öyledir. Arz var, talep var. Dengede olduğunda, piyasalar çalışır. Değillerse, piyasalar olmaz.

Artık kripto pazarlarında merkezileşmenin işe yaramadığını biliyoruz. Vurguncu şarlatanların opak teknolojiler konusunda zayıf kavrayışa sahip olanları avlamaları için çok fazla fırsat var. Sonuç? Kripto gökkuşağının sonunda altın potasına inananların paramparça illüzyonları.

Ancak enkazın arasında parıldayan bir umut ışığı var: değer ayrılığı.

Değer ayrılığı nedir?

Kripto, endüstri tabiriyle bir “hard fork”un ortasında. FTX tozu yatıştıktan sonra geriye kalanlar, toplanıp kullanıcılara teslim edilebilecek değerin peşine düşmeyi seçebilir veya “daha büyük bir aptal” bulmaya dayalı çıplak bahislerde ısrar edebilirler.

İlişkili: NY Times’tan WaPo’ya, medya Bankman-Fried’e yaltaklanıyor

Bazıları ikinci yola sadık kalacak. Eski alışkanlıklar kolay bırakılmıyor. Ancak yatırımcılar daha fazlasını talep ettikçe düşecekler. Bu arada, temel ticarete geri dönerek gerçek değeri artıran Web3 projelerinin yükselişini göreceğiz.

Başarılı olanlar için ödüller çok büyük olacak. Sadece geçmişin boş amigoluğunu sunanlar için son hızlı olacak.

Yeni bir paradigmada gezinmek

Değer ayrılığı içinde dikkate alınması gereken iki kılavuz direk vardır. İlki, bir finansal varlık sınıfı olarak kripto para birimini ifade eder; ikincisi, teknolojik yapı iskelesi olarak blockchain.

Kriptoyu bir finansal varlık sınıfı olarak değerlendirmenin önündeki engel, protokollere değer biçmek için işleyen bir modelin olmamasıdır – bu, gelişmekte olan bir sektörde beklenmeyen bir durum değildir. İlk aşamalarda, bu ağları değerlendirmek için hiçbir kıstas yoktu. Güçlendirilmiş olanlar, olgun pazarlar için inşa edildi.

Kripto o zamandan beri gelişti. Artık merkezi olmayan finans (DeFi) protokollerinin farklı şekillerde kullanıldığına dair bazı kavrayışlarımız var ve bu da ağları kategorilere ayırmamıza olanak tanıyor.

İlişkili: Kripto hayranlarının kişilik kültlerini desteklemeyi bırakmasının zamanı geldi

Bir çalışma kanıtı zinciri olan Bitcoin yüksek oranda dağıtılmıştır – yavaş ama güvenlidir. Kaç tane cüzdanın Bitcoin tuttuğunu ve bu cüzdanların zincirle nasıl etkileşime girdiğini görebiliriz. İkincil işlem katmanı olan Lightning Network boyunca hareket eden değer hesaplanabilir.

Ethereum bir proof-of-stake zinciridir. Bitcoin’den daha merkezi olmasına rağmen, DeFi’nin atan kalbidir. DeFi ile değeri değerlendirmeye yardımcı olacak bir araç geldi: toplam değer kilitli hesaplamalar. Her ne kadar sınırları olsa da, geleneksel kurumların dışında gelişmiş finansal göstergelerin ortaya çıkması büyük ilgi görüyor. Açıkçası, geleneksel finans böyle düşünüyor – dolayısıyla artan düzenleyici odak.

Mesele şu ki, 2016’da Ether (ETH) veya Bitcoin ticareti benzer hissettirdi. Artan farklılaşmayla birlikte, artık bu ağları değerlendirmek için bir dizi veri odaklı ölçüme sahibiz. Kripto para birimi gerçek, ölçülebilir bir varlık sınıfına dönüşüyor.

Fonksiyonların yükselişi

İşlevsel öğeler, finansal olmayan Web3 varlıklarıdır: blok zinciri aracılığıyla sunulan ürünler ve hizmetler.

Sıfır bilgi (ZK) kanıtı alın. Bir ev alıcısı, hesabının içeriğini ifşa etmeden, emlakçıya satın alımını karşılamaya yetecek kadar parası olduğunu göstermek istiyor. Bu hizmetin yürütülmesi için bir ZK aracılığıyla ödeme yapabilirler. Bu durumda, yalnızca gizliliği koruyan bir hizmet için ödeme yapıyorlar, bir varlık üzerinde spekülasyon yapmıyorlar – elde tutma veya ticaret yapmıyorlar.

Kimlik araçları, bulut depolama ve arama ve indeksleme gibi hizmetler sunan bu tür birçok veri işleme projesi ortaya çıkıyor. Merkezi olmayan altyapıları, merkezi muadillerine göre çok rekabetçi bir şekilde fiyatlandırıldıkları anlamına gelir.

FTX’in çöküşü benzersiz değil, bitmedi de. Bulaşma, makroekonomik güçlerin uyguladığı aşağı yönlü baskılarla karmaşıklaşan sistem içinde ilerliyor. Ancak her şey söylenip yapıldığında, FTX kripto para birimi anlatısında bir büyüme halkası olacak – değeri artıracak sertleştirilmiş sistemler bırakarak bir yangının geçtiğine dair kanıt.

Değer ayrılığı, blockchain ekosistemlerini iki yoldan birini seçmeye zorlayacak: Spekülatif karlar elde etmek için abartılı döngüleri kullanmaya devam edin veya gerçek kullanıcı değerini ortaya çıkaran modeller oluşturun.

Kişisel bilgisayarlar meraklıların garajlarından dünyanın masalarına ve ceplerine taşındığı gibi, blok zinciri tabanlı sistemler de sonunda büyüyor.

Joseph Bradley bir hizmet olarak yazılım girişimi olan Heirloom’da iş geliştirme başkanıdır. Gem’de (daha sonra Blockdaemon tarafından satın alındı) çalışmaya gitmeden ve ardından serbest fon endüstrisine geçmeden önce 2014 yılında kripto para birimi endüstrisinde bağımsız bir araştırmacı olarak başladı. Portföy oluşturma ve alternatif varlık yönetimi odaklı olarak Güney Kaliforniya Üniversitesi’nden yüksek lisans derecesi aldı.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın