Ftx’in 75 Milyon Dolar Değerindeki Siyasi Bağışları Iflas Nedeniyle Geri Çağrılma Riskiyle Karşı Karşıya: Rapor

Bloomberg’in bir raporuna göre, FTX’in çöküşü ve 11 Kasım’daki iflas başvurusunun ardından, 73 milyon dolarlık siyasi bağışları başarısız borsanın alacaklılarına geri ödeme yapmak için geri çağrılma riskiyle karşı karşıya.

Çevrimiçi spekülatörler, eski FTX CEO’su ve yöneticilerinin politikacılara ve süper PAC’lere yaptıkları cömert multimilyon dolarlık bağışlarla endüstri düzenlemelerini etkilemeye çalıştıklarını iddia ediyor. Sam Bankman-Fried ve yöneticiler Ryan Salame ve Nishad Singh’in hem Cumhuriyetçi hem de Demokratik ABD siyasi partilerine yüksek maaşlı bağışçılar olduklarına inanılıyor.

FTX’in cömertliğine maruz kalan birçok politikacı, parayı iflas mütevellisine iade etmek zorunda kalabileceklerinden, şimdi ne yapacakları konusunda zorluk yaşıyor.

Bazı politikacılar, gözden düşmüş takastan uzaklaşmak için şimdiden paralarını dağıtmaya başvurdu. Bloomberg, Temsilciler Meclisi’ndeki Demokrat lider Hakeem Jeffries ile Senato Demokrat liderliğinin bir üyesi olan Dick Durbin’in FTX’ten aldıkları parayı hayır kurumlarına bağışladığını bildirdi. Bir Kuzey Dakota Cumhuriyetçisi olan Senatör John Hoeven, SBF ve Salame’den aldığı 11.600 doları Kurtuluş Ordusu’na bağışladı.

Kendilerini FTX’ten uzaklaştırmak için ellerinden gelenin en iyisini yapmalarına rağmen, bu politikacılardan yine de fonlarını iflas mütevellisine iade etmeleri istenebilir. Carlton Fields’ta bir avukat olan Ilan Nieuchowicz’e göre, kritik belirleyici faktörlerden biri, mahkemenin FTX’in çöküşünde “sahtekarlık” veya “dolandırıcılık” niyetinin yer alıp almadığıdır. Öyle belirlenirse, başarısız borsaya bağlı neredeyse tüm bağışlar kurtarma için hedeflenebilir.

İflas avukatlarına göre, kampanya fonlarının geri alınması “karmaşık ve uzun bir süreç” olabilir çünkü iade edilecek para “sayısız federal ve eyalet kanunları” ve iflas avukatlarının hangi fonların takip edilmeye değer olduğuna ilişkin takdirleri tarafından belirlenecektir.

İlişkili: FTX hakkındaki Kongre duruşmalarından önce kimin ifade vermesi bekleniyor?

FTX’in ani çöküşünden önce, Sam Bankman-Fried’in 2024 başkanlık seçimleri döngüsüne 1 milyar dolar daha bağışta bulunma sözü verdiği ve bazılarının onu “gelecek George Soros” olarak adlandırdığı iddia edildi.

15 Kasım’da Cointelegraph, FTX ABD’nin merkezinin bulunduğu Delaware’deki ABD federal mahkemesinde açılan bir belgenin, borsanın bildirilen 100.000 alacaklısının değil “1 milyondan fazla alacaklısı” olabileceğini ortaya koyduğunu bildirdi. Bu 1 milyon alacaklının 100’den fazla farklı şirkete ait olduğu söyleniyor.

Yorum yapın