Ftx’i Boşverin — Güzel Sanatlar Kurumları Hala Blockchain’e Geçmeli

Gerçek şu ki, blockchain teknolojisi, özellikle güzel sanatlar alanında hala önemli faydalar sağlayabilir. Ve dikkat edenler için 2022, misli olmayan tokenler (NFT’ler) için inanılmaz bir normalleşme yılı oldu. Basitçe söylemek gerekirse, çeşitli sektörlerdeki büyük kurumlar ayak parmaklarını Web3’e daldırdılar.

Kasım ayında Instagram, içerik oluşturucuların yakında NFT yapma ve satma işlevine sahip olacağını duyurdu. Apple benzer şekilde Eylül ayında NFT’lerin App Store’da satılabileceğini duyurdu. Toplamda 3,5 milyar insan (2 milyar Instagram’dan ve 1,5 milyar App Store’dan).

Bu büyük kurumların her birinin kendi tuhaflıkları ve kuralları, en önemlisi de platformlarını kullanmayla ilgili ücretleri olsa da, gerçek şu ki, bunlar hala dünyanın en büyük platformlarından bazıları ve Web3’e milyonların katılımını sağlayacaklar.

Sadece teknoloji sektörü değil. Starbucks ve JPMorgan Chase, hizmetlerini hızlandırmak için yakın zamanda önde gelen blockchain altyapı şirketlerinden biri olan Polygon ile ortaklık kurdu. Her ikisi de farklı nedenlerle ortaklık kurmuş olsa da – Starbucks bir sadakat programı başlatmak için ve JPMorgan Chase finansal işlemleri kolaylaştırmak için – blok zincirine ciddi, multimilyon dolarlık yollarla katılan eski işletmelerin çeşitliliği, bir şeylerin yolunda olduğuna işaret ediyor.

İlişkili: NY Times’tan WaPo’ya, medya Bankman-Fried’e yaltaklanıyor

Sırf son günlerde FTX ve Terra gibi kötü aktörlerin dolandırıcılık faaliyetleri yüzünden bebeği banyo suyuyla dışarı atmak ve kriptoyu bir kenara atmak çok kolay. Ancak kripto veya blok zincirle değil, yönetişimle ilgili sorunlar sundular. Herhangi bir teknoloji kötüye kullanılabilir ve kötüye kullanılabilir: Fiat para birimini veya diğer varlık sınıflarını aynı standartlarda tutmak istemez miyiz?

Güzel sanatlar, özellikle de performans sanatları, yaklaşık iki yıldır süren iptaller ve tiyatroların kapanmasından henüz kurtulamadı – ne de sanatçıları. Üstelik sektör, 2020’ye giden yolda zaten zorluklarla ve düşüşlerle karşı karşıyaydı. Eğitim fiyatlarındaki değişiklikler ve ek ücretler nedeniyle katlandıkları yüksek maliyetler hesaba katılmaksızın, sanatçıların ücretleri düşüşte. sadece işlerini yapmak için katlandıkları maliyetler (örneğin ses dersleri ve seçmeler).

Bunlar, finansal ve sosyal gidişatını değiştirmek istiyorsa sektörün uğraşması gereken ciddi zorluklardır. Ancak karşılaştığı mali zorlukların ötesinde, satın alabilecekleri ve sosyal ağlarında sergileyebilecekleri dijital varlıklardan sahip olmak istedikleri özgünlük ve artan kişisel bağlantıya kadar farklı türde deneyimlere iştahı olan yeni bir tüketici nesli ortaya çıkıyor. Satın aldıkları markalarla. Roblox tarafından 1.000 Z Kuşağı topluluk üyesiyle yapılan yakın tarihli bir anketi düşünün: Zoom yapanların %73’ü dijital modaya para harcadıklarını, %66’sı Roblox’ta markalı sanal ürünler giymekten heyecan duyduklarını ve neredeyse yarısı dijital modaya baktıklarını söyledi. markalar ve tasarımcılar, aksi takdirde gerçek hayatta giymeyecekleri şeyleri deneyebilecekleri giysiler için.

Bu, tüketicilerin tamamen dijital deneyimler istediği anlamına gelmez, bunun yerine dijital, kişisel mal ve hizmetlerin tamamlayıcısı haline gelir. Ve bu bir sürpriz olmalı – müzik akışı ve yüz yüze konserlerin birleşimiyle zaten böyle. Buradaki farklar, dijital varlık türlerinin genişlemesi ve varlığın merkezi bir müşteri ilişkileri yönetimi yazılımı yerine blok zincir üzerinde yaşamasıdır.

İlgili: Crypto, kullanıcı verileri üzerindeki Google-Amazon-Apple tekelini kırıyor

İkincisi, sanatçılar için işgücü piyasası mücadele ediyor. Sanatçılar hakkında ayrıntılı veri toplamak zor olsa da, Amerika Birleşik Devletleri Sayım Bürosu’nun Amerikan Topluluğu Araştırması’ndan alınan verileri kullanarak yaptığım araştırma, performans sanatçılarının gerçek ücretlerinin son on yılda düştüğünü gösteriyor. Uluslararası kanıtlar, benzer bir modelin ülkeler arasında geçerli olduğunu göstermektedir.

Daha da kötüsü, sanatçılar da bu yıllarda daha fazla maliyete katlanıyor, bu da harcanabilir gelirlerinin zarar gördüğü anlamına geliyor. Pek çok sanatçı, yaptıkları işi severek yaptıkları için mesleklerine bağlı kalsalar da, iş modeli değişmezse sektör eninde sonunda patlayacak.

Bu faktörler, sanatçıların sözleşmeleri müzakere ederken pazarlık gücünü önemli ölçüde azaltır. Bu nedenle, genellikle bir plak şirketiyle sözleşme imzalarken fikri mülkiyetlerinden vazgeçmeye zorlanırlar – daha geniş bir izleyici kitlesi lehine yaratıcı içeriklerinden vazgeçerler. Ancak ne yazık ki, bu anlaşmalar vaat ettikleri finansmanı nadiren sağlıyor.

Bu, güzel sanatlar kurumları için bir fırsattır: dijital varlıkları aynı anda tüketici tabanlarını genişletmek ve sanatçıların finansal olarak güçlenmeleri için ücret alma yollarını yenilemek için kullanmak.

NFT’ler, tüketiciler ve kurumlar arasında, üzerinde anlaşılan şartlara dayalı olarak ücretlendirmeyi garanti eden fikri mülkiyet etrafında dijital bir kağıt izine sahip bir iletişim hattı kurmak için yalnızca bir araçtır.

Pek çok güzel sanat galerisi şimdiden dijital sanatçılarla çalışmaya başlarken, tiyatrolar gibi diğer güzel sanatlar kurumları da NFT’leri kullanabilir.

Başlamak için en kolay yer biletlemedir: Bir opera binası biletleri NFT’ler olarak sunabilir ve kullanıcılar işlemi benzer şekilde bir e-posta ve şifre ile gerçekleştirebilir, ancak şimdi NFT’yi blok zincirinde canlı olarak kullanabilir.

Bu, dolandırıcılığı ve/veya korsanlığı azaltırken müşterilerin operaya desteklerini dijital cüzdanlarında sergileme yeteneği gibi bir dizi avantaj sunar.

İlişkili: Bu tatil sezonunda kötü bir piyasadan çıkmak için 5 ipucu

Ayrıca, NFT’lerin kullanılması, sahipler ve kurum arasında iki yönlü bir iletişim hattı kurarak bir opera binasının katılımcılara ek avantajlar (örneğin, etkinlikten fotoğraflar) vermesine olanak tanır.

Web3 her derde deva değildir. Bu sadece başka bir teknoloji, ancak birbirimizle etkileşim ve işlem yapma şeklimizi temelden dönüştürme potansiyeli sunuyor.

Tüm yeni dile ve moda sözcüklere takılıp kalmak kolaydır, ancak Web3 mimarisinin etkili bir şekilde uygulanması, alıştığınız kadar kolay görünmeli ve hissettirmelidir. Tek fark, teknolojinin artık blok zincirinde yaşamasıdır.

Güzel sanatlar kurumlarının bu teknolojilerin stratejik olarak benimsenmesinden kazanacağı çok şey var. Sadece açık fikirli olmayı ve doğru ortaklarla sıkı çalışmaya istekli olmayı gerektirir.

Christos Makridis klasik müziğe bağlı bir Web3 multimedya girişimi ve Columbia Business School ve Stanford Üniversitesi’nde bir araştırma kuruluşu olan Living Opera’nın baş işletme görevlisi ve kurucu ortağıdır. Ayrıca Stanford Üniversitesi’nden ekonomi ve yönetim bilimi ve mühendisliği alanında doktora derecelerine sahiptir.

Bu makale genel bilgilendirme amaçlıdır ve yasal veya yatırım tavsiyesi olarak tasarlanmamıştır ve alınmamalıdır. Burada ifade edilen görüşler, düşünceler ve görüşler yalnızca yazara aittir ve Cointelegraph’ın görüş ve düşüncelerini yansıtması veya temsil etmesi gerekmez.

Yorum yapın